مراقبت های بعد از کشیدن دندان کودکان

کشیدن دندان در کودکان

موارد خاصی وجود دارد که کودک نیاز به کشیدن دندان دارد. شایع ترین دلایل کشیدن دندان برای کودکان شامل موارد زیر است:

  • پوسیدگی دندان برای ترمیم دندان ها بسیار شدید است. بعضی اوقات گزینه درمانی ترمیمی برای دندان ها وجود ندارد.
  • آماده سازی و مدیریت فضای دهان برای درمان ارتودنسی
  • دندانی که قبل از درآمدن دندان های دائمی نمی افتد.
  • حذف کردن دندانهایی که در اثر بیماری یا تروما خراب شده اند و قابل ترمیم نیستند.

در صورت وجود گزینه درمانی کم تهاجمی تر، دندانپزشک اطفال هرگز کشیدن دندان را توصیه نمی کنند. بنابراین لازم است اطمینان حاصل کنید که به چه دلیل کشیدن دندان توصیه می شود و چه روشی برای فرزند شما در نظر گرفته شده است.

انواع روش های کشیدن دندان

کشیدن دندان کودک: چه انتظاری باید داشت

کشیدن دندان یک روش جراحی است که در آن دندانپزشک یا جراح دندان را از دهان خارج می کنند. دو نوع کشیدن دندان وجود دارد ، ساده و جراحی. کشیدن ساده دندان شامل کشیدن دندان کودک است به طوری که به وضوح در دهان قابل مشاهده است. دندانپزشکان با دستگاهی به نام elevator کشیدن دندان به صورت ساده  را انجام می دهند که دندان را شل می کند ، و سپس با استفاده از انبرک دندان کشیده می شود. این نوع کشیدن دندان معمولاً با بی حسی موضعی انجام می گیرد.

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان و ترمیم دندان شکسته کودکان می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر لیلا آذرنوش دنبال کنید.

والدین، ​​به یاد داشته باشید که غذای فرزندتان را بعد از جراحی محدود کنید تا زمانی که تمام بی حسی از بین برود و هنگام جویدن درد ایجاد نشود. روش دیگر کشیدن دندان به صورت جراحی است که در صورت قرار داشتن دندان در استخوان فک به طور کامل یا جزئی لازم است. غالباً می توان با استفاده از بی حسی موضعی و اکسید نیتروژن یک عمل جراحی را انجام داد. در بعضی موارد هم بیهوشی عمومی توصیه می شود. دکتر لیلا آذرنوش برای تعیین بهترین نوع خدمات برای فرزندتان به شما راهنمایی خواهد کرد و به شما و فرزندتان برای انجام مراحل کمک می کنند.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان ، والدین باید روی رفتار کودک و روند بهبودی اش نظارت کنند و مراقبت های بعد از کشیدن دندان کودکان را مورد توجه قرار دهند. علاوه بر نظارت بر غذا خوردن، کودکان باید از نوشیدن با نی و حتی تف کردن شدید خودداری کنند، زیرا این کار می تواند باعث خروج لخته خونی که در مطب دندانپزشکی پس از کشیدن دندان تشکیل شده است، شود. برای کاهش تورم می توان از کمپرس یخ در فواصل بیست دقیقه ای استفاده کرد. همچنین از داروهای ضد درد می توان استفاده کرد، اما لازم است در مورد دوز و مدت توصیه شده با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید.

کودک شما باید به طور منظم بهداشت دهان و دندان را رعایت نماید، اما مراقب باشید هنگام مسواک زدن به اطراف دندان کشیده شده آسیب وارد نکنند. با مراقبت صحیح و منظم، بهبودی پس از کشیدن دندان سریع به دست می آید.  بنابرااین والدین باید، ​​به یاد داشته باشند که غذای فرزندشان را پس از عمل محدود کنند تا تمام بی حسی از بین برود و به هنگام جویدن در دهان درد احساس نشود.

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button