پالپ دندان شامل هسته  تو خالی داخلی دندان است و شامل اعصاب، رگ های خونی و سلول های ترمیمی است. به زبان ساده بیان کنیم که برداشتن پوسيدگى و خارج كردن پالپ دندان را پالپوتومی دندان می نامند .هدف از درمان پالپ دندان اطفال توسط دندانپزشکی اطفال، حفظ دندان های اطفال و همچنین انجام عصب کشی دندان کودکان است که سبب می شود تا دندان کودکان از آسیب هایی که دیده است، درمان شود و از دست نرود. نگه داشتن دندان های شیری کودکان، تا رشد دندان های دائمی سبب می شود تا رشد دندان های کودکان به درستی انجام شود.

پالپوتومی چیست؟

شاید نام پالپوتومی را تاکنون شنیده باشید؛پالپوتومی یک روش برای نجات دندان عفونی شده با پالپ آلوده است.گاهی به این روش عصب کشی دندان شیری هم می گویند که در حوزه دندانپزشکی اطفال می گنجد.این روش بیشتر برای کودکان و به ویژه برای دندان های شیری به کار می رود. پالپوتومی به معنی برداشتن پوسیدگی دندان و از بین بردن بافت عصبی آلوده است.این کار با بی حسی کامل دندان انجام می شود و به نحوی است که کودک ،هیچ دردی ندارد. درمان پالپ در کودکان دارای دو روش اصلی به نام ها پالپوتومی و پالپکتومی است . در ادامه این مقاله به توضیح پالپوتومي اطفال خواهیم پرداخت.

اهمیت حفظ دندان شیری کودکان

اکثر والدین به دلیل اینکه دندان شیری موقتی است و طی مدت زمان کوتاه می افتد اهمیت به نگهداری و حفظ دندان شیری نمی دهند، در صورتی که چنین نیست و حفظ و نگهداری از دندان شیری بسیار حائز اهمیت می باشد . در واقع یکی از وظایف دندان های شیری این است که در جویدن غذا کمک می کنند و همچنین در ادای صحیح تلفظ کلمات موثر هستند . ولی واقعیت این است که دندان های شیری وظایف مهم تری دارند . آن وظیفه مهم تر این است که پیرامون قوس فکی را حفظ می کند، برای رویش دندان های در حال تکامل در داخل استخوان فک هستند بدین معنا که در سنی که ما دندان های شیری را در ظاهر دهان می بینیم ولی وظایفی را در آینده برای آن پیش بینی می کنیم  .

طی پالپوتومی به چه مواردی رسیدگی می‌کنند؟

پالپوتومی از جمله روش های جدید دندانپزشکی اطفال است و زمانی انجام می شود که پوسیدگی در قسمت تاج دندان است و یا ریشه دندان کودک دچار پوسیدگی سطحی شده است. دندانپزشک اطفال قسمتی که پوسیده است را برمی دارد، سپس مابقی اقدامات درمانی آغاز می شود. هدف از درمان پالپوتومی دندان کودکان حفظ دندان پوسیده و رفع پوسیدگی دندان کودکان می باشد. پالپوتومی دندان کمک می کند تا بافت دندان تحلیل نرود و در واقع این روش درمانی بخشی از فرآیند درمان کامل ریشه دندان می باشد . در این روش درمانی دندانپزشک کودکان پس از بی حس کردن ناحیه مورد نظر ناحیه آسیب دیده پالپ یا عصب دندان را برداشته، سپس ضدعفونی می نماید و در نهایت با کمک یک ماده مخصوص دندان پر می شود .

بعد از آن که این موارد انجام شد، دندانپزشک اطفال، بی حس کننده به لثه کودک تزریق می کند تا از درد های داخل لثه و بافت عصبی کاسته شود.

بعد از آن که تمامی مراحل پالپوتومی دندان کودک تان به اتمام رسید، باید بر روی دندان کودک، توسط دندانپزشک اطفال، از یک روکش تاج مانند فولادی و ضد زنگ استفاده شود تا علاوه بر ترمیم ظاهر دندان، کودک بتواند در حین خوردن و جویدن به راحتی این کار ها را انجام دهد. از دیگر مزایای استفاده از این تاج، حفظ محیط دندان، برای رشد دندان دائمی است. با انجام این کار دیگر دندان ها به طور نامرتب رشد نمی کند.

در پالپوتومي اطفال همانند عصب های ریشه دندان افراد بالغ، دندانپزشک اطفال به کانال های عصبی دندان اطفال دسترسی پیدا می کند. انجام پالپوتومي اطفال بسیار کوتاه تر از انجام پالپوتومي برای بزرگسالان است. زیرا طول عصب دندان کوتاه بوده و نیازی به تخلیه کامل و زیاد نیست و پرکردن آن هم زمان زیادی لازم ندارد.

مراحل پالپوتومی دندان های شیری

در پالپوتومی دندان های شیری ابتدا دندانپزشک برای آرام کردن کودک از بی حسی استفاده می کند و در صورتی که کودک آرام نشد از بیهوشی استفاده خواهد کرد. در مدت انجام پالپوتومی،نخست دندانپزشک دندان مورد نظر را از بقیه قسمت های دهان جدا میکند و سپس از ابزاری برای تمیز کردن قسمت پوسیده دندان بهره می گیرد. دیگر بخش های باقی مانده دندان با استفاده از دارو استرلیزه می شود.آنگاه دندانپزشک از بتونه برای پر کردن دندان باقی مانده استفاده می کند. روی دندان با استفاده از یک تاج با اندازه مناسب پوشیده می شود و به دندان اتصال می یابد. در اغلب موارد تاج از نوعی فولاد ضد زنگ خواهد بود.

شش ماه بعد از این عمل، بیمار دوباره به دندانپزشک مراجعه میکند،برخی از بیماران پس از درمان دچار عفونت دوباره می شوند. همین طور ممکن است تاج دندان برخی دیگر از بیماران به علت مصرف مواد غذایی که چسبندگی دارند- مانند شکلات کاراملی- جدا می شود.

مزایای پالپوتومي اطفال

  • اگر کودک دندان درد داشته باشد، با درمان ریشه دندان به روش عصب کشی از بروز درد کاسته می شود.
  • با استفاده از پالپوتومي دندان اطفال، دندان شیری تا زمان افتادن دندان ها و رشد دندان دائمی باقی می ماند.
  • با انجام پالپوتومي اطفال، فضای دندان شیری حفظ شده و در حین رشد دندان های دائمی دیگر با نامرتبی رشد دندان ها رو به رو نخواهیم شد.

با این حال در برخی از موارد ممکن است به دلیل افزاش میزان پوسیدگی و عدم رسیدگی به موقع، ممکن است دندان در حین پالپوتومي بشکند. با این حال خانم دکتر آذرنوش به عنوان بهترین دندانپزشک اطفال می تواند بهترین روش درمانی را انتخاب کرده و انجام دهد.

تفاوت پالپوتومی و پالپکتومی دندان

این دو روش درمانی به منظور حفظ و نگهداری از دندان آسیب دیده به کار می رود و در هر دو روش پالپ دندان آسیب دیده خارج می شود، اما تنها تفاوت این دو روش در این است که در پالپوتومی دندان تنها پالپ آلوده برداشته و ریشه دندان باقی می ماند، در صورتی که در پالپکتومی دندان تمام پالپ دندان برداشته می شود .

بهترین کاندیدا برای پالپوتومی چه کودکانی هستند؟

پالپوتومی اغلب در کودکان با سلامت کامل بدنی اتفاق میفتد. کودکانی که مبتلا به بیماری های مزمن هستند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مناسب این روش نیستندپالپوتومی روی كودكانی انجام میگیرد كه هنوز دندان های شيری دارند. ريشه های دندان های شيری تا اندازه‌ای با ريشه‌ی دندان های دائمی تفاوت دارد. معمولاً ريشه ی دندان شيری كوتاهتراند كه اين یعنی، آن‌ها سرانجام توسط بدن بازجذب می شوند.

دندان های شیری پایگاهی برای رشد صحیح دندان های دائمی هستند. افتادن و پوسیدگی زودهنگام این دندان ها مهم ترین علل نامرتبی دندان ها در بزرگسالی و همچنین نیاز به ارتودنسی و بروز اشکالات رشد فک است. دندان های شيری،برای افتادن و جايگزينی با دندان های دائمی وجوددارند. دندان های شيری در خوردن و صحبت كردن به كودك کمک کرده و فضای موردنياز در دهان را برای دندان دائمی حفظ می كنند. اگر يك يا چند دندان شيری قبل از درآمدن دندان دائمی و رشد يافتن آنها كشيده شوند، مشكلاتی را در رویش و مرتبی دندانهای اصلی ايجاد می‌كنند.

سایر روش های درمانی ریشه دندان

  • در صورتی که دندان کودک به دلیل پوسیدگی شدید باید از لثه خارج شود از نگه دارنده فضا برای حفظ فضای دندان استفاده می شود تا دندان دائمی در جای خود و به درستی رشد نمایند.
  • پالپکتومی: در صورتی که پوسیدگی دندان کودکان، شامل بافت در هر دوتاج دندان و ریشه دندان باشد، بهترین گزینه پالپکتومی است. در این روش با حذف پالپ داخل تاج و ریشه یا درمان پالپ تاج و ریشه، از گسترده شدن پوسیدگی در دندان های دیگر جلوگیری می شود. بعد از تخلیه کامل، فضای خالی پر شده و از نگه دارنده فضای بین دندان ها استفاده می شود.

 

عکس دکتر آذرنوش
درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button