دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی چه عوارضی دارد؟ آیا دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان به بستری شدن نیاز دارد؟ درمان دندانپزشکی با بیهوشی برای چه کودکانی انجام می‌شود؟ چه زمانی در دندانپزشکی اطفال از بیهوشی استفاده می‌‍شود؟ دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یکی از روش‌های دندانپزشکی است که به خاطر ترس و استرس کودکان از دندانپزشکی، در صورت صلاحدید پزشک انجام می‌شود. چرا که ترس و استرس کودک نه تنها خود او، بلکه پزشک و نتیجه کار درمانی را نیز تحت تاثیر قرار داده و آن را با مشکل مواجه می‌کند. در این مقاله به بررسی بیشتر این روش درمانی، مزایا و عوارض آن و این موضوع که در چه مواقعی از این روش استفاده می‌شود، پرداخته‌ایم.

دندانپزشکی کودک با بیهوشی

بیهوشی در دندانپزشکی کودکان در چه مواقعی استفاده می‌شود؟

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی از جمله روش‌هایی است که بهترین دندانپزشک اطفال تا جای ممکن از آن استفاده نکرده و والدین نیز اغلب مخالف انجام آن هستند. اما در شرایطی مانند آن‌چه در ادامه آورده شده است، پزشک ناچار به استفاده از بیهوشی برای درمان دندان‌های کودک خواهد بود:

  • ناتوانی ذهنی و جسمی کودک و یا وجود شرایط فیزیک نامناسب
  • وجود ترس و اضطراب بالا و شرایط روحی نامناسب در کودک
  • کم سن و سال بودن کودک و همکاری نکردن او با پزشک

آیا دندانپزشکی کودک در شرایط بیهوشی عمومی برای کودک خطرناک است؟

استفاده از بیهوشی عمومی در دندانپزشکی کودکان معمولاً به‌صورت ایمن و مؤثر است، اما همچنان باید با دقت و توجه به مواردی مانند وضعیت سلامت عمومی کودک، سن، وزن، و سوابق پزشکی او اقدام شود. با توجه به این موارد، ممکن است برخی از خطرات و مشکلات به‌وجود بیایند که عبارتند از:

عوارض جانبی بیهوشی: برخی از کودکان ممکن است به عوارض جانبی بیهوشی مثل تهوع، استفراغ، خوابیدن عمیق یا حساسیت به داروهای بیهوشی دچار شوند. این عوارض معمولاً کم و موقت هستند، اما در برخی موارد نیاز به مراقبت ویژه دارند.

خطرات مربوط به عمل جراحی: هرگونه عمل جراحی به همراه خطرات و عوارض خاص خود می‌آید. این خطرات شامل عفونت، خونریزی، آسیب به بافت‌های اطراف و غیره می‌شود. با انجام تست‌های مورد نیاز و توجه به موارد پیش‌گیری، این خطرات به حداقل ممکن کاهش می‌یابند.

اما در صورتی‌که برای انجام خدمات درمانی و دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی به مراکز معتبر و پزشک متخصص بیهوشی مراجعه کرده باشید، شرایط هر کودک شامل سن، وزن، سابقه بیماری‌ها و … به خوبی در نظر گرفته شده و هیچ‌گونه عارضه‌ای برای کودک نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: اولین مراجعه به دندانپزشکی کودکان

مزایای دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

مزیت دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی در آن است که کودک در تمام مراحل درمان، خواب بوده و بدون هیچ‌گونه احساس ترس و اضطراب و بدون نگرانی بابت آسیب دیدن کودک، تمامی مراحل درمانی شامل پر کردن دندان، عصب‌کشی دندان کودکان، روکش دندان و … را طی خواهد کرد. دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی افزون بر این، از آسیب دیدن احتمالی کودک در اثر حرکات تند و ناگهانی کودک حین استفاده از ابزارهای خطرناک توسط پزشک، جلوگیری خواهد کرد.

مراقبت قبل و بعد از بیهوشی دندانپزشکی کودک

اقدامات و مراقبت هایی که لازم است قبل و بعد از دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی انجام شود، بسته به نوع کار درمانی که باید انجام شود متفاوت بوده و توسط پزشک به شما اعلام خواهد شد. اما این مراقبت‌ها در حالت کلی عبارتند از:

  • مصرف مایعات قبل از بیهوشی اهمیت بالایی داشته و باید حتما به کودک خود مقدار کافی مایعات بدهید.
  • همچنین قبل از انجام بیهوشی، کودک باید ناشتا بوده که مدت زمان دقیق آن توسط پزشک مشخص خواهد شد.
  • کودک پس از بیهوشی، ممکن است تا مدتی خواب‌آلود و کسل بوده و یا احساس گیجی داشته باشد، به همین دلیل بهتر است مراقب او باشید.
  • قبل از انجام این روش درمانی بهتر است به یک متخصص کودکان نیز مراجعه کرده تا ضمن اطمینان از سلامت مجاری تنفسی، مطمئن شوید کودک دچار بیماری مانند سرماخوردگی نیست.
  • آزمایشات تجویز شده از سوی پزشک را نیز، لازم است حتما انجام داده و با خود همراه داشته باشید.
درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سه × 4 =

تماس سریع