راه درمان پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان یکی از عوامل شایع در میان کودکان است که می تواند موجب بروز بسیاری از بیماری ها شود که زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد . پوسیدگی دندان در کودکان به خیلی از عوامل بستگی دارد و در صورتی که بتوانیم از بروز این عوامل پیشگیری نماییم می توانیم از ابتلا به پوسیدگی دندان جلوگیری کنیم .

رعایت بهداشت دهان و دندان از عواملی است که بسیار حائذ اهمیت می باشد . خوشبختانه امروزه والدین به رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان خود اهمیت خاصی می دهند . چگونه به کودک خود آموزش دهیم که بهداشت دهان و دندان نقش مهمی در سلامت وی دارد . برای رسیدن به این هدف لازم است پدر و مادر آموزش لازم را در این زمینه داشته باشند .

راه درمان پوسیدگی دندان کودکان

راه درمان پوسیدگی دندان کودکان

ساختار دندان

دندان ساختار سفید رنگ در درون فک و دهان است که برای خرد کردن و جویدن خوارک به کار می رود . دندان از استخوان ساخته نشده بلکه از بافت های با درجه سختی گوناگون تشکیل شده است . انسان دارای بیست دندان شیری و سی و دو دندان همیشگی است . دندان نقش بسیار برجسته ای در سخن گفتن و ادای صحیح کلمات دارد، بخش دیده شدنی دندان، تاج دندان می نامند که از مینای دندان پوشیده شده است که ماده ای سخت و درخشنده است، در زیر مینا، عاج دندان وجود دارد که ماده ای مانند استخوان است . عاج از مغز دندان نگهداری می کند و مغز دندان جایی است که عصب دندان وجود دارد . بین لثه بخش استخوانی به نام ساروز وجود دارد که همچون چسب دندان را به استخوان آرواره چسبانده است .

علل پوسیدگی دندان

بسیاری از کودکان با وجود اینکه بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنند و بازهم دچار پوسیدگی دندانی می شوند . علت پوسیدگی دندانی دو مورد است، یکی بزاق دهان و دیگری ژنتیک فرد می باشد .

اصلی ترین عامل در پوسیدگی دندان بزاق دهان است ما دو نوع بزاق داریم، بزاق رقیق است که به آن بزاق سروزی گفته می شود و شوینده ی بیشتری در دهان ایجاد می کند و باعث می شود، دندان ها و سطح دهان تمیز تر باشد . بزاق نوع دوم بزاقی است که بزاق موکوسی نامیده می شود . بزاقی است که غلظت و قوام آن بیشتر است و همین غلظت و دوام باعث می شود شویندگی دندان ها کمتر باشد و عود پوسیدگی و پوسیدگی بیشتر باشد . از دیگر علل پوسیدگی دندان کاهش بزاق دهان است، عواملی هستند که منجر به کاهش بزاق دهان می شوند که عبارتست از: بیماری ها، مصرف داروها و افزایش سن می باشد . یکی دیگر از عوامل پوسیدگی دندان ها، باز بودن دهان می باشد .

ژنتیک تعیین کننده جنس دندان و بزاق دهان است به عبارتی ژنتیک به میل جذب مواد قندی تاثیر می گذارد و هر چقدر مصرف مواد قندی بیشتر باشد باعث می شود آنزیم های که در دهان تولید می شود اسیدی تر شده و موجب می شود مینای دندان از بین برود .

پوسیدگی خود شامل چند حالت می باشد، به طور مثال باعث تغییر رنگ دندان ها، ایجاد حفره در شیارهای باریک و عمیق، از بین رفتن مینا و عاج دندان و در نهایت انتقال گرما و سرما از طریق این حفره به پالپ دندان می باشد . روی ژنتیک و بزاق دهان نمی توان دست برد پس در رعایت بهداشت دهان و دندان اعم از مسواک زدن صحیح و نخ دندان بکوشید که این عوامل موجب کاهش پوسیدگی دهان و دندان می شود .

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

راه درمان پوسیدگی دندان کودکان

پر کردن دندان کودکان

یکی از راه های درمان پوسیدگی دندان، پر کردن دندان در کودکان می باشد زیرا پر کردن دندان سبب می شود تا از پیشرفت پوسیدگی دندان پیشگیری شود و دندان حفظ شود .

فیشورسیلانت دندان کودکان

با تمیز کردن شیاری هایی که در بین دندان ها و روی سطح دندان ها مخصوصا در دندان های آسیاب وجود دارد، می توان از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری نمود. فیشورسیلانت ها این درزها را پوشش داده و از انباشته شدن مواد غذایی و باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان ها می شود. جلوگیری می کند. فیشورسیلانت ها را می توان به عنوان یک روکش دندان در کودکان در نظر گرفت. می توان از فیشورسیلانت ها بر روی دندان کودکان استفاده کرد. با این حال نیاز به مراقبت هایی مانند دندان های خود فرد دارد و باید توسط دندانپزشک کودکان به طور دوره ای معاینه شود.

فلوراید تراپی

فلوراید ماده ای است که باعث می شود تا دندان ها محکم تر شده و مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی دندان ها داشته باشد. استفاده مرتب و به موقع از آب های حاوی فلوراید، دهان شویه ها و نخ دندان های حاوی فلوراید می تواند از پوسیدگی های دندان در کودکان جلوگیری نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به دندانپزشکی اطفال خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا آذرنوش:

مراقبت از دندان کودکان

تکامل دندان کودکان

پوسیدگی دندان شیری کودکان

عصب کشی دندان کودکان

مراجعه کنندگان عزیز در مطب دندانپزشکی دکتر لیلا آذرنوش
درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button