دندان درآوردن کودکان و مشکلات آن

فرآیند دندان درآوردن کودکان یک فرآیند طبیعی و تدریجی است که خیلی از والدین نگران این دوره از رشد کودک خود هستند . آیا می دانید فرآیند دندان درآوردن در چه سنی رخ می دهد و آیا هنگام دندان درآوردن کودکان، کودک بیمار می شود ؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید .

وقتی کودک در حال دندان درآوردن است لثه ها اغلب قرمز شده، آبریزش دهان کودک بیشتر می شود و کودک بیش از پیش اشیاء را برای جویدن به سمت دهان خود می برد . البته به خاطر داشته باشید هر کودک با دیگری متفاوت است و این فرآیند اگرچه در برخی از کودکان آزار دهنده می باشد، اما در دیگر کودکان ممکن است هیچ عارضه ای نداشته باشد و علائم دندان درآوردن کودکان متفاوت است . لیسک های دندانی وجود دارد که در این زمان قابل مصرف هستند به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان لیسک ها را داخل فریزر قرار ندهید زیرا می تواند باعث آسیب به لثه کودک شما شود .

دندان درآوردن کودکان و مشکلات آن

دندان درآوردن کودکان و مشکلات آن

به علاوه می توانید به کودک خود مواد غذایی خشک و یا سفت بدهید. اگر می خواهید کودکتان با مواد سخت آشنایی پیدا کند پس نباید هر چیزی که انتخاب می کنید یخ زده باشد چون در این صورت کار خیلی سخت می شود و این نوع از وسایل ها را در یخچال نگهداری کنید. از دادن مواد غذایی حاوی شکر جدا پرهیز کنید زیرا موجب پوسیدگی دندان در کودکتان خواهد شد. در صورت وجود درد می توان تحت نظر پزشک از دارو های موجود استفاده نمود. به خاطر داشته باشید که مهمترین راهکار جهت تخفیف علائم و درد کودک و آرام سازی کودک توجه مادر به وی می باشد. اگر کودکتان به نظر ناراحت می آید شروع به استفاده از راه های تسکین دهنده کنید .

زمانی که کودک دندان در می آورد، آیا بیمار می شود ؟

کودک به طور متوسط هر ماه یک دندان در می آورد، اگر فرض کنیم که کودک با دندان درآوردن مریض می شود، باید بپذیریم که مدت سی ماه کودک مدام بیمار خواهد بود، حال آنکه اینگونه نیست . با این حال دندان درآوردن منجر به حالات مختلفی در کودک می شود . مثلا: کودک با دندان درآوردن به حالتهای پریشان حالی، بی قراری، خواب نامنظم، اسهال، بی اشتهایی و تب دچار می شود . اما باید توجه داشت که تمام نارحتی های یاد شده که در بروز بعضی از بیماری ها نیز مشاهده می شوند، نباید به حساب دندان درآوردن گذاشته شود . بلکه اگر شدت تب و یا بی اشتهایی و ناراحتی کودک بیشتر شود، می بایست به پزشک انتقال داده شود .

زمان تغییر دندان از شیری به دندان های دائمی (6 – 12 سالگی)

کودکان زمانی که به سن مدرسه می رسند، دندان های شیری جای خود را به دندان های دائمی و همیشگی می دهند . دندان های دائمی همیشگی بوده و دیگر تغییر نمی کنند لذا باید در نگهداری و مراقبت از آن ها کوشید .

در سن 5 تا 7 سالگی دندان های جلویی که در زمان دندان های شیری نیز پیش از بیش در آمده بودند، ریخته و به جای آن ها دندانهای تمیز و جدید در می آیند و به دندان های شش ساله موسوم هستند .

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دندان های کناری در سن 6 تا 8 سالگی می رویند . دندان های فک در سن 9 تا 12 سالگی می رویند و وظیفه جویدن را برعهده دارند . کشیدن دندان کودکان در سن پایین کاری اشتباه است و این منجر به آسیب لثه و فک می شود ولی در صورتی که دندان های کودک خود بخود و به آرامی بریزد و جایگزین دندان های دائمی شوند این حالت طبیعی بوده و موجب آسیب به فک و لثه نمی شود .

معاینه دندانپزشکی کودکان

معاینه اولیه کودکان جهت بررسی وضعیت دهان و دندان ها و چگونگی تکامل دندان ها ضروری است . دقت نمایید در سنین انتهای دوره دندانی شیری و رویش دندان های دائمی معاینه کودکان بسیار ضروری است (سنین شش تا دوازده سالگی) حداقل دو بار در سال برای معاینه دهان و دندان ها به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید . نسبت به توصیه ها و دستورات دندانپزشک خود دقت و توجه کافی را داشته باشید . در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، با دندانپزشک اطفال خود مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به دندانپزشکی اطفال خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا آذرنوش:

مراقبت از دندان کودکان

تکامل دندان کودکان

پوسیدگی دندان شیری کودکان

عصب کشی دندان کودکان

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button