پالپوتومي اطفال

پالپ دندان شامل هسته  تو خالی داخلی دندان است و شامل اعصاب، رگ های خونی و سلول های ترمیمی است. هدف از درمان پالپ دندان اطفال توسط دندانپزشکی اطفال، حفظ دندان های اطفال و همچنین انجام عصب کشی دندان کودکان است که سبب می شود تا دندان کودکان از آسیب هایی که دیده است، درمان شود و از دست نرود. نگه داشتن دندان های شیری کودکان، تا رشد دندان های دائمی سبب می شود تا رشد دندان های کودکان به درستی انجام شود.

در کودکان پوسیدگی یک دندان ، سبب می شود تا مابقی دندان ها نیز آسیب ببینند. به همین دلیل برای کودکان درمان پالپ امری ضروری است. درمان پالپ کودکان و یا همن عصب کشی دندان در کودکان از جمله روش های متداول در درمان این نوع از عوارض است. برای درمان پوسیدگی دندان و انجام پالپوتومی اطفال نیاز است تا دندانپزشک اطفال مراجعه شود. برای دریافت مشاوره و راهنمایی می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در صفحه اینستاگرام  دنبال کنید.

درمان پالپ در کودکان دارای دو روش اصلی به نام ها پالپوتومی و پالپکتومی است . در ادامه این مقاله به توضیح پالپوتومي اطفال خواهیم پرداخت.

پالپوتومي اطفال

پالپوتومي اطفال

پالپوتومی از جمله روش های جدید دندانپزشکی اطفال است و زمانی انجام می شود که پوسیدگی در قسمت تاج دندان است و یا ریشه دندان کودک دچار پوسیدگی سطحی شده است. دندانپزشک اطفال قسمتی که پوسیده است را برمی دارد، سپس مابقی اقدامات درمانی آغاز می شود.

در این روش قسمت آسیب دیده بافت عصبی در انتهای دندان، برداشته می شود. با برداشتن این قسمت از میزان التهاب لثه کاسته می شود. همچنین از گسترش پوسیدگی دندان جلوگیری می شود.

بعد از آن که این موارد انجام شد، دندانپزشک اطفال، بی حس کننده به لثه کودک تزریق می کند تا از درد های داخل لثه و بافت عصبی کاسته شود.

بعد از آن که تمامی مراحل پالپوتومی دندان کودک تان به اتمام رسید، باید بر روی دندان کودک، توسط دندانپزشک اطفال، از یک روکش تاج مانند فولادی و ضد زنگ استفاده شود تا علاوه بر ترمیم ظاهر دندان، کودک بتواند در حین خوردن و جویدن به راحتی این کار ها را انجام دهد. از دیگر مزایای استفاده از این تاج، حفظ محیط دندان، برای رشد دندان دائمی است. با انجام این کار دیگر دندان ها به طور نامرتب رشد نمی کند.

در پالپوتومي اطفال همانند عصب های ریشه دندان افراد بالغ، دندانپزشک اطفال به کانال های عصبی دندان اطفال دسترسی پیدا می کند. انجام پالپوتومي اطفال بسیار کوتاه تر از انجام پالپوتومي برای بزرگسالان است. زیرا طول عصب دندان کوتاه بوده و نیازی به تخلیه کامل و زیاد نیست و پرکردن آن هم زمان زیادی لازم ندارد.

مزایای پالپوتومي اطفال

  • اگر کودک دندان درد داشته باشد، با درمان ریشه دندان به روش عصب کشی از بروز درد کاسته می شود.
  • با استفاده از پالپوتومي دندان اطفال، دندان شیری تا زمان افتادن دندان ها و رشد دندان دائمی باقی می ماند.
  • با انجام پالپوتومي اطفال، فضای دندان شیری حفظ شده و در حین رشد دندان های دائمی دیگر با نامرتبی رشد دندان ها رو به رو نخواهیم شد.

با این حال در برخی از موارد ممکن است به دلیل افزاش میزان پوسیدگی و عدم رسیدگی به موقع، ممکن است دندان در حین پالپوتومي بشکند. با این حال خانم دکتر آذرنوش به عنوان بهترین دندانپزشک اطفال می تواند بهترین روش درمانی را انتخاب کرده و انجام دهد.

دیگر روش های درمانی ریشه دندان

  • در صورتی که دندان کودک به دلیل پوسیدگی شدید باید از لثه خارج شود از نگه دارنده فضا برای حفظ فضای دندان استفاده می شود تا دندان دائمی در جای خود و به درستی رشد نمایند.
  • پالپکتومی: در صورتی که پوسیدگی دندان کودکان، شامل بافت در هر دوتاج دندان و ریشه دندان باشد، بهترین گزینه پالپکتومی است. در این روش با حذف پالپ داخل تاج و ریشه یا درمان پالپ تاج و ریشه، از گسترده شدن پوسیدگی در دندان های دیگر جلوگیری می شود. بعد از تخلیه کامل، فضای خالی پر شده و از نگه دارنده فضای بین دندان ها استفاده می شود.

تمامی موارد فوق صرفا بعد از پوسیدگی دندان انجام می شود. خانم دکتر لیلا آذرنوش به عنوان بهترین دندانپزشک اطفال توصیه می نمایند که در حفظ بهداشت دهان و دندان کودک، او را همیاری نمایید.

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button