ارتودنسی دندان در کودکان

ارتودنسی دندان در کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، مراقبت از دندان ها باید در همان دوران کودکی صورت گیرد. برای ارزیابی دندان ها سن مناسب در دوران کودکی ۸ تا ۱۰ سال می باشد در صورتی که کودکتان مشکل نامرتبی دندان و فکی دارد حتما در این سنین برای بررسی به یک متخصص ارتودنسی دندان کودکان مراجعه نمایید تا درمان هر چه سریعتر بعد از بررسی های لازم آغاز شود در این سنین کودک ترکیبی از دندان های شیری و دائمی را دارد .

ارتودنسی در کودکان 2

در ابتدا به طور معمول دندان های آسیاب اول در می آیند و پس از آن دندان های نیش شروع به در آمدن می کنند و متخصص ارتودنسی می تواند مشکلاتی مانند نامرتبی دندان ها و ناهنجاری های فکی را در این حالت به طور دقیق تشخیص دهد .

درمان زود به هنگام از لحاظ های مختلفی دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد در صورتی که درمان به موقعی صورت گیرد می توان حتی با استفاده از ارتودنسی ناهنجاری های فکی را برطرف کرد اما اگر درمان به موقع صورت نگیرد در آینده و در سنین بالا برای برطرف کردن ناهنجاری های فکی نیاز به جراحی و تهاجم بیشتری می باشد . فک کودک در حال رشد می باشد به همین علت است که می توان درسنین پایین مشکل جلو بودن یا عقب بودن فک را با ارتودنسی برطرف کرد .

با بکارگیری ارتودنسی ثابت یا متحرک به راحتی می توان مشکل نامرتبی دندان را برطرف کرد، از دیگر مزایای ارتودنسی در کودکان می توان به رفع مشکلات موجود در بلعیدن غذا یا قدرت تکلم  و کاهش احتمال نهفته ماندن دندان های دائمی اشاره کرد .

بریس هایی که امروزه در ارتودنسی کودکان مورد استفاده قرار می گیرد به نسبت قبل پیشرفت قابل توجهی کرده است و بسیار راحت تر می باشد و مشکلی را برای کودک به وجود نمی آورد .

به مرور زمان در اثر فشار وارد از بریس های بکار گرفته شده فضای بیش از حد بین دندان ها و نامنظمی و کجی دندان برطرف می شود ارتودنسی به صاف کردن دندان‌ها و هدایت رشد فک کمک بسیار شایانی می کند و برای کودک در آینده یک لبخند زیبا به همراه می آورد .

در زیر به برخی از مواردی که کودک نیاز به ارتودنسی دندان پیدا می کند اشاره شده است .

اوربایت

یکی از مواردی که کودک نیاز به ارتودنسی دندان پیدا می کند ، اوربایت می باشد در این حالت دندان های فوقانی روی دندان های پایینی قرار می گیرند و ظاهر ناپسندی را ایجاد می کنند . علت بروز این مشکل می تواند رشد بیش از حد استخوان فک یا ژنتیکی باشد که براحتی می توان با ارتودنسی دندان برطرف کرد .

ارتودنسی در کودکان

در صورتی که دندان ها در این وضعیت قرار می گیرند باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرند زیرا به مرور زمان در صورتی درمان نکردن مشکلات دیگری مانند مشکلات لثه‌ای و تحریک، آسیب به دندان‌های پایین و ناهنجاری های فکی بروز پیدا می کند .

آندربایت

یکی دیگر از مشکلاتی که به راحتی می توان با ارتودنسی دندان برطرف کرد حالت آندر بیات می باشد در این حالت دندان های پایینی جلوی دندان های فوقانی قرار می گیرند و ظاهر ناپسندی ایجاد می شود علت بروز این مشکل می تواند ژنتیکی یا رشد نامناسب فک بالا ، پایین یا هر دو فک باشد  در صورتی که درمان به موقع صورت نگیرد ممکن است سایر دندان های دیگر آسیب ببینند.

کراس بایت

این حالت زمانی بوجود می آید که هر دو فک بالا و پایین در وضعیت مناسبی نباشند. در این حالت دندان های بالایی داخل دندان های پایینی قرار می گیرد ، کراس بایت در جلو و یا هر طرف دهان رخ می دهد ، در صورتی که درمان به موقع صورت نگیرد احتمال بروز بیماری های لثه و تحلیل استخوان بسیار بالا می باشد .

اپن بایت

زمانی که دندان ها قادر به تماس با ردیف مخالف دندان نباشند این حالت بروز پیدا می کند، علت بروز این مشکل می تواند ژنتیکی یا ساختار غیر طبیعی فک باشد به راحتی می توان با ارتودنسی دندان این مشکل را برطرف کرد و ظاهر زیبایی را در دندان ها با اصلاح موقعیت دندان ها ایجاد کرد .

فاصله باز میان دندان

در برخی از کودکان فضای خالی بین دندان ها وجود دارد که علت بروز این مشکل می تواند رشد ناکافی دندان، از دست دادن یک دندان یا رشد غیر طبیعی استخوان فک باشد . خطر ابتلا به بیماری های لثه بدلیل فضای خالی بین دندان ها افزایش پیدا می کند به همین علت توصیه می شود در دوران کودکی با بکارگیری ارتودنسی دندان این مشکل برطرف شود .

شلوغی دندان‌ها

در صورتی که فضای کافی در فک برای رشد تمام دندان ها وجود نداشته باشد وضعیت شلوغ و نامرتبی در دندان ها ایجاد می شود ، شلوغی بیش از حد دندان ها می تواند به مرور زمان باعث کجی دندان ها شود ، این مشکل می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود زیرا جرم و پلاک در دندان ها انباشته می شود و به مرور زمان دندان ها پوسیده می شوند .

روند درمان ارتودنسی

در ابتدا برای شروع درمان نیاز به عکس های رادیوگرافی دندان  می باشد تا از تمامی جهات دندان و وضعیت قرار گیری آن ها مورد بررسی قرار گیرد ، معمولا در جلسات اول توسط متخصص ارتودنسی کودکان از دندان ها قالبی گرفته می شود و درمان شروع می شود . بریس هایی که امروزه بکار گرفته می شود نسبت به بریس های قدیمی ناراحتی کمتری را برای کودک در ابتدا شروع درمان ایجاد می کند و به مرور زمان کودک به آن عادت می کند . در هر بار تنظیم بریس ممکن است کودک دردی را احساس نماید اطراف براکت ها و سیم ها غذا گیر می کند به همین علت مسواک زدن در طول دوره درمان ارتودنسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد .

بریس‌های فلزی

پرکاربردترین بریس هایی که تا به امرزو در ارتودنسی کودکان مورد استفاده قرار گرفته است ، بریس های فلزی می باشد که در ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار می گیرد سیم فلزی باریک و مارپیچی که بین براکت‌ها وجود دارد، دندان‌ها را به آرامی به سمت موقعیت مناسب هدایت می‌کند

بریس‌های سرامیکی

بریس های سرامیکی همرنگ دندان می باشند که کاربردی مشابه با بریس های فلزی دارند ، این نوع از بریس ها کمتر از بریس های فلزی جلب توجه می کنند ، بریس های سرامیکی از ماده سرامیکی شفافی ساخته می شود که همخوانی لازم را با رنگ طبیعی دندان دارد .

هدگیر

با استفاده از این دستگاه می توان دندان های جلو را به عقب کشید و دندان های عقب را در جای خود ثابت نگه داشت، درواقع با بکارگیری این دستگاه می توان رشد فک بالا را آهسته کرد و دندان ها را در وضعیت مناسبی قرار داد

کش های ارتودنسی

یکی از ابزارهای دستگاه ارتودنسی، کش هایی می باشد که در رنگ های مختلف بنا به درخواست بیمار انتخاب می شود ، بریس ها، سیم ها و کش هایی که مورد استفاده قرار می گیرد وظیفه حرکت دادن دندان ها را بر عهده دارند  تا دندان ها در و ضعیت مناسبی قرار گیرند کش‌ها برای تسریع روند حرکت دادن دندان‌ها یا مرتب کردن آنها نیز بکار برده می‌شود.

مراقبت از دندان در زمان ارتودنسی

مراقبت های لازم بعد از ارتودنسی دندان در کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، والدین حتما در طول دوره درمانی ارتودنسی راهنمایی و مشاوره های لازم را در اختیار کودکان خود قرار دهند ، در صورتی که کودک در طول درمان نسبت به مراقبت هایی که باید انجام گیرد بی توجه باشد ممکن است نتوان نتیجه دلخواه را از ارتودنسی دندان دریافت کرد. دستگاه های ارتودنسی که بروی دندان قرار می گیرد ، باکتری و پلاک ها را به دام می اندازد در صورتی که نکات بهداشتی به خوبی رعایت نشود و این باکتری ها از دهان خارج نشوند ممکن است در دراز مدت دندان ها پوسیده شوند . مسواک زدن در طول دوره درمانی ارتودنسی دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد توصیه می شود از مسواک های مخصوص ارتودنسی استفاده شود ، اطراف مناطقی که بریس ها یا لوازم جانبی به دندان ها متصل هستند باید به خوبی مسواک زده شود . در صورت لزوم استفاده از نخ دندان توصیه می شود . در صورتی که از ارتودنسی متحرک استفاده شده باشد تجهیزات متحرک باید در هر بار که دندان‌ها تمیز می‌شوند، تحت شست وشو قرار گیرند

کودکانی که ارتودنسی دندان انجام داده اند در طول دوره درمانی خود باید از میوه های سفت که نیاز به گاز زدن محکم دارند و غذاهای سفت و چسبنده اجتناب نمایند ، به والدین توصیه می شود برای فرزندان خود غذاهی نرم و میکس شده مخصوصا در روز های اولیه که کودک ارتودنسی دندان کرده است تهیه نمایند تا نیاز به جویدن طولانی مدت نباشد جویدن اقلام سفت مانند ناخن، مداد ، یخ و … می تواند به بریس ها آسیب وارد نماید ، والدین باید این اقلام را از کودکان خود دور نگه دارند . استفاده از یک محافظ دهان برای کودک در حین بازی کردن در ورزش های تماسی توصیه می شود مسواک زدن مرتب بعد از ارتودنسی دندان در کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد.

مدت زمان ارتودنسی

یکی از سوالات متداولی که مطرح می شود این است که طول دوره درمانی ارتودنسی به چه صورت می باشد و برای چه مدتی باید از بریس ها استفاده شود تا بتوان نتایج بسیار خوبی را از ارتودنسی دندان دریافت کرد ،در پاسخ به این سوال باید فرمود نمی توان یک مدت زمان معینی را برای طول دوره درمان ارتودنسی در کودکان تعیین کرد ، چرا که مدت زمان طول درمان در هر فردی متفاوت می باشد و بستگی به عوامل مختلفی دارد ، اما به طور معمول طول دوره درمان ارتودنسی دندان در کودکان معمولا ۶ تا ۳۰ ماه می باشد که بستگی به میزان نامرتبی دندان ها دارد ، استفاده از نگهدارنده بعد از اتمام طول دوره درمانی ارتودنسی و برداشتن بریس ها از روی دندان در اکثر موارد لازم می باشد . با انجام ارتودنسی دندان م برای همیشه لبخند زیبایی را بر لبان فرزندتان می توانید به ارمغان آورید .

خطرات

ممکن است در روز های اولیه که بریس ها بروی دندان قرار گرفته اند ناراحتی برای کودک ایجاد شود که زود گذر و موقتی می باشد و بعد از گذشت مدتی این وضعیت برای کودک طبیعی می شود . در حین گاز گرفت در هفنه اول بعد از ارتودنسی دندان ممکن است کودک احساس درد داشته باشد

ذرات غذایی و انباشت جرم و پلاک در اطراف لوازم ارتودنسی می‌تواند منجر به تخریب مینای دندان و پوسیدگی شود به همین علت است باید نکات بهداشتی در طول دوره درمانی ارتودنسی دندان به خوبی رعایت شود

هزینه

هزینه ارتودنسی در کودکان بستگی به نوع بریس دارد. علاوه بر نوع ارتودنسی که در کودک بکار گرفته می شود عوامل دیگری در هزینه ارتودنسی کودکان تاثیر گذار می باشد ، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ارتودنسی دندان در کودکان و هزینه آن می توانید از طریق راه های ارتباطی سایت مشاوره های لازم را دریافت نمایید در کودکانی که دندان های نامرتبی دارند ارتودنی دندان ضرورتی برای داشتن لبخندی زیبا و جذاب می باشد ، انجام ارتودنسی دندان در دوران کودکی و نوجوانی از دارای اهمیت های بسیاری می باشد در صورتی که فرزند شما با مشکل نامرتی دندان یا ناهنجاری های فکی مواجه هستند حتما برای معاینات لازمه به یک متخصص ارتودنسی دندان کودکان مراجعه نمایید تا بررسی های لازم صورت گیرد ، با ارتودنسی دندان در سنین کودکی و نوجوانی می توان نتایج بسیار بهتری را دریافت کرد .

برخی از خدمات دندانپزشکی اطفال خانم دکتر آذرنوش

ارتودنسی دندان کودکان 

عصب کشی دندان کودکان 

روکش دندان در کودکان 

ارتودنسی ثابت در کودکان

ارتودنسی متحرک در کودکان 

ایمپلنت دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان 

فیشور سیلانت در کودکان

راه های ارتباطی با دکتر :

info@drazarnoosh.com

صفحه اینستاگرام

کانال تلگرام

۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر گروه مدیریت سایت دکتر آذرنوش

درباره drazarnoosh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 4 × سه =