پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان از نوزادی شروع می شود، بهتر است مادران بهداشت دهانی نوزادان را از زمانی که شیر می خورند آغاز کنند، بدین صورت که بعد از رويش اولين دندان شيرى دندانها با گاز استريل تميز شوند .

در هنگام رویش دندان در کودکان زیر دو سال جهت تمیز کردن دندان و ماساژ لثه مسواک انگشتی توصیه می شود . این مسواک را باید روی انگشت اشاره قرار داد . بهترین روش برای مسواک زدن کودکان زیر دو سال به صورت افقی است . باید بعد از صرف هر وعده غذایی سطح دندان های کودک با مسواک انگشتی تمیز شود و وقتی رویش کامل شد در این صورت کودک می تواند خود مسواک را به دست بگیرد و دندان هایش را تمیز کند . در این مقاله قصد داریم به مطالب ذیل بپردازیم .

 • خرابی دندان کودک 2 ساله
 • راه درمان پوسیدگی دندان کودکان
 • درمان پوسیدگی دندان شیرخوار
 • درمان سیاهی دندان کودکان
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان
 • ترمیم دندان کودکان با بیهوشی
 • کشیدن دندان کودکان
 • آیا جلوگیری از پوسیدگی دندان با طب سنتی امکان پذیر است؟
پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

زمان مراجعه به دندانپزشک اطفال

معمولآ رویش دندان شیری کودکان در سن دو سال و نیم کامل می شود . در زمانی که دندان های عقب کودک رویش پیدا کرد و دو دندان در کنار هم بیرون زد حتما باید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان از نخ دندان استفاده شود . از دو سال و نیم به بعد کودک به چکاپ و معاینه دندانپزشکی احتیاج دارد . اگر بهداشت دندان کودک مراقبت نشود و به موقع به دندانپزشک اطفال مراجعه نکنیم و اگر بین دندان های عقب کودک پوسیدگی باشد و حتی یک میلی متر فضا از دست بدهیم ما کودک را در صورتی که نیاز به ارتودنسی نداشته باشد به یک کیس ارتودنسی تبدیل می کنیم و اگر هم نیاز به ارتودنسی داشته به یک کیس ارتودنسی پیچیده تبدیل می کنیم . که هزینه بیشتر، زمان بیشتر و زحمت بیشتر برای کودک و والدین دارد .

روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

در کنار مسواک زدن استفاده از نخ دندان و همین طور تغذیه مناسب که جز مراقبت های خانگی است و والدین مسئول هستند و به عنوان اصلی ترین روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان می باشد .

دو روش پیشگیری از پوسیدگی دندان هست که در مطب ها و توسط دندانپزشک اطفال انجام می شود . یکی از روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان فلوراید یا همان فلورایدتراپی است که این فلوراید به صورت های مختلف همانند ژل، فوم یا کف و همین وارنیش بر روی تمام دندان های کودک مالیده می شود .

دومین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان شش ساله با فیشورسیلانت و یا همان شیار پوش دندانی (کم کردن عمق شیارهای سطح جونده دندان تازه رویش یافته) است که بسته به شکل و ساختار دندان ها دندانپزشک فیشورسیلانت را بروی دندان های آسیای شیری سالم و بدون پوسیدگی و مخصوصا روی دندان های آسیای سالم و بدون پوسیدگی دائمی انجام می دهیم .

فیشورسیلانت و همین طور فلورایدتراپی بدون نیاز به هیچ گونه بی حسی و در زمان کوتاهی برای کودکان انجام می شود . فیشورسیلانت برای دندان های دائمی انجام می شود و فلورایدتراپی برای دندان هم دائمی و شیری مورد استفاده قرار می گیرد . فیشورسیلانت را زمانی انجام می دهیم که دندان های شش رویش پیدا کرده باشند و شیار های دندان با استفاده از موادی پر می شود تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود . فلورایدتراپی را هر شش ماه یک بار بهتر است برای پیشگیری انجام شود .

 

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان از نوزادی شروع می شود، بهتر است مادران بهداشت دهانی نوزادان را از زمانی که شیر می خورند آغاز کنند، بدین صورت که بعد از رويش اولين دندان شيرى دندانها با گاز استريل تميز شوند. دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال ، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نکات پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

 • از خوردن غذاهای شیرین به مقدار زیاد بپرهیزید .
 • میان وعده های بین غذاهای اصلی خود را کم کنید .
 • به مقدار زیاد آب بنوشید به خصوص اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید .
 • از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید . فلوراید باعث استحکام بخشیدن هر چه بیشتر مبنای دندان می شود .
 • به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید . دندانپزشک دندان های کودک را معاینه می کند . برای معاینه دهان و دندان و اطمینان از سلامت دندان ها باید هر شش ماه یک بار به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید .
 • مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان، می توان از پوسیدگی دندان در کودکان پیشگیری شود .
 • حداقل سه بار در روز بعداز صرف وعده های غذایی اصلی و مواد غذایی شیرین دندان ها باید مسواک زده شود .
 • استفاده از نخ دندان تنها راه پیشگیری از پوسیدگی بین دندانی در تمامی افراد است . بهتر است قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده نماییم تا خمیر دندان با تمامی قسمت های دندان در تماس باشد .
 • استفاده از وارنیش فلوراید در کودکان سه تا دوازده سال، باعث توقف پوسیدگی و افزایش مقاومت دندان نسبت به پوسیدگی می شود .
 • اگر هنگام خوردن مواد غذایی شیرین، سرد و گرم، درد در دندان احساس کردید، در اسرع وقت به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به دندانپزشکی اطفال خوب در تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

بهداشت دندان کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان

نحوه انجام فیشور سیلانت

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button