التهاب لثه یا ژنژیویت، نوعی بیماری دهانی است که در قسمت سطحی و ظاهری بافت های دندانی کودکان اتفاق می افتد. با این حال مادران معتقدند، این عارضه هیچ گونه خطری برای سلامتی کودک به همراه نمی آورد، هر چند التهاب لثه ها و خونریزی ممکن است نشان دهنده برخی از آسیب ها، بیماری های داخلی یا عفونت های حاد باشد.

لثه های متورم

در حالت نرمال، لثه سالم باید دارای رنگ صورتی و بافت سفت باشد اما زمانی که دچار التهاب شده است ظاهری قرمز رنگ و متورم دارد. گاهی میزان تورم در لثه ها انقدر زیاد است که بخشی از دندان را فرا می‌گیرد. حتی این مورد گاهی در نوزادان نیز به چشم می‌خورد که دچار التهاب لثه باشند.

تورم غیر طبیعی لثه در نوزادان

التهاب لثه همانطور که توضیح داده شد تقریبا هنگام رویش دندان توسط همه نوزادان تجربه می‌شود اما گاهی این تورمات بسیار غیرطبیعی می‌باشد که والدین باید آن ها را بشناسند و این موارد به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شوند. گاهی تورم در لثه به تدریج به کیست لثه تبدیل می‌شود. کیست لثه تشکیل شده از مایعات تجمعی لثه است که با عنوان کیست رویشی شناخته می‌شود. در برخی مواقع والدین التهابات را با رنگ بنفش یا خاکستری در لثه کودکشان مشاهده می‌کنند که نشانه تجمع خون در آن ناحیه ملتهب شده است. این نوع کیست ها اکثرا به طور خودکار تخلیه می‌گردند. توصیه بر این است که با مشاهده هرگونه از این علائم حتما به دندانپزشک اطفال خوب مراجعه نمایید.

دلایل ایجاد التهاب لثه در نوزادان

برای ایجاد تورم در لثه نوزادان دلایل گوناگونی وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت:

رویش دندان

زمان دقیق برای رویش دندان ها مشخص نیست اما این محدوده زمانی تقریبا در اکثریت یکسان است. اغلب رویش دندان نوزادان از سن 6 ماهگی شروع می‌شود و تا پایان 30 ماهگی حدود 20 دندان در می‌آورند. زمانی که دندان از لثه سر به بیرون زده و رویش تقریبی ایجاد می‌شود، در ناحیه لثه مقداری التهاب ایجاد می‌شود که ممکن است تا چندین روز باقی بماند و بعد به تدریج از بین برود. لازم است در این زمان حتما برای معاینه لثه و دندان ها به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید. این مسئله بسیار طبیعی است که با شکافتن لثه برای رویش دندان ها، مقداری تورم ایجاد شود و البته نوزادان در این مدت بی قراری بسیار دارند اما حتما با مراجعه به دندانپزشک اطفال می‌توانید از بهترین راه آرام کردن دندان و لثه استفاده نمایید.

تروما

همانطور که می‌دانید تروما ضربه ای ناگهانی است که اغلب در اثر زمین خوردن برای نوزادان ایجاد می‌شود و ممکن است نتیجه آسیب شدید به دندان ها و تورمات شدید و طولانی مدت در لثه ها ایجاد کند.

التهاب لثه اولیه هرپسی

این نوع التهابات اغلب به دلیل عفونت ویروسی در کودکان ایجاد می‌شود. این نوع عفونت های ویروسی کودکان زیر 6 سال را درگیر می‌کند و حتی این مورد در نوزادان نیز مشاهده شده است. اگر میزان التهاب در لثه بر اثر این بیماری شدت یابد، خونریزی و تب نیز در ادامه ایجاد می‌شود.

سایر دلایل پیدایش التهاب لثه اطفال

  • انباشته شدن و یا باقی ماندن غذا بین شکاف و بافت های لثه ای به دلیل عدم تمیزی و مسواک زدن دندان ها
  • انحراف و کج شدن دندان کودک، منجر به انباشت غذا و تشکیل سینوس های دهانی می شود
  • مبتلا شدن کودک به بیماری دیابت و عدم آگاهی مادر از بیماری کودک، این عارضه به دلیل کاهش انسولین در بدن او رخ می دهد، اگرچه عوارض جانبی نیز به همراه می آورد. مانند: مصرف آب آشامیدنی فراوان، تکرر ادرار و کاهش وزن شدید
  • مبتلا شدن کودک به اسکوربوت، به دلیل کمبود ویتامین C که منجر به ایجاد قرمزی، تورم لثه ها و گسترش عفونت های سینوس ها و بوی بد دهانی می شود.

اقدامات قبل از مراجعه به دندانپزشک کودکان 

  • به منظور رفع التهاب، پاک کردن لثه ها با روغن زیتون
  • به منظور کنترل خونریزی، چرخاندن یا قرقره کردن، ترکیبی از محلول سرکه و نمک در دهان

شایان ذکر است که بعد از انجام این اقدامات کودک باید به یک دندانپزشک اطفال با تجربه و حاذق مراجعه نماید، تا زودتر درمان را شروع کند.
دندانپزشک اطفال با بررسی بافت های ناسالم و ملتهب لثه، به تشخیص می پردازد، تا بافت های معیوب را بر دارد. این عمل هر هفته تکرار می شود تا کودک به بهبودی کامل برسد.
البته هر بار قبل از مراجعه به دندانپزشک اطفال با محلول های گفته شده اقدام به شستشوی دندان نماید، تا ضدعفونی و استریل شود. دندان پزشک التهاب شدید بافت ها را کاملا برش می زند. این برش به صورت حلزونی می باشد و درسطح این برش ها موادی قرار می دهد.
التهاب لثه به علت نقص بهداشت دهان کودکان است که باعث پلاک (چنانچه این پلاک زود درمان نشود، آسیب شدید به لثه وارد می کند) یا یک توده جرم در لثه می شود. این عارضه با افتادن دندان شیری و رویش دندان دائمی در دهان کودکان و بر روی لثه آنان  نیز بروز می کند.

درمان تورم لثه در کودکان

در حقیقت برای درمان التهاب لثه ای که عاملش رویش دندان است درمان خاصی وجود ندارد اما راهی برای کاهش درد کودکان در این زمان وجود دارد. برای انتخاب راه درمانی یا تخلیه مایع تجمع یافته کیست تورمی لثه، ابتدا باید معاینات لازم صورت گیرد.

آنچه نباید برای لثه های متورم کودک استفاده کنید

  • قبل از اینکه دندانپزشک اطفال معاینات لازم را انجام دهد از مصرف بی حسی های موضعی و داروهای خودسرانه برای کودک خود خودداری نمایید حتی اگر این کار را برای کاهش درد وی انجام می‌دهید.
  • در این زمان از مصرف داروی آسپرین برای کودک خود، اجتناب کنید زیرا احتمال ابتلا به بیماری سندروم کبدی را ایجاد می‌کند.
  • برای کاهش درد یا میزان التهاب از لیدوکائین استفاده نفرمایید زیرا برای کودک دارای عوارض جانبی می‌باشد.

غذاهای ممنوعه در زمان التهاب لثه

شواهد و تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که کودک شما به التهاب لثه دچار شده است بهتر است که غذاهای خنک استفاده کند. تمامی مواد غذایی که دارای مواد اسیدی هستند مانند مرکبات، گوجه فرنگی و …، تحریک کننده شدیدی برای این مورد می‌باشند.

تورم لثه چه مدت باقی می‌ماند؟

تورم در لثه اگر به دلیل رویش دندان باشد، حدود پنج روز قبل از در آمدن دندان، لثه را ملتهب ساخته و با بیرون آمدن دندان از لثه، به مرور التهاب کاهش می‌یبابد. در صورتی که شما التهاب لثه در دهان کودک خود را به مدت یک هفته مشاهده کردید، حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید زیرا تا حدودی غیرنرمال می‌باشد.


منبع: http://www.sayidaty.net/node

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button