بریج دندان کودکان

یکی از مشکلاتی که برای کودکان ایجاد می شود، بی دندانی مادرزادی می باشد . گاهی نیز ممکن است به علت ضربه دیدن دندان های خود را از دست بدهند . از کاشت دندان می توان برای این افراد استفاده نمود . در صورت نداشتن یک تا دو دندان در بین کودکان می توان از بریج استفاده کرد . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • بریج دندان جلو
  • هزينه بريج دندان
  • عمر بریج دندان
  • انواع بریج دندان
  • هزینه کاشت دندان بریج
  • هزینه بریج دندان جلو
بریج دندان کودکان

بریج دندان کودکان

از بریج دندان به عنوان جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته، استفاده می شود . بریج ثابت بوده و به دندان های مجاور متصل می شود و یا در برخی موارد توسط ایمپلنت که در نزدیکی جای خالی دندان جایگذاری شده است، در جای خود نگه داشته می شود .

ما دندان از دست رفته را جایگزین می کنیم تا غذا خوردن و صحبت کردنمان دوباره به حالت اول باز گردد و همچنین جای خالی دندان در هنگام لبخند زدن، ظاهرمان را نازیبا نکند، علاوه بر این هنگامی که دندانی می افتد یا کشیده می شود فضای خالی بین دندان ها ایجاد می شود و دندان های مجاور به سمت این فضای خالی حرکت می کنند . این حرکت دندان ها باعث بهم خوردن بایت و وضعیت فک و دندان ها می شود . این حرکت و کج شدن دندان ها باعث می شود تمیز کردن سطوح دندانی سخت تر شده و زمینه بیماری لثه، پوسیدگی دندان و حتی از دست دادن دندان های دیگر فراهم شود .

تعداد جلسات درمان بریج دندان

معمولا دو تا چند جلسه مراجعه به دندانپزشک اطفال لازم است تا درمان بریج کامل شود . در جلسه اول بی حسی موضعی استفاده می شود تا درمان برای بیمار قابل تحمل باشد . در این جلسه، دندانی که قرار است تکیه گاه بریج باشد (معممولا دو دندان مجاور جای خالی انتخاب می شوند) آماده سازی می شوند .

بریج دندان

بریج برای درمان بی دندان مناسب است . بریج جهت درمان بی دندانی ساخته می شود . به این صورت که با قرار دادن بر روی دندان های دو طرف ناحیه ی بی دندان به شکل یک پل قسمت بی دندانی را پر می کند . در اغلب بریج ها دو طرف محل اتصال دندان های پایه روکش می شوند . وقتی یک دندان کشیده می شود فضای بین دو دندان خالی می شود و بریج برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می رود .

نحوه انجام بریج دندان

برای این کار مقداری از سطح دندان تراشیده و شکل داده می شود، تا فضا برای تاج (روکش) که قرار است روی آن ها متصل شود ایجاد گردد . این تاج مصنوعی به عنوان نگهدارنده و تکیه گاه دندان مصنوعی عمل می کند . سپس قالبی از اباتمنت یا دندان تکیه گاه ساخته می شود پس از آن، آزمایشگاه بریج را آماده می کند . در آخر بریج موقتی جایگذاری می شود تا از اباتمنت و فاصله بین آن ها محافظت کند . در اکثر موارد در جلسه دوم بریج دائمی کار گذاشته و تنظیم می شود تا از تطابق و عملکرد آن اطمینان حاصل شود . اگر بریج رضایت بخش بود، دندانپزشک بریج را به صورت دائمی به جای خودمی چسباند .

توجه داشته باشید در برخی موارد ممکن است رضایت بخش نباشد و به آزمایشگاه بازگردانده شود . در این موارد ممکن است دندانپزشک دوباره قالب بگیرد یا دندان های تکیه گاه را دوباره تنظیم کند تا بریج کاملا مناسب باشد .

یکی از مشکلاتی که برای کودکان ایجاد می شود، بی دندانی مادرزادی می باشد . گاهی نیز ممکن است به علت ضربه دیدن دندان های خود را از دست بدهند . از کاشت دندان می توان برای این افراد استفاده نمود . در صورت نداشتن یک تا دو دندان در بین کودکان می توان از بریج استفاده کرد . دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال ، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

مراقبت های بعد از بریج دندان

پس از اتمام کار، ممکن است چند روز اول مقداری احساس ناراحتی کنید . درد ملایمی داشته باشید و یا نسبت به تغییرات دمایی حساس شوید . می توانید در این مدت طبق دستور پزشک خود مسکن مصرف کنید تا درد آرام شود . اگر این علائم تا چند روز ادامه پیدا کرد حتما کودک خود را به دندانپزشک اطفال ببرید .

طول عمر بریج دندان

به خاطر داشته باشید طول عمر بریج بستگی زیادی به بهداشت دهان، رژیم غذایی و سلامت لثه و دندان های تکیه گاه دارد . همچنین کیفیت مواد بریج نیز مهم است . در مورد روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، از پزشک خود سوال کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به دندانپزشکی اطفال خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا آذرنوش:

بهداشت دندان کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button