روکش دندان شیری (S.S.CROWN) یک روکش از پیش ساخته شده است که از شکستگی های دندان شیری پر شده جلوگیری می کند. یکی از بهترین شیوه های درمانی و ترمیم پوسیدگی دندان در کودکان استفاده از روکش دندان است . در صورت پوسیدگی و از بین رفتن دندان تنها راه نگه داشتن دندان استفاده از روکش دندان است . در غیر این صورت دندانپزشک اطفال مجبور به کشیدن دندان شیری می شود . برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با هیزینه انواع روکش دندان شیری و مزایا و معایب هر یک در ادامه متن مقاله همراه ما باشید.

روکش دندان شیری کودکان چیست؟

روکش دندان شیری در کودکان با روش هایی که در روکش دندان در بزرگسالان استفاده می شود، متفاوت است. به همین دلیل باید برای درمان و روکش دندان کودکان حتما باید به دندانپزشک کودکان مراجعه شود. بیشتر روکش های دندان شیری کودکان، از جنس فلز بوده و از پیش ساخته می باشد. این روکش ها برای درمان دندان های شیری کودکانی استفاده می شود که دندان ها  به شدت تخریب شده است. این روکش ها دارای دوام و ماندگاری بالایی است و کاملا روی دندان را می پوشاند. روکش دندان در کودکان مخصوص در سایز های مختلف موجود است و توسط دندانپزشک کودکان بر روی دندان چسبیده می شود. با استفاده از این روکش ها می توان ترمیم دندان ها را به دنبال داشت.

جنس روکش دندان کودکان

روکش های دندان کودکان به سه دسته تقسیم می شود. دندانپزشک کودکان بسته به شرایط دندان های کودک از هر کدام ممکن است استفاده کند.  دندانپزشک کودکان ممکن است  از روکش های دندان رزینی هم رنگ دندان استفاده کند. این نوع از روکش های دندان از دو جنس متفاوت می باشد. روکش دندان رزینی از جنس پرسلن، روکش دندان رزینی از جنس سرامیک. از این روکش ها برای دندان های شیری جلو استفاده می شود.

از روکش های فلزی به منظور حفظ دندان های آسیاب استفاده می شود. این فلزات ضد زنگ بوده و دارای مقاومت بالایی است.

لازم به ذکر است که مراقبت از روکش های دندان کودکان با دندان های طبیعی هیچ تفاوتی ندارد. زیرا این روکش ها مانع پوسیدگی نمی شوند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که هنگامی که دندان ها دارای روکش هستند از خوردن خوراکی های سخت و سفت باید اجتناب شود تا روکش های دندان بدون شکستگی بماند.

دکتر آذرنوش توصیه می کند تا برای مراقبت های پیشگیرانه دهان از ابتلا به پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری شود.

دلایل نیاز به روکش کردن دندان کودکان

اگر دندان شیری کودکان به شدت به پوسیدگی دچار شده باشد و یا عصب کشی شده باشد، نمی توان این نوع از دندان ها را به راحتی پر کرد. زیرا پر کردن دندان کودکان، دندان ها را از ترک و شکستگی محفوظ نمی کند. در چنین شرایطی بهترین دندانپزشک کودکان اقدام به روکش دندان با روکش های پیش ساخته می کند. این روکش ها برای پوشاندن و حفاظت دندان ها، روی آن ها قرار داده می شود. روکش کردن دندان کودکان توسط دندانپزشک کودکان دلایل متفاوتی دارد و باید دندان های کودک و شرایط آن ها توسط دندانپزشک کودکان بررسی شود. روکش کردن دندان کودک، به وضعیت دندان‌های او بستگی دارد. علل استفاده از روکش‌های دندانی برای کودکان، عبارتند از:

 • ترمیم یک و یا چند دندان آسیب دیده
 • حفظ دندان های ضعیف در برابر پوسیدگی و آسیب
 • حفظ دندان های پرشده بعد از عصب کشی
 • حفظ دندان و یا دندان هایی که به شدت پوشیده شده و یا آسیب دیده است.

انواع روکش‌های دندان برای کودکان

برای روکش کردن دندان کودکان، انواع مختلفی از روکش دندان وجود دارد. از جمله روکش های دندان که مورد استفاده قرار می گیرد، روکش های فلزی ضد زنگ و رزینی است. دندانپزشک کودک با توجه به شرایط کودک بهترین نوع از روکش های دندان را باید انتخاب کند تا برای کودک مشکلی ایجاد نشود.

انواع روکش دندان شیری

روکش‌های فولاد ضدزنگ

روکش های فلزی از جنس فولاد زد زنگ با نام stainless Steel می باشد. این روکش ها کلاهک مانند می باشد در هنگام استفاده از روکش های دندان، به دلیل حفظ دندان شیری، به زیبایی آن زیاد اهمیت داده نمی شود. چرا که حفظ تاج دندان ها تا زمان افتادن دندان ها مهم است. بنابراین توجه به رنگ متفاوت این روکش ها چندان مهم نیست و ایرادی را ایجاد نمی کند. در موارد نادری روکش دندان لق شده و توسط کودک بلعیده شده است ولی اصلا جای نگرانی ندارد .

همچنین از این روکش ها برای ترمیم پوسیدگی دندان های آسیاب بیشتر مورداستفاده قرار می گیرد. این نوع از روکش ها دقیقا هم اندازه و هم فرم با دندان های آسیاب کودک ساخته می شود. همچنین در پوسیدگی های عمیق از این نوع روکش دندان در کودکان استفاده می شود.

روکش فولاد ضد زنگ ، بیشتر مورد استقبال دندانپزشک کودکان است. این روکش ها دارای دوام بالایی بوده و در صورتی که کودک در هنگام خوردن غذا، دندان قروچه و یا هر دلیل دیگری دندان های خود را بفشارد، این روکش ها فشار زیادی را تحمل می کند و دچار آسیب و شکستگی نمی شود.  همچنین ممکن است پوسیدگی دندان های آسیاب به قدری باشد که با پر کردن عادی نتوان دندان را ترمیم کرد. استفاده از روکش های فولادی بهترین پیشنهاد برای پیشگیری از پوسیدگی های پیشرفته در دهان و دندان هاست.

مزایای روکش دندان استیل ضد زنگ

 • مناسب برای روکش دندان های آسیایی .
 • در طی یک جلسه می توان برای دندان استفاده نمود و جایگذاری راحتی به همراه دارد .
 • هزینه این روش نسبت به سایر روش ها بسیار مناسب می باشد .
 • مقاومت روکش دندان استیل ضد زنگ بسیار مقاوم می باشد .

روکش دندان های عقب یا آسیاب

می توان دندان های عقب کودکان را نیز روکش کرد. این روکش کردن از 3 سالگی شروع می شود. انجام روکش های دندان های عقب به منظور حفظ آن ها تا درآمدن دندان های دائمی و حفظ کامل بهداشت دهان توسط کودک، مقدور است.

استریپ کرون (رزین اسیدکاری شده یا استریپ کامپوزیت)

روکش استریپ کرون دارای پوسته ای شفاف می باشد. روکش دندان استریپ کامپوزیت یکی از موارد زیبایی به شمار می آید که مناسب برای دندان ها جلو هستند . در هنگام استفاده از مواد کامپوزیتی در داخل دندان، بعد از قرار گیری در دندان پوشش پلاستیکی آن خارج می شود .

استیل روکش دار (روکش های پوشیده شده با فلز)

این روکش ها که از جنس استیل و نیکل ضد زنگ هستند، دارای موادی به رنگ دندان می باشند . مقاومت بالایی در این روکش وجود دارد . برای زیبایی دندان مشکلی ایجاد نمی کند به همین علت برای دندان های جلو بسیار مناسب است . به علت دوام بسیار مناسب برای دندان های عقب نیز یکی از گزینه های پرکاربرد می باشد .

چرا از روکش‌های فولاد ضدزنگ استفاده می شود؟

دلیل استفاده از روکش های فولادی و ضد زنگ، جایگزین کردن با پرکننده های نقره و یا هم رنگ دندان است. این کلاهک های فلزی محکم می تواند تمامی سطح دندان را پوشانده و احتمال ایجاد پوسیدگی، آسیب دیدن و افتادن دندان ها را کاهش می دهد. روکش دندان کودکان دارای سطح صافی بوده و به راحتی تمیز می شود. طول عمر این روکش ها چیزی حدود 4 سال و یا حتی بیشتر است.

مزایای روکش فولادی ضد زنگ برای کودکان

روکش های فولادی دارای مزایای بسیاری هستند، که  این مزایا عبارتند از :

 • جایگزین مناسب برای جلوگیری از کشیدن دندان ها می باشد.
 • فضای مورد نیاز برای رشد دندان های دائمی را در دهان کودک حفظ می کند.
 • همراه با دندان های شیری و به طور طبیعی از دهان خارج می شود.
 • ساختار روکش های فلزی ضد زنگ بی خطر و سازگار با بدن انسان است.
 • جاگذاری راحت روکش های فلزی بر روی دندان، مانند پر کردن دندان

روکش دندان کامپوزیتی

از جمله روکش هایی که برای روکش دندان کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، کامپوزیت است. کامپوزیت ها مواد پر کننده ی سفید رنگ هستند. روکش کامپوزیتی در مقایسه با روکش های ضد زنگ فولادی، ظاهر زیباتری داشته و به عنوان یک گزینه مناسب برای استفاده در دندان های جلو می باشد. کامپوزیت دندان ظاهری طبیعی دارد، اما ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان کودکان از طرف کودک، زود لک بگیرد و تغییر رنگ دهد. قرار دادن روکش های رزینی با این که شاید زمان زیادی را ببرد، اما برای ترمیم ظاهر دندان های جلو که شامل پوسیدگی، شکستگی و یا هر ایراد ظاهری که شده باشند، گزینه مناسبی است. در صورتی که خواستار روکش های کامپوزیتی برای کودکتان هستید، باید مراقبت های خاصی را برای دندان های کودک در نظربگیرد. مثلا از گاز زدن اجسام سخت و یا خوردن خوراکی های سخت و سفت جدا اجتناب شود.

روکش‌ دندان زیرکونیا

روکش دندان زیرکونیا، یک ماده سازگار با بدن است. از این ماده برای روکش دندان در بزرگسالان  نیز استفاده می شود. با این حال از این نوع روکش ها امروزه برای کودکان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. روکش های زیرکونیا از یک ماده یکپارچه و هم رنگ ساخته می شود. استفاده از این نوع از روکش ها باعث ایجاد ظاهری زیبا در دندان های جلو و عقب می شود. زیرا روی تک تک روکش ها، لعابی به رنگ طبیعی و شبیه رنگ دندان قرار می گیرد. این روکش ها دارای سطحی صاف می باشد. همچنین روکش دندان زیرکونیا دارای سطحی براق و دارای مقاومت بالایی در برابر لک ها می باشد. روکش های زیرکونیا در برابر فشار بسیار مقاوم بوده و ظاهر زیبای آن باعث می شود تا با دندان های طبیعی هیچ تفاوتی نداشته باشد. لازم به ذکر است استفاده از این نوع از روکش ها به دلیل هزینه بالا و احتمال شکسته شدن با دندان شیری، فقط در مواردی خاص  و با تشخیص دندانپزشک کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

روکش دندانی سفید

روکش دندان سفید دارای ماده سخت می باشد که به سرامیک شباهت دارد . این روکش دندان به صورت پیش ساخته وجود دارد و نیاز به قالب گیری نمی باشد . در این روکش ها از فلز استفاده نشده است و یه طور تقریبی ضد زنگ می باشند . به دلیل زنگ مناسب و هماهنگ با رنگ دندان از لحاظ زیبایی یکی از مناسب ترین روش ها می باشند . همچنین تاکنون آلرژی از این روکش ها برای کودکان مشاهده نشده است .

مراحل روکش دندان شیری کودکان

روکش دندان شیری

مراقبت های بعد از نصب روکش دندان در کودکان

 • باید به کودک خود بگویید که گونه ها و لب های خود را گاز نگیرد. تا زمانی که اثر داروی بی حسی از بین برود.
 • به دلیل روکش شدن دندان ها ممکن است کودک اذیت شود، این حالت بعد از چند روز از بین می رود.
 • از خوردن خوراکی های خیلی داغ و یا خیلی سرد بعد از روکش دندان خودداری شود، زیرا دهان کودک بی حس است و ممکن است با مشکلاتی مانند سوختگی رو به رو شود.
 • بعد از انجام روکش ممکن است لثه های کودک آبی به نظر برسد، این رنگ به دلیل رنگ فلز قرار گرفته در زیر بافت لثه می باشد.
 • کودک باید مانند قبل به مسواک زدن دندان هایش اقدام کند. ممکن است با کمی خونریزی مواجه شود ولی اصلا جای نگرانی نیست.
 • کودک باید از خوردن خوراکی هایی که حالت چسبندگی دارند، مانند آدامس و شکلات اجتناب کنند، زیرا ممکن است تا این روکش ها آسیب ببینند.

روکش کردن دندان شیری از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

استفاده از روکش دندان ها فقط به منظور حفظ همان دندان بوده و دندان های کودک را در برابر پوسیدگی محافظت نمی کند. پس کودک باید به بهداشت دهان خود و مراقبت از دندان های خود رسیدگی کند.

هزینه روکش دندان

اگر معتقدید که دندان کودکتان نیاز به روکش دندان دارد، قطعاً مایل خواهید بود که هزینه آن را نیز بدانید. روکش دندان در کودکان زمانی استفاده می شود که دندان های کودک پوسیده و یا آسیب دیده باشد.

برای انجام روکش باید عوامل متفاوتی را در نظر داشت. از جمله این شرایط می توان به ساخت روکش، محل دندان، اندازه دندان و میزان کار های لازم که باید بر روی دندان کودک انجام شود، را می توان نام برد.

مزایای روکش دندان در کودکان

 • به دلیل حفظ ظاهر طبیعی دندان، لبخندی زیبا تر به کودک می بخشد.
 • به دلیل ضعیف بودن دندان های شیری نسبت به دندان های دائمی امکان پرکردن دندان های شیری وجود ندارد و یا ممکن است بعد از پرکردن دندان ها، دندان بشکند.
 • روکش دندان در کودکان باعث تقویت دندان های شیری می شود.
 • روکش ها به دلیل ماندگاری بالا می تواند تا 10 سال در دهان باقی بماند.
 • از روکش ها برای همپوشانی و حفظ دندان ها استفاده می شود.
 • از روکش دندان در کودکان برای برطرف کردن پوسیدگی و تخریب های وسیع دندان نیز می توان استفاده کرد.

روکش دندان سيلانت

سیلانت به مواد پلاستیکی بی رنگ و یا سفید رنگی گفته می شود که برای محافظت از سطح دندان های دارای شیار های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. از سیلانت ها برای دندان های آسیاب که بیشترین میزان سطح جونده ای را دارد، بکار گرفته می شود. همچنین برای جلوگیری از  پوسیدگی دندان ها استفاده می شود.

نحوه عملکرد سیلانت

با اینکه کودک شما، حتی به درستی مسواک بزند و از دندان ها خود به درستی مراقبت کند، باز امکان باقی ماندن خوراکی های خورده شده در شیار دندان ها و تکثیرمیکروب و خرابی دندان ها وجود دارد. سیلانت ها، شیار دندان، منافذ سطوح دندان و هر قسمت از دندان ها که باعث بروز پوسیدگی شود را پوشش داده و از بروز پوسیدگی در دندان کودک جلوگیری می کند.

مدت زمان ماندگاری سیلانت در دهان

سیلانت ها به دلیل ساختار خاصی که دارند می تواند سالیان زیادی در داخل دهان بماند و از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که در صورتی که کودک، بهداشت دهان خود را حفظ کند و در جویدن با این روکش مشکلی نداشته باشد، سیلانت ها دوام زیادی دارد. برای حفظ سیلانت ها باید به طور مرتب تحت معاینه منظم دندانپزشک کودکان قرار گیرد. در صورت آسیب دیدن این روکش ها امکان تعویض و ترمیم آن وجود دارد.

نحوه گذاشتن سیلانت روی دندان

قرار دادن سیلانت ها بر روی دندان ها بسیار سریع و راحت انجام داده و در یک جلسه دندانپزشک کودک می تواند انجام دهد. لازم به ذکر است که در ابتدا دندان ها باید کاملا توسط دندانپزشک کودکان شستشو داده شود، سپس خشک شود. در نهایت با قرار دادن سیلانت در جای خود، روکش دندان تمام می شود.

کدام دندان ها نیز به سیلانت دارد؟

دندان های شیری کودکان مستعد پوسیدگی هستند. پس باید در دندان هایی که بیشترین ریسک پوسیدگی را دارند، از سیلانت استفاده شود. بنابراین در کودکان دندان های آسیابی که در سن 6  و 12 سالگی رشد می کند، باید سیلانت زده شود. همچنین در دندان هایی که دارای شیار نیز می باشد، از سیلانت استفاده می شود.

عکس دکتر آذرنوش
درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

5 دیدگاه در روکش دندان در کودکان
 1. سلام ، آیا برای روکش دندان باید قالب گیری انجام شود؟

  • سلام
   برای دندان های شیری از روکش های آماده استفاده می شود و نیاز به قالب گیری نیست

 2. سلام خسته نباشید، اگر کودکی دندان شیری آن نیاز به روکش داشته باشد در صورتی که دندان شیری می خواهد بیفتد باید روکش دندان برداشته شود ؟

 3. سلام خانم دکتر
  وقتتون بخیر
  دخترم دو سال و ۴ ماهشه
  ۶ تا از دندوناش دچار پوسیدگی شدن که بجز یکی از دندوناش ک پوسیدگی ش بیشتره بقیه در حد یک نقطه کوچیکه
  سوالم از حضورتون اینه که برای درمان شون نیازی ب بیهوشی هست؟؟؟
  ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button