مراقبت از دندان کودکان

مهم است که مراقبت دندانی از همان ابتدا آغاز شود. ما می خواهیم که همه کودکان دندان های سالم و لبخند زیبا داشته باشند و از سلامت دندانی عالی بهره مند باشند. آیا می دانید که چطور باید از دندان های کودک خود مراقبت کنید. با این که احتمال آن خیلی کم است که اولین دندان کودک شما قبل از شانزده هفته نمایان شود. شما باید تمیز کردن لثه فرزندتان را قبل از این زمان آغاز کنید. در این مقاله قصد داریم در خصوص مراقبت از دندان کودکان و مطالبی نظیر زیر بپردازیم.

 • مراقبت از دندان دائمی
 • دندان شیری افتاده را چه کنیم
 • مراقبت های بهداشتی دندان های شیری و دائمی
 • بانک نگهداری دندان شیری
 • مراقبت های بهداشتی دندان های دائمی
 • نگهداری دندان شیری افتاده در خانه
 • نحوه نگهداری دندان شیری افتاده
 • مرکز نگهداری دندان شیری
مراقبت از دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان

نحوه ی مراقبت از دندان کودک

برای مراقبت از دندان کودکان حین استحمام لثه های کودک خود را با یک گاز پانسمان به آرامی اما محکم پاک کنید. این کار باعث می شود کودک شما به تمیز شدن دهانش عادت کند همچنین باعث می شود جوانه های دندان زیر لثه از باکتری ها معصون بمانند.

زمانی که یک الی دو تا از دندان های کودک شما درآمد زمان آن رسیده که مسواک زدن را آغاز کنید. برای کودکان تان مسواک نرم انتخاب کنید و دسته ی مسواک به گونه ای باشد که راحت در دست خودتان جای گیرد. دو بار در روز مسواک را خیس کنید و جلو و پشت هر دندان را تمیز کنید و لزومی هم ندارد که حتما از خمیر دندان استفاده کنید مگر تا زمانی که کودک شما آنقدر بزرگ شده باشد که بتواند آن را از دهان خودش بیرون بریزد. البته خمیر دندان های مخصوص کودکان هم موجود است و برای رعایت کمی احتیاط مقدار کمی از آن را روی مسواک بزنید.

برای مراقبت بیشتر دندان های کودک از خرابی دندان بسیار مهم است که نگذارید کودکتان با شیشه شیر در دهانش خوابش ببرد و آن به این دلیل است که زمانی که لاکتوز شیر وارد دهان کودک می شود بدن کودک شما آن را به اسید های تبدیل می کند که باعث ایجاد حفره در دندان هایش می شود و به رشد باکتری کمک می کند.

در آخر ماده فلوراید را در نظر بگیرید. این ماده می تواند هم دوست دندان های کودک شما باشد و هم دشمن آن باشد. میزان بیش از اندازه فلوراید می تواند باعث بروز فلوروزیس شود که باعث می شود زمانی که کودک شما بالغ شد لکه های سفید بر روی سطح دندان هایش پدیدار شود. اما مقدار کمی از فلوراید حدود بیست و پنج میلی گرم در روز برای تقویت مینای دندان کودک زیر سه سال ضروری است.

بیشتر منابع آب شهری با فلوراید غنی شده است بنابراین کودک شما به احتمال زیاد مقدار مورد نیاز فلوراید را با نوشیدن شیر خشک و آب شیر تامین می کند. اما اگر منبع تامین آب شما با فلوراید غنی نشده است مثل آب چاه و یا اگر مطمئن نیستید با متخصص اطفال مشورت کنید تا برای کودک شما قطره فلوراید تجویز کند. علاوه بر آن به توصیه متخصصین دنداپزشکی گوش کنید و بین شش تا دوازده ماهگی کودک خود را به دندانپزشک اطفال ببرید. بنابراین هیچ وقت برای داشتن دندان سالم زود نیست.

اولین زمان مراجعه به دندانپزشک اطفال

متخصصان مختلف پاسخ های متفاوتی به این پرسش می دهند. آنچه آنان اتفاق نظر دارند این است که اولین مراجعه نباید بعد از اولین تولد کودکتان اتفاق بیفتد. در صورتی که کودک شما در معرض خطر پوسیدگی دندان است هرچه زودتر برای معالجه اقدام کند.

مهم است که مراقبت از دندان کودکان، از همان ابتدا آغاز شود. ما می خواهیم که همه کودکان دندان های سالم و لبخند زیبا داشته باشند و از سلامت دندانی عالی بهره مند باشند. دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشکی کودکان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

علل مراقبت از دندان کودک

چندین دلیل برای آغاز مراقبت از دندان ها و لثه های کودکتان از همان ابتدا وجود دارد.

 • اول اینکه به جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک کمک می کند. اگر دندان ها از همان ابتدا در خانه به طور مناسبی تمیز نشوند. اگر بقایای شیر با مواد غذایی روی سطح دندان ها بماند، محیط مناسبی برای رشد باکتری به وجود می آید و سبب پوسیدگی دندان در کودکان می شود.
 • دوم اینکه گامی برای بهداشت دهان خوب در آینده می باشد. هر چه بیشتر دندان هایش را مسواک بزنید بیشتر پذیرا خواهد بود اما اگر در دو سالگی شروع شود کمی سخت تر می شود.
 • سوم اینکه با وجود اینکه، دندان های کودکتان در نهایت خواهند افتاد هنوز این کار از اهمیت بالایی برخوردار است.

دندان های کودک به توسعه صورت و دهانش کمک می کند. جویدن مناسب برای خوردن مناسب بسیار مهم است. بنابراین سلامت دهان و دندان کودک ارتباط مستقیمی با سلامت عمومی اش دارد. دندان های شیری کودک فضا را برای دندان های دائمی نگه می دارند.

زمان رویش دندان های کودک

به طور معمول دندان های میانی پایین، اول پدیدار می شوند. سپس دندان های میانی بالا بیرون می زنند. دندان های جانبی که کنار دندان های میانی هستند، به دنبال آن در می آیند. سپس اولین دندان های آسیایی بزرگ در می آیند که به احتمال زیاد پس سالروز اولین تولد کودک شما است. بعد از آن دندان هایی نیش و دندانهای آسیایی بزرگ در می آیند. اکثر کودکان نهایت تا سومین سالروز تولدشان دندانهایشان در می آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دندانپزشکی اطفال خوب در تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

بهداشت دندان کودکان

تغذیه سالم برای دندان ها

فیشورسیلانت کودکان

عصب کشی دندان کودکان

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button