همان طور که می دانید اغلب رویش دندان ها در همه کودکان از سن شش ماهگی تا 2 سالگی به طول می انجامد و این دندان ها تا سن 7 تا 12 سالگی در دهان کودکان می مانند و پس از آن به طور مرتب دندان ها شروع به افتادن می کنند.

اما ممکن است بر اثر عوامل مختلف در سن 7 تا 12 سالگی دندان های شیری نیفتد، این مسئله اغلب می تواند موجب بروز مشکلاتی شود و تا بزرگسالی این دندان ها در دهان باقی بمانند.

ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی مفید را در خصوص دندادن شیری و عوارض دیر افتادن آن، با شما به اشتراک بگذاریم و به شما کمک کنیم که در صورت مواجه با چنین اتفاقی چه اقداماتی را انجام دهید.

عوارض-دیر-افتادن-دندان-شیری-

دندان شیری چیست؟

دندان های شیری یا Deciduous teeth  اولین دندان های هستند که در دهان کودکان از سن شش ماهی تا 2 سالگی می رویند.

به طور کلی دندان های شیری حداکثر باید تا سن 18 ماهگی در دهان رشد کنند و اگر کودک تا آن سن هیچگونه دندانی در نیاورده باشد، باید توسط دندانپزشک اطفال تحت معاینه قرار بگیرند.

دندان های شیری تا سن 6  سالگی در دهان باقی می مانند و حداکثر از سن 6 تا 12 سالگی و پس از شروع به افتادن می کنند.

زمان افتادن دندان های شیری بدین صورت است که زمانی که دندان دائمی از زیر در حال رویش و شکل گیری به صورت کامل است، سبب تحلیل ریشه دندان های شیری می شود تا زمانی که دندان دائمی بخواهد به طور کامل رویش پیدا کند که دندان شیری لق می شود و از دهان کودک خارج می شود .

اما در برخی موارد ممکن است که بر اثر عوامل مختلف دندان های شیری دیر بفتند که این مسئله می تواند مشکلات و عوارضی برای کودک به همراه داشته باشد.

در ادامه به بررسی علل دیر افتادن دندان های شیری می پردازیم.

علل دیر افتادن دندان شیری

می توان گفت که در شرایط طبیعی و نرمال هنگامی یک دندان دائمی شروع به رشد می کند در حقیقت باید دندان های شیری در همان مکان افتاده باشد.

اما در برخی موارد ممکن است که دندان های شیری نیفتند و دندان های  دائمی نیز در همان جا رشد کنند که این مسئله می تواند در رشد دندان های دائمی مشکلات بسیاری را برای کودک ایجاد کند و نیاز به ارتودنسی باشد.

در واقع از شایع ترین ناهنجاری های ناشی از دیر افتادن دندان کودکان، کجی و نامرتبی یا رویش دیر هنگام دندان های دائمی می باشد.

اما گاهی اوقات دندان های شیری به مدت طولانی در دهان کودک باقی می ماند و علل مختلفی می تواند سبب ایجاد این حالت شود.

اگر بخواهیم به طور دقیق تر بگوییم، در واقع زمانی که دندان دائمی در حال رویش در مسیر اصلی رویش خود قرار نگرفته باشد و یک مسیر انحرافی و کجی را در حال طی کردن باشد این عامل سبب می شود که دندان دائمی زمانی که قرار است رویش پیدا کند در یک محل نامناسب رویش پیدا کرده و همچنین سبب می شود تا دندان شیری به مدت طولانی تر در دهان فرد باقی بماند .

یکی دیگر از علل آن حالتی است که فرد دندان دائمی به طور کامل و مادرزادی نداشته باشد.

در بعضی از افراد ممکن است، به صورت مادرزادی دندان های دائمی در دهان افراد وجود نداشته باشند که در این شرایط معمولا ریشه دندان های شیری تحلیل می رود اما کمی کند تر و در دهه های بالاتر لقی دندان اتفاق می افتد.

حتی ممکن است یک فرد به سی یا چهل سالگی برسد اما دندان شیری در دهان آن باقی مانده باشد.

برخی دیگر از علل دیر افتادن دندان شیری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوء تغذیه و کمبود ویتامین

هم چنین می توان گفت که سوء تغذیه و کمبود ویتامین نیز می تواند در دیر افتادن دندان های شیری مرتبط باشد.

نقص هورمون رشد

در برخی موارد دیر افتادن دندان های شیری می تواند بر اثر نقص در هورمون رشد یا وجود دندان اضافی نیز باشد.

رشد ناکافی استخوان فک

عدم رشد کافی استخوان فک نیز می تواند یکی از علل اصلی دیر افتادن دندان های شیری باشد که این مورد باید توسط دندانپزشک معاینه و بررسی شود.

 

لذا برای پیشگیری از بروز چنین ناهنجاری های بهتر است مراجعه منظم به دندانپزشک داشته باشید.

شایان ذکر است، وجود دندان های شیری در دهان از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین منظور نیز باید توجه داشته باشید که کشیدن دندان شیری حتما باید با نظر دندانپزشک کودکان انجام گیرد.

رویش دندان دائمی از پشت دندان شیری

رویش دندان دائمی از پشت دندان شیری

دیر افتادن دندادن شیری چه عوارضی دارد؟

همان طور که گفته شد، دیر افتادن دندان های شیری اغلب می تواند عوارض و مشکلات بسیاری در رشد دندان های کودک به وجود آورد که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

از جمله عوارض دیر افتادن دندان شیری می توان به رویش دندادن های دائمی پشت دندان های شیری اشاره کرد.

این مشکل موجب می شود که دندان های دائمی پشت دندان های شیری رشد کند و دو ردیف در دهان مشاهده شود و سبب بر هم ریختگی خظ رویش دندان شود.

اغلب فشار ناشی از  رشد دندان های دائمی موجب می شود که دندان های شیری در طی مدت زمانی لق شده و بیفتند و در جای طبیعی خود رشد کند.

اما لازم به ذکر است که در صورت نیفتادن دندان شیری، باید دندان شیری توسط دندانپزشک اطفال معاینه شده و کشیده شود.

در برخی موارد نیز ممکن است که به دلیل نیفتند دندان های شیری، دندان های دائمی به صورت کج رشد کند و آسیب ببینند و نیاز به انجام ارتودنسی باشد.

دیر افتادن دندان شیری

باقی ماندن ریشه دندان شیری

در بعضی از افراد که کمبود فضا وجود دارد ممکن است این دندان های شیری کمی افتاده شوند یا خیلی از اوقات که پوسیدگی دندانی در دهان افراد دیده می شود و مشاهده می توان مشاهده کرد که تاج دندانی فرد افتاده اما ریشه دندان شیری در لثه باقی مانده است.

باقی ماندن ریشه دندان های شیری می تواند سبب آن شود که دندان های دائمی در مسیر نامناسب رویش یابند و سبب نامرتبی دندان ها در آینده خواهد شد و نیاز های درمانی در پی آن اتفاق افتد .

 

مراقبت های لازم در زمان دیر افتادن دندان کودکان

بنابراین یک سری نکات است که بهتر است شما عزیزان آن را در نظر داشته باشید .

زمانی که کودکان در سنین شش تا دوازده سالگی وجود دارند . حتما پیگیری های لازم را داشته باشید و چکاپ های دوره ای داشته باشید تا از رویش دندان ها دائمی و افتادن دندان های شیری مطلع شوید .

در صورتی که متوجه شده اید که دندان شیری به صورت طولانی مدت در دهان باقی مانده است سریع به فکر کشیدن دندان شیری نباشید زیرا ممکن است حالتی باشد که دندان دائمی در زیر آن دندان وجود نداشته باشد و پیگیری های لازم را انجام دهید تا مشکلات برای کودکان شما اتفاق نیفتد .

نتیجه گیری

اهمیت دندان شیری از دندان دائمی کمتر نمی باشد به همین منظور پزشکان توصیه می نمایند که به محض اینکه دندان شیری کوچکترین خرابی پیدا کرد یا حتی قبل از خراب شدن یا پوسیدگی های دندان شیری حتما مراجعه منظم به دندانپزشک اطفال داشته باشید تا از بروز ناهنجاری های دندانی پیشگیری شود .

این نکته حائز اهمیت است که والدین باید در نظر داشته باشند که تمامی دندان های شیری بیفتند و جای آنها دندان های دائمی رشد کنند و در صورتی که این اتفاق رخ نداد سریعا جهت معاینه دندان های کودک دلبندشان و بروز مشکلات جدی در سلامت دندان ها، به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند.

 

 

 

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

2 دیدگاه در عوارض دیر افتادن دندان شیری
  1. سلام خانم دکتر خواهرزاده من دو تا از دندان هایش را میخواهد پر کنه هزینه پر کردن دندان چقدر میشه . بعد اینکه مشکلی نداره دندان شیری پر کنی ؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button