تروما دندان کودکان

تروما Trauma در حقیقت به معنای وارد شدن ضربه ناگهانی به دندان ها می باشد که نتیجه آن شکستن و آسیب دیدن دندان است . ترومای دندان می تواند منشا عوارض بیولوژیک و آسیب های جدی به دندان و هزینه های درمان آن باشد . در صورتی که تروماهای دندانی به موقع درمان نشوند و درمان به تعویق افتد درمان سخت تر خواهد شد و هزینه های درمان افزایش خواهد یافت لذا برای پیشگیری از چنین عواملی از به تعویق انداختن درمان اجتناب ورزید .

تروما دندان کودکان

تروما دندان کودکان

تروما در دندان های دائمی و شیری

احتمال ایجاد تروما دندان در سنین مختلف در کودکان وجود دارد . تروما می تواند به هر دلیلی رخ دهد و کودکان بیشتر در معرض آن خواهند بود . عوامل بسیاری می تواند سبب بروز تروما در دندان کودکان شود، عواملی همچون بازیگوشی کودکان، ضربه خوردن در مدرسه، تصادفات، بازی کردن و … ممکن است رخ دهد .

دندان های شیری به دلیل اینکه استحکام زیادی ندارند بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند . به طوری که بیش از بیست درصد کودکان زیر هفت سال سابقه تروما دندان های شیری داشته اند . به خاطر انجام فعالیت های ورزشی در پسران و افزایش تحرک پسران دو برابر دختران در معرض این صدمه قرار دارند . همچنین کودکان در فواصل سنی ۶ تا ۱۲ سالگی بیشتر در معرض تروما دندان قدامی قرار دارند .

اقدامات لازم برای تروما دندان کودکان

به منظور پیشگیری از بروز تروما در دندان کودکان بهتر است به محیط بازی کودک توجه داشت و در صورت لزوم از کفپوش های نرم استفاده شود .

درمان تروما دندان کودکان یکی از عوامل مهم است که والدین باید به آن دقت لازم و کافی را داشته باشند و از به تعویق انداختن درمان خودداری ورزند .

یکی از مواردی که می تواند بعد از ایجاد تروما به کاهش درد کمک نماید استفاده از کمپرس سرد می باشد .

در هنگام بروز تروما بهتر است به منظور کنترل و قطع خونریزی لثه و دندان آسیب دیده از گاز استریل استفاده نماید .

بهتر است در زمان بروز تروما در دندان کودکان از دستکاری کردن دندان و ریشه دندان خودداری نماید .

جهت تمیز نمودن دندان آسیب دیده به هیچ عنوان از مسواک و الکل استفاده نکنید .

در صورتی که در اثر تروما بخشی از دندان شکسته شود بهتر است تکه های دندان شکسته شده را درون شیر یا بزاق دهان قرار داد و سپس بدون هیچ گونه اتلاف وقتی به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید .

در صورت لق شدن دندان در اثر تروما بهتر است به کودک خود توصیه کنید تا از فشار آوردن به دندان لق خودداری ورزد .

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد .

نحوه پیشگیری از تروما دندان کودکان

والدین نقش بسزایی در تربیت کودکان دارند و آموزش به کودکان می تواند از بروز صدمات احتمالی همچون تروما یا ضربات ناگهانی بکاهد . مراقبت از کودکان در حین بازی کردن بسیار حائز اهمیت می باشد .

همچنین بهتر است در صورت نشستن در وسیله نقلیه حتما از کمربند ایمنی به منظور پیشگیری از آسیب دیدگی استفاده گردد . یکی دیگر از مواردی که می تواند از بروز ترومای دندانی پیشگیری شود استفاده از محافظ های دندانی می باشد .

نتیجه گیری

پیشگیری بهتر از درمان است . همیشه قبل از آنکه به فکر درمان باشید بهتر است به کودکان خود آموزش های لازم را بدهید . تروما دندان کودکان می تواند بسیار آزار دهنده باشد و سبب بروز آبسه های زیاد و سیاه شدن دندان ها شود که این موارد خود می تواند از عوارض بروز تروما دندان کودکان باشد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر لیلا آذرنوش دنبال کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا آذرنوش:

کشیدن دندان کودکان

درمان ریشه دندان در کودکان

عفونت ریشه دندان کودکان

                                                              گالری تصاویر دکتر لیلا آذرنوش

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button