شکستگی های دندان

در این مقاله قصد داریم درباره انواع شکستگی های دندان مطالبی را ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

شکستگی تاج

الف) uncomplicated crown fracture : شکستگی تاج همراه با اکسپوز عاج بدون درگیری پالپ

ب) complicated crown fracture: شکستگی تاج همراه اکسپوز پالپ

به طور کلی هدف درمان در شکستگی های تاج جلوگیری از نکروز پالپ می باشد. بنابراین در شکستگی های تاج همراه با اکسپوز عاج به منظور جلوگیری از انتقال باکتری های دندان باید ترمیم گردد. حتی اگر مدت زیادی از شکستگی دندان گذشته باشد و علائم کلینیکی و رادیوگرافی دال بر نکروز مشاهده نشود، درمان ترمیم دندان می باشد.

شکستگی--دندان-کودکان

شکستگی–دندان-کودکان

دندان با شکستگی تاج و اکسپوز پالپ

هنگامی که شکستگی تاج در کودک منجر به اکسپوز پالپ می شود حفظ حیات پالپ حتی در صورت بسته بودن آپکس اهمیت دارد چرا که هنوز رسوب دیواره های عاجی کامل نشده و تاج نیز در ناحیه سرویکال ضعیف است. به همین دلیل تا حد امکان پالپ غیرملتهب را باید حفظ کرد. خوشبختانه نشان داده شده است که حتی با گذشت یک هفته از آسیب و اکسپوز پالپ، التهاب بیش از 2 میلی متر در پالپ پیشرفت نکرده و می توان دندان را Cvek pulpotomy کرد که این روش در صورت امکان انجام نسبت به پالپوتومی به لحاظ امکان رسوب عاج در ناحیه سرویکال تاج ارجحیت دارد.

به هر حال مواردی وجود دارد که به علت تاخیر در درمان یا صدمات همراه امکان حفظ پالپ مقدور نیست و ناچار دندان آپکسیفیکاسیون یا اندو می شود.

شکستگی تاج ریشه

هدف درمان در شکستگی تاج-ریشه دندان همانند شکستگی تاج حفظ حیات پالپ است. تنها تفاوت و چالش درمانی در این صدمات مشکلات مربوط به ترمیم دندان هاست. چرا که خط شکستگی در زیر لثه واقع شده است. بنابراین جهت ترمیم دندان، سطح شکسته باید در دسترس قرار گیرد. بدین منظور از روش های مختلفی مانند برداشت بافت لثه، اکسترود کردن دندان توسط نیروهای ارتودنسی و یا جراحی استفاده می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد. اکسترود کردن دندان توسط ارتودنسی علاوه بر حفظ حیات پالپ ثبات بهتری برای پریودونشیم دارد. اکسترود کردن به طریق جراحی حیات پالپ را به مخاطره انداخته و تنها در دندان هایی با آپکس بسته توصیه می شود.

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان و ترمیم دندان شکسته کودکان می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر لیلا آذرنوش دنبال کنید.

شکستگی ریشه

هدف درمان اتصال دو قطعه کرونالی و آپیکالی است که تنها در حضور پالپ زنده صورت خواهد گرفت. خوشبختانه در 60 تا 70 درصد موارد شکستگی های ریشه پالپ حیات خود را حفظ می کند. بنابراین پروتکل درمانی در بیمار با شکستگی ریشه اسپلینت دندان و پیگیری می باشد. مگر اینکه علائمی دال بر نکروز پالپ مشهود باشد مانند فیستول در مخاط دهان  یا رادیولوسنسی بین دو قطعه همراه با درگیری استخوان اطراف که در این صورت درمان پالپ دندان درگیر توصیه می شود. باید توجه داشت که تحلیل های خارجی یا داخلی در محل خط شکستگی معمولا نشان دهنده روند ترمیم دو قطعه می باشد و دندانپزشک با مشاهده هر گونه تحلیل نباید به سرعت اقدام به درمان عصب دندان نماید.

دندان های شیری با crown/root fracture کشیده می شوند. دندان های شیری که دچار شکستگی ریشه شده اند در صورت لقی قسمت کرونال آن کشیده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

منبع : کتاب نکات کاربردی در دندانپزشکی کودکان

گردآوری و تالیف: دکتر فائزه قادری

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button