درمان سیاهی دندان کودکان

مقدمه

لکه های سیاه (BS) بر روی دندان یک نوع خاص از رنگدانه خارجی است که در 21٪ از همه کودکان دو تا چهار سال دیده می شود. به گفته برخی از محققان، این لکه ها با فرکانس پایین پوسیدگی ارتباط دارند. با این حال، علت سیاهی دندان هنوز ناشناخته است. شایان ذکر است که بگوییم، لکه سیاه، رسوبات رنگدانه خارجی است که به طور کلی در دندان اولیه دیده می شود. مکانیسم های ساخت این لکه ها کاملا درک نمی شوند.

هدف این مقاله توضیح برخی از مطالبی است که در ذهن متقاضی ابهام ایجاد نموده است از جمله:

 • سیاهی در دندان های اولیه
 • تشخیص سیاهی دندان
 • تشخیص احتمالی
 • درمان سیاهی دندان کودکان
 • رفع سیاهی دندان
 • چه کنیم تا دندان کودک سیاه نشود
 • از بین بردن لکه های سیاه روی دندان
 • رفع سیاهی دندان بزرگسالان
 • جلوگیری از سیاه شدن دندان کودک توسط آهن

سیاهی دندان کودکان

لکه سیاه دندان تغییر رنگی است که در طول سومین قسمت سرویکس سطوح باکال و یا لنفاوی دندان، به ویژه در دندان های اولیه رخ می دهد. با این حال، در دندان های دائمی نیز ممکن است این عارضه رخ دهد. این فرآیند در سن دو یا سه سالگی در مینای دندان ظاهر می شوند. اثر منفی آن بر روی درک زیبایی شناسی دندان باعث ایجاد نگرانی در والدین خواهد شد و می تواند تأثیر قابل توجهی بر شخصیت و اعتماد به نفس کودک داشته باشد.

درمان سیاهی دندان کودکان

درمان سیاهی دندان کودکان

مکانیسم سیاهی دندان کودکان

یکی از علل سیاهی دندان در کودکان قطره آهنی است که مصرف می کنند.

قطره آهن نوعی ترکیب آهنی می باشد که احتمالا یک سولفید فرریک به شمار می آید که از اثر متقابل در بزاق یا مایع لثه ای بوتون سولفید هیدروژن (تولید شده توسط باکتری در محیط پرتودنت) و آهن است. گفته می شود که جذب مواد به سطح دندان برای تشکیل رنگ دندان بیرونی بسیار مهم است.

تعاملات هیدروفوب و پیوندهای هیدروژنی نیروهای جذابی هستند که شامل الکترواستاتیک، ون دالالس، نیروهای هیدراتاسیون می باشند. با این حال، مکانیسم هایی که قدرت چسبندگی را تعیین می کنند کاملا درک نمی شوند.

پیشگیری از سیاهی دندان

برای جلوگیری از لکه های سیاه بر روی دندان کودکان، رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان مناسب ترین گزینه است. چنان چه عواملی نظیر: ژنتیک، مصرف برخی داروهای خاص و وجود برخی بیماری ها موجب سیاهی دندان نشود، با رعایت بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی مناسب می توان از سیاهی دندان پیشگیری کرد.

علل سیاهی دندان

یکی از مشکلاتی که افراد با آن مواجه هستند تغییر رنگ دندان هاست و رنگ دندان ها ممکن است به علل مختلفی ایجاد شود. ساده ترین و اولین علت تغییر رنگ دندان ها چسبیدن مواد رنگی و جرم به سطح خارجی دندان هاست.

یکی دیگر از تشخیص افتراقی مهم، پوسیدگی دندان است. در حالی که پوسیدگی با نقص مینای دندانی همراه است، می توان لکه سیاه رنگ را از طریق ابزار برداشت.

برخی دیگر از علل سیاهی دندان عبارتند از:

 • عفونت ها (مثلا سرخجه، سرخک)
 • متابولیسم دارو (تتراسایکلین، فلوراید)
 • سوء تغذیه
 • اختلالات خونریزی (آنمی سلولی داسی شکل، تالاسمی)
 • ناهنجاری های رشدی (آمیلوژنز و دنتینوژنز)

لکه های سیاه (BS) بر روی دندان یک نوع خاص از رنگدانه خارجی است که در 21٪ از همه کودکان دو تا چهار سال دیده می شود. دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشکی کودکان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان و همچنین درمان سیاهی دندان کودکان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

تشخیص سیاهی دندان کودکان

معیارهای تشخیص سیاهی دندان هنوز مشخص نشده است. حضور نقاط تیره (قطر کمتر از 0.5 میلی متر) باعث ایجاد تغییر رنگ خطی (به موازات لبه لثه) در سطوح صاف دندان (حداقل دو دندان مختلف بدون کاویتاسیون سطح مینای دندان) می شود.

تشخیص احتمالی سیاهی دندان کودکان

علت تغییر رنگ دندان براساس محل لکه طبقه بندی می شود از جمله: بیرون، درون ذاتی یا داخلی تقسیم خواهند شد.

برخی لکه ها بر روی سطح دندان ناشی از مواد ترمیم کننده و داروها هستند. تانن های موجود در چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها، موجب بروز لکه های قهوه ای بر روی دندان می شوند.

لکه های سبز رنگ، نرم و خزدار ناشی از باکتری ها و قارچ های فلورسنت می باشند. این وضعیت در مردان شایع تر از زنان است و با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانند این مسئله را برطرف نمایند.

لکه های نارنجی رنگ، موجب پوششی نازک بر روی سطح دندان می شوند که توسط باکتری های کروموزومی ایجاد شده اند.

لکه های فلزی که پس از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی آهن، منگنز و نقره به وجود می آیند نیز بخشی از گروه بیرونی اند. علت دیگر وجود این لکه ها اثر متقابل کلرهگزیدین آنتی سپتیک با کروموژنهای غذایی است.

لکه های ذاتی دندان، ظاهری کاملا متفاوت دارند و به سختی می توان آنها را اشتباه گرفت (چون رنگ آن تیره می باشد). این عارضه از ترکیب رنگدانه ها به بافت های دندانی وارد می شوند که می توانند در طی زایمان زودرس به وجود بیایند.

درمان سیاهی دندان در کودکان

لکه سیاه یک مشکل زیبایی شناختی است. مسواک زدن روزانه به اندازه کافی برای پاک کردن این لکه های خارجی ممکن نیست. بهترین روش برای درمان سیاهی دندان کودکان جرم گیری و پولیش کردن دندان ها برای سطح خارجی دندان است.

اما مناسب ترین گزینه مراجعه به یک دندان پزشک اطفال حاذق و با تجربه به منظور بررسی و معاینه می باشد. بهتر است برای دستیابی به بهترین نتایج از تمام دستورالعمل های دندان پزشک پیروی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دندانپزشکی اطفال خوب در تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

بهداشت دندان کودکان

تغذیه سالم برای دندان ها

پوسیدگی دندان در کودکان

فلورایدتراپی

عصب کشی دندان کودکان

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button