پوسیدگی دندان کودکان

در این مقاله قصد داریم مطالبی در خصوص پوسیدگی دندان کودکان، راه درمان پوسیدگی دندان کودکان، جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان، پوسیدگی دندان زیر دو سال، کشیدن دندان کودکان، ترمیم دندان کودکان با بیهوشی، پوسیدگی دندان یک ساله، درمان سیاهی دندان کودکان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

پوسیدگی دندان در کودکان

مهمترین دلیل پوسیدگی دندان قرارگیری در معرض اسید هاست. اسید ها در مواد غذایی مانند نوشیدنی ها و مواد غذایی که حاوی قند و نشاسته فراوانی هستند یافت می شوند. این مواد اسیدی به طور مداوم مینای دندان را مورد حمله قرار می دهد و با ایجاد لکه های سفید و یا زرد روی دندان باعث از بین رفتن مواد معدنی در دندان می شود. این لکه ها نشانه های پوسیدگی اولیه دندان است.

دندان های شیری کودکان در بین سنین سه تا هفت سالگی پوسیدگی بیشتر دارند و این به دلیل استفاده از عدم رعایت بهداشت و استفاده بیش از حد مواد قندی و شکلات نیز می باشد. اگر بعداز خوردن مواد قندی، شیر و شکلات بهداشت دندان را رعایت کنند و موظف باشند از نخ دندان و مسواک و دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده کنند موجب پوسیدگی دندان نمی شوند.

پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان

 

راه درمان پوسیدگی دندان کودکان

و اما … آیا پوسیدگی دندان های شیری را باید درمان کرد؟

دندان های شیری به اندازه دندان های دائمی اهمیت بسیار بالایی در مجموع دهان و دندان دارند و این ها حتما باید درمان و ترمیم شوند برای اینکه این ها فضا نگهدار هستند برای دندان های دائمی هر فردی و باید درمان شوند.

در بعضی مواقع در سن هشت سالگی که دچار پوسیدگی دندان می شوند و  دندان ها لق هستند.  در این صورت باید مطمئن شویم که جوانه دندان ها دائمی وجود دارد و در این گونه مواقع نیاز به پر کردن و ترمیم دندان ها وجود ندارد و با کشیدن دندان های شیری سبب رویش دندان های دائمی می شوید.

  • پر کردن دندان کودکان

از پرکردن دندان در کودکان که بر اثر افزایش پوسیدگی در دندان آسیب هایی به وجود آمده، می توان استفاده کرد. با پر کردن دندان، از پوسیدگی پیشرفته دندان می توان جلوگیری کرد و ظاهر آن را می توان حفظ کرد.

مهمترین دلیل پوسیدگی دندان در کودکان قرارگیری در معرض اسید هاست. اسید ها در مواد غذایی مانند نوشیدنی ها و مواد غذایی که حاوی قند و نشاسته فراوانی هستند یافت می شوند. دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال ، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در  اینستاگرام دنبال کنید.

  • سیلانت دندان کودکان

با تمیز کردن شیاری هایی که در بین دندان ها و روی سطح دندان ها مخصوصا در دندان های آسیاب وجود دارد، می توان از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری نمود. سیلانت ها این درزها را پوشش داده و از انباشته شدن مواد غذایی و باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان ها می شود. جلوگیری می کند. سیلانت ها را می توان به عنوان یک روکش دندان در کودکان در نظر گرفت. می توان از سیلانت ها بر روی دندان کودکان استفاده کرد. با این حال نیاز به مراقبت هایی مانند دندان های خود فرد دارد و باید توسط دندانپزشک کودکان به طور دوره ای معاینه شود.

فلوراید ماده ای است که باعث می شود تا دندان ها محکم تر شده و مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی دندان ها داشته باشد. استفاده مرتب و به موقع از آب های حاوی فلوراید، دهان شویه ها و نخ دندان های حاوی فلوراید می تواند از پوسیدگی های دندان در کودکان جلوگیری نماید.

  • مسواک زدن کودکان بعد از خوردن غذا و خوراکی ها

از جمله مواردی که می تواند در جلوگیری از بروز پوسیدگی در دندان کودکان جلوگیری می کند و باعث می شود تا بهداشت دهان و دندان در کودک حفظ شود، مسواک زدن است. به گفته دکتر آذرنوش باید فرزندان خود را تشویق نمایید تا بعد از خوردن هر وعده غذایی و تنقلات مسواک بزند تا انجام این کار احتمال بروز پوسیدگی و لکه های سیاه بر روی دندان کم شود.

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

پیشگیری در اطفال از نوزادی شروع می شود و از زمانی که نوزاد هنوز دندانی در دهانش ندارد وقتی نزدیک می شود به سن رویش دندان و مادرها احساس می کنند لثه نوزاد سفت شده است. حتما باید وقتی نوزاد شیر می خورد با یک گاز خیس لثه نوزاد را تمیز کنید تا زمانی که رویش دارد انجام می شود در یک محیط تمیز صورت گیرد.

وقتی دندان رویش پیدا کرد، با مسواک های انگشتی تمیز می کنید و وقتی رویش کامل شد و خود نوزاد در آن زمان می تواند خودش مسواک را در دست بگیرد و تمیز کند.

سن معمول و تکمیل رویش دندان کودکان تا دو سال و نیم هست و می توانید از نخ دندان استفاده کنید و بعد از این سن به دندان پزشک اطفال مراجعه کنید تا از پوسیدگی و درمان های بیشتر و هزینه های بیشتر جلوگیری شود.

 

پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان

علل پوسیدگی دندان کودکان

  • آیا می دانستید چه چیزی باعث پوسیدگی دندان ها می شود؟

میکروب های کوچک خاصی که در دهان ما زندگی می کنند و این میکروب ها بعد از تولد با ما همراه می شوند و ما معمولا آنها را از دهان مادرمان دریافت می کنیم و هنگامی که دندان ها شروع به رشد می کنند این میکروب ها شروع به تشکیل گروه های از  باکتری ها می کنند و بسته به چیزهای که می خورید و خصوصاً میزان شکری که مصرف می کنید میکروب های خاص می توانند تکثیر پیدا کنند و باعث تشکیل حفره های دندانی و خرابی دندان ها شوند.

رژیم های غذایی که حاوی مقادیر بسیار زیادی شکر هستند باعث افزایش تعداد باکتری های خاص مانند  streptococci mutans در دهان ما می شوند.

همانند انسان ها این میکروارگانیزم ها عاشق شکرند و از آن بعنوان واحدهای سازنده مولکولی و منبع انرژی استفاده می کنند. هنگامی که باکتری از شکر استفاده می کند محصولات فرعی مانند اسیدلاکتیک تولید می کند. streptococci mutans به این اسید مقاوم است اما دندان های ما اینطور نیستند.

در رژیم های خاص که از گوشت، غلات، سبزی ها استفاده می شود تمامی اینها حاوی Carbohydrates هستند. Carbohydrates توسط آنزیم های موجود در بزاق به قندهای ساده شکسته می شوند که می توانند غذای باکتری های گرسنه در دهان باشند.

  • آیا می دانستید اگر پوسیدگی دندان به موقع انجام نشود چه اتفاقی می افتد؟

در حالی که دندان های ما به وسیله لایه سختی بنام مینای دندان محافظت می شوند اما در برابر اسید زیاد مقاوم نیستند. اسید لایه محافظتی را از بین می برد و کلسیم دندان به بیرون نشت می کند. به تدریج اسید راه باکتری ها را به سمت لایه درون دندان یعنی آج دندان باز می کند اما از آنجایی که سلول های عصبی و رگ های خونی در اعماق دندان قرار دارند در این مرحله حفره ایجاد شده یا حفره ای که در حال گسترش است بدون درد می باشد. اما اگر آسیب از آج دندان بگذرد هجوم باکتری ها بیشتر شده و با در معرض قرار گرفتن سلول های عصبی باعث دردی طاقت فرسا می شود. اگر درمان به موقع انجام نشود تمام دندان خراب می شود و باید دندان را کشید و همه اینها بخاطر باکتری های شکر دوست هست هر چه مصرف مواد قندی بیشتر باشد دندان های ما بیشتر در معرض پوسیدگی و خرابی قرار می گیرد.

  • آیا قطره ی آهن سبب پوسیدگی دندان های کودکان می شود؟

خیر، قطره آهن عامل پوسیدگی دندان های شیری نیست. بلکه تنها قطره آهن محل های از دندان ها را که دچار پوسیدگی شده است را نمایان می کند. در واقع این موضوع که کودکی با مصرف قطره آهن دچار پوسیدگی دندان ها می شود صحت ندارد.

دندان پزشکان اطفال بر این نکته اشاره دارند که تغییر رنگ دندان های شیری بعداز مصرف قطره آهن به دلیل  وجود پوسیدگی های ابتدایی در دندان ها می باشد. بر همین اساس قطره آهن این محل های پوسیده را تنها رنگ کرده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دندانپزشکی اطفال خوب در تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

بهداشت دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان 

ایمپلنت دندان در کودکان

فیشور سیلانت در کودکان

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر گروه مدیریت سایت دکتر آذرنوش

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

Call Now Button