پالپوتومی دندان کودکان

برداشتن پوسيدگى و خارج كردن پالپ دندان را پالپوتومی دندان می نامند . این روش درمانی همواره بدون درد و با بی حسی موضعی قابل انجام است . زمانی که پالپ یا عصب دندان دچار آسیب دیدگی و پوسیدگی می شود بهترین روش درمان جهت حفظ و نگهداشتن دندان استفاده از پالپوتومی می باشد .

پالپوتومی دندان کودکان

پالپوتومی دندان کودکان

چه اتفاقی طی درمان پاپوتومی رخ می دهد ؟

هدف از درمان پالپوتومی دندان کودکان حفظ دندان پوسیده و رفع پوسیدگی دندان کودکان می باشد . پالپوتومی دندان کمک می کند تا بافت دندان تحلیل نرود و در واقع این روش درمانی بخشی از فرآیند درمان کامل ریشه دندان می باشد . در این روش درمانی دندانپزشک کودکان پس از بی حس کردن ناحیه مورد نظر ناحیه آسیب دیده پالپ یا عصب دندان را برداشته، سپس ضدعفونی می نماید و در نهایت با کمک یک ماده مخصوص دندان پر می شود .

پالپوتومی دندان در چه کودکانی انجام می شود ؟

پالپوتومی دندان معمولا بر روی کودکانی قابل انجام است که هنوز دندان شیری دارند . ریشه دندان شیری با دندان دائمی متفاوت است . طبیعتا ریشه دندان شیری کوتاه تر بوده و در نهایت توسط بدن بازجذب می شود به همین دلیل از روش پالپوتومی دندان به جای درمان ریشه دندان انجام می گردد .

اهمیت حفظ دندان شیری کودکان

اکثر والدین به دلیل اینکه دندان شیری موقتی است و طی مدت زمان کوتاه می افتد اهمیت به نگهداری و حفظ دندان شیری نمی دهند، در صورتی که چنین نیست و حفظ و نگهداری از دندان شیری بسیار حائز اهمیت می باشد . در واقع یکی از وظایف دندان های شیری این است که در جویدن غذا کمک می کنند و همچنین در ادای صحیح تلفظ کلمات موثر هستند . ولی واقعیت این است که دندان های شیری وظایف مهم تری دارند . آن وظیفه مهم تر این است که پیرامون قوس فکی را حفظ می کند، برای رویش دندان های در حال تکامل در داخل استخوان فک هستند بدین معنا که در سنی که ما دندان های شیری را در ظاهر دهان می بینیم ولی وظایفی را در آینده برای آن پیش بینی می کنیم  .

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر لیلا آذرنوش دنبال کنید.

مزایای پالپوتومی دندان کودکان

  • اگر کودک دندان درد داشته باشد، با درمان ریشه دندان به روش عصب کشی از بروز درد کاسته می شود .
  • با استفاده از پالپوتومی دندان اطفال، دندان شیری تا زمان افتادن دندان ها و رشد دندان دائمی باقی می ماند .
  • با انجام پالپوتومی دندان، فضای دندان شیری حفظ شده و در حین رشد دندان های دائمی دیگر با نامرتبی رشد دندان ها رو به رو نخواهیم شد .

تفاوت پالپوتومی و پالپکتومی دندان

این دو روش درمانی به منظور حفظ و نگهداری از دندان آسیب دیده به کار می رود و در هر دو روش پالپ دندان آسیب دیده خارج می شود، اما تنها تفاوت این دو روش در این است که در پالپوتومی دندان تنها پالپ آلوده برداشته و ریشه دندان باقی می ماند، در صورتی که در پالپکتومی دندان تمام پالپ دندان برداشته می شود .

نتیجه گیری

پالپوتومی از جمله روش های جدید دندانپزشکی اطفال است و زمانی انجام می شود که پوسیدگی در قسمت تاج دندان است و یا ریشه دندان کودک دچار پوسیدگی سطحی شده است . بهترین روش درمان برای حفظ و نگهداری دندان شیری به شمار می آید در صورتی که کودک شما دچار پوسیدگی دندان شده است بهتر است به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید تا از پیشرفت پوسیدگی پیشگیری نماید و انتخاب روش درمانی با توجه به  شرایط بیمار و شدت بیماری متفاوت می باشد و با توجه به صلاح دید پزشک مشخص می گردد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا آذرنوش:

کشیدن دندان کودکان

ترس کودکان از دندانپزشکی

عفونت ریشه دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

2 دیدگاه در پالپوتومی دندان کودکان
  1. سلام خسته نباشید، خانم دکتر هزینه پالپوتومی دندان چقدر هست ؟

    • سلام
      هزینه پالپوتومی دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد . لذا هزینه پس از معاینه و بررسی های لازم مشخص می گردد . اما حدود هزینه پالپوتومى همراه با پركردن ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان می باشد .


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button