نحوه مسواک زدن کودکان

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری در کودکان است . تقریبا نیمی از کودکان دچار پوسیدگی دندان شیری می شوند . بهداشت دهان و دندان می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند . اولین رویش دندان های دائمی در سن شش سالگی می باشد . شیار در روی دندان و قسمت جونده مستعد ترین نقاط به پوسیدگی است و می توان شیارهای بروی سطح دندان را با استفاده از فیشورسیلانت پوشاند تا احتمال چسبندگی مواد غذایی به سطح دندان ها کاهش یابد و از بروز پوسیدگی جلوگیری می شود . بین دندان ها را به دلیل عدم استفاده از مسواک باید از نخ دندان استفاده گردد. سطوح دیگر دندانی مانند سطوح برجسته دندانی و پشت دندان لازم است از مسواک استفاده شود . می دانیم که مسواک ها هیچ وقت کار نخ دندان را انجام نمی دهد و بالعکس هر چقدر کودکان و بزرگسالان از نخ دندان استفاده نمایند کار مسواک را انجام نمی دهند . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم.

 • انیمیشن مسواک زدن کودکان
 • انیمیشن آموزش مسواک زدن برای کودکان
 • آموزش صحیح مسواک زدن برای کودکان
 • نحوه مسواک زدن کودکان
 • آموزش مسواک زدن به کودکان پیش دبستانی
 • مسواک کودک یک ساله
 • آموزش مسواک زدن به دانش آموزان
 • خرید مسواک کودک
 • آموزش مسواک زدن تصویری
نحوه مسواک زدن کودکان

نحوه مسواک زدن کودکان

انواع مسواک   

چهار نوع مسواک وجود دارد از جمله: نوعی که خیلی نرم است، نوعی که از نظر نرمی متوسط است، نوعی که نرم است و مسواکی که سخت است و نوع سخت برای افرادی مناسب است که دندان ندارند و از نوع نرم بهتر است استفاده نشود مگر اینکه با تجویز دندانپزشک در موارد خاص استفاده گردد. مناسب ترین نوع مسواک، نوعی است که از نظر سختی در حد متوسط و نرم است . مسواک متوسط و نرم سبب می شود تا آسیب کمتری به لثه ها وارد شود .

اندازه مسواک

اندازه مسواک می تواند پهن باشد مثلا در هنگام مسواک زدن بین چهار تا پنج دندان را پوشش دهد و یا اینکه می تواند خیلی کوچک باشد و تعداد کمی را پوشش دهد . ولی آنچه حالت بهتری دارد این است که بتواند دو تا سه دندان را پوشش دهد . در نهایت می توان گفت هر چقدر طول مسواک کم تر باشد این بهتر است و کمک می کند تا کیفیت مسواک زدن هم بالاتر رود .

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری در کودکان است . تقریبا نیمی از کودکان دچار پوسیدگی دندان شیری می شوند . بهداشت دهان و دندان می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال ، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نحوه صحیح مسواک زدن

سه ناحیه که با استفاده از مسواک می توان تمیز نمود عبارتند از: قسمت داخلی، بیرونی و قسمت جونده می باشد و بین دندان ها را هم باید با نخ دندان تمیز نمایید .

اولا باید در حین مسواک زدن دهان نیمه باز باشد و دندان ها را کاملا روی هم قرار ندهیم به خاطر این که ساختار دندان ها در اکثر افراد به گونه ای است که دندان های بالا، دندان های پایین رو پوشش می دهد اگر با دندان های بسته مسواک زده شود در واقع دندان های پایین خوب مسواک زده نمی شود. مسواک زدن باید به طور منظم صورت گیرد این منظم بودن به این معناست که به طور مثال از فک بالا شروع شود و بعد سمت راست و سپس سمت چپ دندان ها و در نهایت فک بالا و بدین ترتیب دو فک و سطح جونده دندان ها را مسواک بزنیم .

شروع کار از سن سه ماهگی می باشد . لثه کودک خود را بعد از هر بار تغذیه با پارچه حوله ای بسیار لطیف به آرامی تمیز نمایید . بعد از رشد اولین دندان، بهتر است این کار را با مسواک انجام دهید .

دندان های کودک خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید . یک بار قبل از خواب و یک بار بعد از خواب تمیز نمایید . اکثر کودکان به تنهایی قادر به انجام این کار نیستند . به همین دلیل ابتدا خودتان این کار را انجام دهید و کودکان را به انجام آن تشویق کنید . برای این کار از یک مسواک کوچک ، نرم و با دندانه های گرد استفاده نمایید . تا سن سه سالگی نیازی به استفاده از خمیر دندان نیست مگر این که دندانپزشک اطفال استفاده آن را توصیه کند . در این صورت، از خمیر دندان حاوی فلوراید، به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید و یا به صورت لایه ای نازک بر رو مسواک بکشید . مسواک را در زاویه 45 درجه در محل اتصال لثه و دندان قرار دهید و به صورت جلو و عقب، بالا و پایین حرکت دهید و به آرامی بر روی دندان ها فشار دهید . با فشار بیش از حد بر روی دندان باعث آسیب لثه و ناراحتی کودک خود می شوید . در پایان مطمئن شوید که دهان کودک عاری از خمیر دندان باشد .

مسواک برقی می تواند انتخاب خوبی باشد . زمانی که کودک شما قادر به انجام کارهای خود می شود، دیگر توانایی مسواک زدن را دارد . استفاده از نخ دندان از سه سالگی به بعد توصیه می شود و تا سن ده یا یازده سالگی در انجام این کار به آنها کمک کنید . حرکت بالا به پایین، جلو و عقب را نباید انجام داد بلکه باید از پایین به بالا حرکت دهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به دندانپزشکی اطفال خوب در تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

بهداشت دندان کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان

نحوه انجام فیشور سیلانت

عکس دکتر آذرنوش
درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

8 دیدگاه در نحوه مسواک زدن کودکان
 1. سلام خسته نباشید، چه نوع مسواکی مناسب برای کودکان است ؟

 2. سلام ممنون می شوم بفرمایید سن مناسب برای شروع مسواک زدن چه زمانی است ؟

 3. سلام، آیا استفاده از نخ دندان برای کودکان ضروری است ؟ و اینکه در طی روز باید چند بار باید از نخ دندان استفاده شود ؟

  • با سلام
   در كودكانى كه فاصله بين دندانها كم است لازم است و حداقل یک بار در روز انجام شود

 4. سلام خسته نباشید، هر چند وقت یکبار باید مسواک کودک تعویض شود ؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button