نامرتب و کج بودن دندان ها مشکلات متعددی را به همراه دارد علاوه بر ایجاد مشکلات زیبایی، باعث بروز پوسیدگی و بیماری های لثه می شود و از دیگر پیامدهای منفی کج بودن دندان ها عدم رعایت بهداشت دندان ها می باشد . برای آشنایی با این پیامدهای منفی و پیشگیری از آن ها با ما همراه باشید .

کجی دندان ها و مشکلات آن

دلایل کجی دندان ها

شایع ترین علت کج بودن دندان ها ژنتیک می باشد . همچنین استفاده از شیشه شیر و پستانک از دیگر علت کج بودن دندان ها بوده و بی تاثیر نیست . یکی از علت های که نقش بسزایی در کج بودن دندان ها دارد از دست دادن دندان های شیری قبل از رویش دندان دائمی می باشد . مکیدن انگشت و زبان زدن دندان ها، دندان قروچه، بیماری های لثه، تومورهای دهان و فک و فضای ناکافی یا کوچک بودن فک از علت های کجی دندان ها در کودکان می باشد .

مشکلات ناشی از کجی دندان ها

کج بودن دندان ها علاوه بر تاثیرات منفی بر روی زیبایی دندان های فرد، سبب می شود تا فرد نتواند فرآیند جویدن را به خوبی انجام دهد، همچنین سبب پوسیدگی دندان ها، عدم رعایت بهداشت مناسب و احتمال شکستن دندان ها می شود .

مهمترین عوارض کج و نامرتب شدن دندان کودکان

شاید والدین تصور کنند که وجود دندان کج فقط ظاهر دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این مورد از اهمیت زیادی برخوردار نیست چراکه با بالا رفتن سن به درمان این موضوع اقدام خواهد کرد. اما بهتر است توجه داشته باشید کجی دندان برای کودکان معضلاتی چون مشکل در تکلم و گفتار، اختلالات در جویدن غذا، کاهش اعتماد به نفس و دوری از اجتماع ، پریودنتال و همچنین سایر مشکلات را به وجود خواهد آورد که ممکن است کودک نتواند آن را به طور صحیح یا واضح برای مادر یا پدر خود بیان کند بنابراین با مشاهده دندان کج در دهان فرزند خود حتما اقدامات لازم را در نظر گرفته و به یک دندانپزشک اطفال خوب مراجعه فرمایید.

پیشگیری از کجی دندان ها

اجتناب از مکیدن انگشت ها

فشار آوردن بیش از حد به لثه در سنین رشد می تواند منجر به بروز کجی دندان ها شود . همچنین مکیدن انگشت ها، زبان زدن، استفاده بیش از حد در طولانی مدت از شیشه شیر از عوامل بروز این عارضه می شود . لذا بهتر است برای پیشگیری از چنین مشکلی اجازه ندهید تا کودکان اشیاء مختلف وارد دهان خود کنند و مک بزنند .

افتادن زودهنگام دندان های شیری

در واقع یکی از وظایف دندان های شیری این است که در جویدن غذا کمک می کنند و همچنین در ادای صحیح تلفظ کلمات موثر هستند . ولی واقعیت این است که دندان های شیری وظایف مهم تری دارند . آن وظیفه مهم تر این است که پیرامون قوس فکی را حفظ می کند، برای رویش دندان های در حال تکامل در داخل استخوان فک هستند بدین معنا که در سنی که ما دندان های شیری را در ظاهر دهان می بینیم ولی وظایفی را در آینده برای آن پیش بینی می کنیم . افتادن زود هنگام باعث بروز مشکلات متعددی در کودکان می شود لذا رعایت بهداشت دهان و دندان را از زمان رویش دندان های شیری به کودکان خود آموزش دهید و آنان را همراهی نمایید . همچنین برای پیشگیری از هر گونه مشکلات دهان و دندان، بروز پوسیدگی های دندانی و افتادن زودهنگام دندان های شیری به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید .

ژنتیک و تاثیر آن در کیفیت دندان ها

ژنتیک در بروز این عارضه نقش بسزایی دارد در صورت اینکه والدین خود به این عارضه مبتلا باشند احتمال اینکه فرزندان آنان هم به همچین مشکلی مبتلا شوند زیاد است لذا برای پیشگیری از چنین مشکلی بهتر است به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید .

اهمیت چکاپ های دوره ای دندانپزشکی در اطفال

چکاپ به موقع و دوره ای برای بررسی وضعیت حفره دهانی و دندانی در کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در این حالت با بروز هرگونه اختلال و مشکل، سریعا بدون پیشرفت نیز رفع می‌گردد.

دندان های فک جوش

گاهی ممکن است دندانی در دهان کودک شما رشد کند که متوجه شوید این دندان به استخوان فک متصل است و در زمان مناسب لق نشده است. در صورت این وضعیت دندان های شیری در جای خود باقی مانده و دندان های دائمی در رویش با مشکل مواجه می‌شوند و سپس موجب کجی دندان ها می‌شود.

درمان کجی دندان ها

درمان زودهنگام می تواند از بروز مشکلات پیچیده و متعدد پیشگیری نماید لذا با مشاهده هر گونه نشانه از کجی دندان ها به دندانپزشک اطفال مراجعه نماید . کشیدن دندان دائمی و وسعت قوس دندانی می تواند منجر به درمان کجی دندان ها شود . برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

پیشرفت علم در رسته دندانپزشکی سبب شده تا برای درمان این مشکلات در رده سنی کودکان از راه های ملایم تر نیز بهره ببرند. کجی دندان در سنین پایین ممکن است با تحت نظر بودن دندانپزشک خوب و انجام صحیح روش ها در جهت برقراری سلامت کودکان بهبود یابد و یا در مسیر درست هدایت شود. اما بسیاری از والدین از روش ارتودنسی دندان کودکان هراس دارند و به همین دلیل پیگیری های لازم را انجام نمی‌دهند و با توجه به گذشت زمان کودک ناچار است در سنین بالاتر و جوانی به این امر بپردازد و مسلما این سنین مستلزم زمان بیشتری برای تکمیل دوره درمان کجی دندان ها است.

برای انتخاب روش درست جهت درمان باید ابتدا نوع و دلیل پیدایش دندان کج را تشخیص داد. ابتدا بعد از مراجعه به دندانپزشکی کودکان تصاویری از کل دهان و دندان ها و فک تهیه می‌کنند تا موقعیت های دندان و ریشه ها را شناسایی و بررسی کنند.

عکس دکتر آذرنوش
درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button