پوسیدگی دندان

یکی از بیماری های شایع دندان، پوسیدگی دندان در کودکان است که با پیشرفت تکنولوژی قابل درمان است . پوسیدگی دندان های شیری با استفاده از مواد ترمیمی و روکش ها برطرف می شود و سبب کارایی مجدد از دندان می شود . در مواقعی که پوسیدگی دندان بسیار شدید باشد عصب کشی دندان کودکان می تواند سبب درمان این عارضه شود .

برای پوسیدگی دندان کودکان چه کنیم ؟

برای پوسیدگی دندان کودکان چه کنیم ؟

عصب کشی دندان کودکان

در بسیاری از مواقع دندان های عصب کشی شده بسیار مستعد شکستن هستند که نیاز به بازسازی و افزایش مقاومت تاج دندان می باشند . تنها برخی از دندان های عصبی کشی شده نیاز روکش دارند .

به دلیل اینکه بیمار ممکن است درد شدیدی را تحمل کرده باشد و یا اینکه فرض کنید زمانی که گرما و سرما به دندان آن فرد می رسد آن درد مداوم پس از این تحریکات وجود داشته باشد . بسیار از اوقات مجبور هستیم دندان ها را عصب کشی کنیم و یا به عبارت دیگر بهتر است آن ها را تحت درمان ریشه دندان قرار دهیم .

عصب کشی دندان شیری

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد این است که، آیا دندان های شیری عصب دارند ؟ چه زمانی دندان های شیری نیاز به عصب کشی دارند ؟

دندان های شیری تمام ساختار و اجزای موجود در دندان های دائمی را دارا هستند و تنها تفاوت بین این دو سری دندانی شاید بتوان از لحاظ سایز دندانی و بعضا در بعضی از موارد تفاوت های شکلی را اشاره کنیم، وگرنه ساختار کلی دندان شامل، تاج دندان، عصب دندان، عروق، ریشه و سیستم کلی تغذیه شونده دندان هست بین دندان های شیری و دندان های دائمی مشابه است .

هرگاه که شدت پوسیدگی دندان به حدی باشد که عصب دندانی را درگیر کند، همان طور که در دندان های دائمی احتیاج به درمان عصب دارد در دندان های شیری هم به همین صورت می باشد .

درمان دندان های کودکان

یکی از سوالات رایج این است که، کودکان به چه درمان های دندانی نیازمند هستند ؟ درمان قابل انجام در دندانپزشکی برای کودکان همانند درمان های است که برای بزرگسالان انجام می شود مثل ترمیم های درمانی، اگر دندان نیاز به درمان عصب داشته باشد درمان عصب کشی دندان انجام می شود و اگر میزان شدت پوسیدگی زیاد باشد و نتوان به درمان آن پرداخت و غیرقابل نگهداری باشد در این حالت دندانپزشک کودکان ترجیح می دهد تا دندان را بکشد یا خارج نماید و از فضا نگهدار به جای دندان کشیده شده استفاده می شود .

برای پوسیدگی دندان کودکان چه کنیم ؟

مهمترین دلیل پوسیدگی دندان قرارگیری در معرض اسید هاست. اسید ها در مواد غذایی مانند نوشیدنی ها و مواد غذایی که حاوی قند و نشاسته فراوانی هستند یافت می شوند. این مواد اسیدی به طور مداوم مینای دندان را مورد حمله قرار می دهد و با ایجاد لکه های سفید و یا زرد روی دندان باعث از بین رفتن مواد معدنی در دندان می شود. این لکه ها نشانه های پوسیدگی اولیه دندان است .

رعایت بهداشت دهان و دندان

یک نوع فرهنگ سازی اولیه برای کودکان باید انجام شود و این فرهنگ سازی از والدین شروع می شود و این مسیر از مادر و پدر منتقل می شود . بهداشت دهان و دندان یعنی: دندان ها سالم، تمیز و بدون لکه باشند و داشتن لثه های صورتی رنگ که در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی نشویم و یکی از بهترین روش های درمان پیشگیری از پوسیدگی های دندانی می باشد .

درمان فلوراید تراپی

فلورایدتراپی از جمله ایمن ترین و همچنین موثرترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان است. در این روش دندانپزشک اطفال، اقدام به تمیز کردن و شستشوی دندان ها و همچنین مقاوم سازی دندان ها در مقابل پوسیدگی دندان با کمک فلوراید می نماید . با استفاده از این روش درمانی می توان کمک نمود تا شیوع پوسیدگی های دندانی کاهش یابد و بعضا اگر پوسیدگی های دندانی اولیه شکل گرفته باشد با استفاده از این اقدام درمانی می توان از پیشرفت آن پیشگیری نمود .

درمان فیشورسیلانت یا شیار پوش

برای پوشاندن شیار ها و عمق های دندان ها در کودکان راه حل و درمان بسیار ساده وجود دارد. فیشورسیلانت راهی است که پیشنهاد می شود . از فیشورسیلانت برای حفظ ساختمان دندان، جلوگیری از خرابی ها و آسیب های بعدی دندان و تخریب های دندان های شیری و دندان های دائمی که به تازگی درآمده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

این درمان در دندان های استفاده می شود که دارای شیار ها و حفرات عمیقی در سطح جونده دندان ها هستند . در این روش درمانی با استفاده از مواد فیشورسیلانت شیارهای خیلی عمیق دندانی را تبدیل به شیارهای می کنیم که سهولت دسترسی داشته باشد و با روش های معمول بهداشت دهانی به راحتی قابل تمیز شوندگی برای کودک به وجود آید .

کلام آخر

پیشگیری بهتر از درمان است، قبل از اینکه به فکر درمان بیماری های دهان و دندان یا پوسیدگی های دندانی خود باشید بهتر است سعی کنید تا به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بپردازید تا از ابتلا به پوسیدگی دندان پیشگیری نمایید . بهتر است به کودک خود در رعایت بهداشت دهان و دندان کمک کنید و در این زمان کمک گرفتن از دندانپزشک کودکان به منظور آموزش نحوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن امری طبیعی و مفید خواهد بود . لذا فراموش نشود بعد از کشیدن دندان از کشیدن مسواک به طور مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر خودداری ورزید، اما در صورت اینکه بعد از کشیدن دندان کودک شما دچار تب و لرز و یا تورم بیش از اندازه شد، ضروری است با دندانپزشک کودکان با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر لیلا آذرنوش دنبال کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا آذرنوش:

مراقبت از دندان کودکان

تکامل دندان کودکان

پوسیدگی دندان شیری کودکان

عصب کشی دندان کودکان

مراجعه کنندگان عزیز در مطب دندانپزشکی دکتر لیلا آذرنوش
درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

2 دیدگاه در برای پوسیدگی دندان کودکان چه کنیم ؟
  1. سلام خانم دکتر انجام فلوراید تراپی هر چند وقت یکبار باید انجام بشه ؟

  2. سلام پسرم سه سالشه دندون پیشین بالا دچار پوسیدگی حفره دار و شروع درد شده اگه امکانش هست بفرمایید چه کاری باید انجام دهیم؟ ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button