درمان ریشه دندان در کودکان

دندان شیری

کودکان تا حدود 20 عدد دندان های شیری دارند. این دندان های شیری از 6 ماهگی شروع به رویش می کند و تا 2 سالگی ادامه پیدا می کند.

دندان های شیری مانند دندان های دائمی دارای مینا، عاج و ریشه دندان است. با این تفاوت که فقط دندان های شیری با دندان های دائمی در ظاهر متفاوت است. دندان های شیری بین 6 تا 10 سال در دهان بای می ماند و بعد از رشد دندان های دائمی، ریشه دندان شیری ضعیف شده و می افتد.

درمان ریشه دندان در کودکان

درمان ریشه دندان در کودکان

دندان های شیری به دلیل ساختار خاصی که دارند، زود تر از دندان های دائمی به عفونت و پوسیدگی دچار می شود. همچنین در دندان های شیری به دلیل ضعیف بودن ریشه دندان، نیاز به درمان ریشه دارد. برای درمان ریشه دندان در کودکان نیاز است تا به دندانپزشک اطفال مراجعه شود.

برای درمان ریشه دندان در کودکان روش های متفاوتی نسبت به بزرگسالان باید انجام داد. زیرا ساختار دندان شیری در کودکان متفاوت است. به همین دلیل در زمان عصب کشی دندان کودکان و ترمیم ریشه دندان در کودکان باید دقت بسیار زیادی داشت.
برای درمان ریشه دندان در کودکان نیاز است تا به دندانپزشک اطفال مراجعه نمود. زیرا دندانپزشک ها عمومی تخصص کافی در خصوص دندانپزشکی کودکان ندارند.

اهمیت درمان ریشه دندان شیری در کودکان

حفظ دندان های شیری همانند دندان های طبیعی مهم بوده و نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دندان و فک دارد. همچنین داشتن دندان های شیری سالم باعث می شود تا جویدن و خرد کردن غذا و صحبت کردن و تلفظ صحیح کلمات به نحو احسنت انجام شود.

وظیفه دندانپزشک اطفال ایجادی محیطی شاد و جذاب برای کودک است تا کودک راغب گردد تا در امور دندانپزشکی با دندانپزشک اطفال همکاری لازم را داشته باشد. همچنین باید صبور دندانپزشک اطفال صبور باشد و با کودک همراهی نماید. در صورتی که کودک با دندانپزشک همکاری نمی کند، باید در زمان دیگری، اقدام به درمان ریشه دندان در کودک نمود.

مراحل درمان ریشه دندان شیری در کودکان

برای درمان بعد از مراجعه به دندانپزشک اطفال نیاز به مراحل متفاوت است تا درمان انجام شود. این مراحل عباتند از :

 • برسی و معاینه ریشه دندان و دندان
 • تعیین وضعیت ریشه دندان شیری
 • انتخاب نوع درمان ریشه دندان شیری
 • بی حسی موضعی دندان و ریشه دندان
 • بررسی و ایجاد دسترسی به کانال دندان
 • ضد عفونی کردن و برداشتن ریشه دندان
 • عصب کشی دندان کودک
 • پر کردن دندان کودک

برخی از خدمات دندانپزشکی اطفال خانم دکتر آذرنوش

ارتودنسی دندان کودکان 

عصب کشی دندان کودکان 

روکش دندان در کودکان 

ارتودنسی ثابت در کودکان

ارتودنسی متحرک در کودکان 

ایمپلنت دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان 

فیشور سیلانت در کودکان

راه های ارتباطی با دکتر :

info@drazarnoosh.com

صفحه اینستاگرام

کانال تلگرام

۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر گروه مدیریت سایت دکتر آذرنوش

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

4 دیدگاه در درمان ریشه دندان در کودکان
 1. سلام خسته نباشید خانم دکتر ، دندان های جلو کودک سه ساله من شکسته بهترین روش درمان برای شکستگی دندان های این سن چه چیزی می تواند و باید چه کاری انجام دهم ؟

  • با سلام
   در اين موارد بايد كودک را مورد بررسى قرار دهيم و اگر نياز به درمان باشد حتما انجام شود .در صورت عدم همكارى كودک ناچاربه درمان توام با بيهوشى مى شويم .

 2. با سلام يكي از دندان پيشين فك بالاي كودك ٤.٥ ساله من لق شده ،عكس هم گرفتم، ريشه ش از بين رفته ، ايا قابل درمانه ؟ به يه پزشك مراجعه كردم گفتن چون لقي درجه سه هست نميشه كاري كرد ، گفتن در اثر ضربه بوده و خًودش ميفته و تا ٧ سالگي هم درنمياد


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button