جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری کودکان در ایالات متحده است و یک معضل مهم بهداشت عمومی محسوب می شود. در صورت عدم درمان، پوسیدگی دندان منجر به درد، عفونت های سیستمیک، بستری شدن در بیمارستان و … می شود. پوسیدگی دندان بدون درمان عواقب اجتماعی و بهداشتی دارد مانند افزایش تعداد روزهای عدم حضور در مدرسه، نمرات پایین، بیکاری ، کیفیت پایین زندگی و بیماریهای سیستمیک تهدیدآمیز.

کودکان خانواده های کم درآمد بیشتر در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند. داده های ملی حاکی از آن است که میزان پوسیدگی در دندان های اصلی برای کودکان آمریکایی بین ۲ تا ۵ سال از ۲۴٫۲٪ در سال ۱۹۸۸-۱۹۹۴ به ۲۷٫۹٪ رسیده است. سلامت دندان های آسیا از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به کودکان در جویدن غذا کمک می کند، و از بروز مشکلات ارتودنسی جلوگیری می کنند.

دندانپزشکی اطفال

پوسیدگی دندان روی دندان های اصلی یکی از مهمترین عوامل پوسیدگی دندان در دندان های دائمی است . پوسیدگی دندان های اولیه دارای باکتری هایی هستند که می توانند به دندانهای دائمی منتقل شوند.

علت پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان نتیجه یک فرآیند بیماری چند عاملی است که در آن باکتری های دهانی، کربوهیدرات های غذایی را متابولیزه می کنند و اسیدهایی تولید می کنند که می توانند ساختار دندان را نابود می کنند.

روش توقف پوسیدگی دندان

فلوراید تراپی و فیشور سیلانت دو روش معمول جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان هستند.

فلوراید تراپی با استحکام بخشیدن به مینای دندان از پوسیدگی جلوگیری می کنند و در آب آشامیدنی فلورایده، خمیردندان های فلوراید و قطره یا قرص های فلوراید یافت می شود. همچنین دندانپزشکان، فلوراید را به صورت ژل به بیماران ارائه می دهند.

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان و ترمیم دندان شکسته کودکان می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر لیلا آذرنوش دنبال کنید.

فیشورسیلانت

فیشورسیلانت دندان کودکان آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا به عنوان بخشی بزرگ از یک استراتژی جامع پیشگیری از پوسیدگی کودکان ۳ ساله و بزرگتر، فیشور سیلانت دندان را توصیه می کند. در این روش شیار دندان ها پوشش داده می شوند که این امر سبب می شود تا از ساختار دندان ها در مقابل خرابی و پوسیدگی ها جلوگیری شود.روش فیشورسیلانت دندان ها بسیار ساده می باشد و تنها در یک جلسه قابل انجام است.

دندانپزشکی اطفال

فلورایدتراپی

فلورایدتراپی از جمله موثرترین روش ها در حفظ ساختار دندان ها از پوسیدگی، فلورایدتراپی می باشد که در بزرگسالان و کودکان قابل انجام می باشد.در این روش دندانپزشک اطفال با استفاده از فلوراید که نوعی ماده معدنی می باشد، اقدام به تمیز کردن و مقاوم سازی دندان ها در مقابل پوسیدگی می کند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی دو روش موثر در جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان یعنی فیشورسیلانت و فلورایدتراپی پرداختیم. شما عزیزان در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر لیلا آذرنوش تماس حاصل فرمایید.

درباره drazarnoosh

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 × چهار =