زمانی که کودک نتواند به درستی مسواک بزند، دندان هایش دچار پوسیدگی می شود. عدم درمان پوسیدگی دندان ها، باعث عفونت بیشتر و تخریب سایر دندان ها خواهد شد. در صورتی که متوجه پوسیدگی و یا دندان درد کودک خود شدید، حتما به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.

ضرورت پر کردن دندان

شما به عنوان والدین بهترین چیزها را برای فرزندان خود می خواهید. به همین دلیل ممکن است کرم خوردگی دندان کودکتان برای شما نگران کننده باشد. اما اگر بدانید که در نهایت این دندان خواهد افتاد، آیا باز هم پر کردن دندان های کودک شما ضرورت است؟

پوسیدگی دندان ها در صورتی که درمان نشود – حتی در دندان های اولیه – هم برای والدین و هم برای فرزندان می تواند عواقب منفی داشته باشد. خبر خوب این است که پوسیدگی های موجود در دندان کودکان دقیقاً مانند دندان های دائمی قابل درمان است و دندانپزشک اطفال می تواند به فرزندتان برای داشتن سلامتی خوب دهان و دندان ها کمک کند.

پوسیدگی دندان در کودکان چیست؟

پوسیدگی دندان تجزیه یا تخریب مینای دندان است. مینا سطح سخت بیرونی دندان است. پوسیدگی دندان می تواند منجر به کرم خوردگی دندان (پوسیدگی) شود.

پوسیدگی دندان ها حتما بایستی درمان شود و دندان ها پر شوند، تا از گسترش عفونت جلوگیری به عمل بیاید. پیدا کردن پوسیدگی دندان در کودکان کمی سخت خواهد بود، اما حساس شدن دندان نسبت به غذاهای سرد و یا گرم، و یا سخت شدن جویدن غذا، از نشانه های اولیه پوسیدگی دندان می باشد.

قبل از اقدام به پر کردن دندان ها، محیط دندان پزشکی باید طوری باشد که کودک نترسد. در ابتدا، دندان ها با بی حسی، بی حس می شوند تا کودکی دردی را احساس نکند و سپس، دندان پزشک مواد مخصوص را جهت پر کردن داخل دندان قرار می دهد و از نور آبی برای فیکس کردن مواد استفاده می کند. در پایان، مواد پر کردنی صیقل داده می شوند تا مشکلی هنگام جویدن غذا و یا صحبت کردن برای کودک به وجود نیاید.

چه عواملی باعث پوسیدگی دندان در کودکان می شود؟

پوسیدگی دندان در اثر باکتری ها و عوامل دیگر ایجاد می شود و ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که مواد غذایی حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته) روی دندان ها باقی بمانند. چنین غذاهایی شامل شیر، سودا، کشمش، آب نبات، کیک، آبمیوه، غلات و نان است. باکتری هایی که به طور معمول در دهان وجود دارند این غذاها را تغییر می دهند و اسیدها را تشکیل می دهند و در نهایت ترکیب باکتریها، مواد غذایی، اسید و بزاق ماده ای به نام پلاک را تشکیل می دهد که به دندان می چسبد. با گذشت زمان، اسیدهای ایجاد شده توسط باکتری ها در مینای دندان باعث ایجاد پوسیدگی می شوند.

کدام کودک در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارند؟ 

همه کودکان در دهان خود باکتری دارند. بنابراین همه کودکان در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند. اما موارد زیر ممکن است میزان خطر را برای آنها بالاتر ببرد:

 • وجود مقادیر بالای باکتری هایی که باعث ایجاد پوسیدگی می شوند.
 • نوشیدن آبی که دارای فلوراید کم یا فاقد آن است.
 • رژیم غذایی با قند و نشاسته بسیار
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • جریان بزاق کمتر از حالت عادی

فیلم پر کردن دندان کودکان

در این فیلم دکتر آذرنوش دندانپزشک اطفال دندان کودکی را که دچار پوسیدگی شده است را پر می کند.

علائم پوسیدگی دندان در کودک چیست؟

موارد زیر علائم رایجی هستند که نشان می دهند دندان ها دچار پوسیدگی یا کرم خوردگی شده اند اما با این حال علائم پوسیدگی ممکن است برای هر کودک کمی متفاوت باشد.

1- لکه های سفید روی دندان ها در نواحی آسیب دیده پدیدار می شود. این لکه ها بدان معنی است که مینا شروع به تخریب شده است که ممکن است منجر به بروز حساسیت زودرس در دندان ها شوند.

2-  یک پوسیدگی اولیه روی دندان ظاهر می شود. که معمولا رنگ قهوه ای روشن دارد. 3- پوسیدگی به تدریج عمیق تر می شود. سایه تیره قهوه ای به رنگ سیاه تبدیل می کند.

علائم پوسیدگی دندان و کرم خوردگی در کودک متفاوت است. پوسیدگی ها همیشه علائم ایجاد نمی کنند. بعضی اوقات بچه ها نمی دانند که دچار پوسیدگی دندان شده اند تا زمانی که دندانپزشک آنها را معاینه کند. اما فرزند شما ممکن است علائم زیر را احساس کند:

1- درد در ناحیه اطراف دندان

2- حساسیت به غذاهای خاص مانند شیرینی و نوشیدنی های گرم یا سرد

تشخیص پوسیدگی دندان

دندانپزشک کودک شما معمولاً می تواند پوسیدگی دندان را براساس عوامل زیر تعیین نماید:

1- تاریخچه کاملی از فرزند شما

2- معاینه دهان فرزند شما

3- تصویربرداری به وسیله اشعه ایکس دندانپزشکی

پوسیدگی دندان در کودک چگونه درمان می شود؟

نوع درمان به علائم، سن و سلامت عمومی کودک بستگی دارد. همچنین بستگی به این دارد که پوسیدگی شرایط چقدر شدید است. در اغلب موارد، درمان نیاز به از بین بردن قسمت پوسیده دندان و جایگزینی آن با استفاده از مواد پرکننده دارد. پر کننده ها موادی هستند که برای ترمیم آسیب های ناشی از پوسیدگی دندان بر روی آنها قرار می گیرند و به آنها ترمیم شکستگی دندان نیز گفته می شود. انواع مختلفی از پر کردن وجود دارد:

1- ترمیم های مستقیم. این نوع پرکننده ها به طور مستقیم بر روی نواحی پوسیده دندان قرار می گیرند. همچنین این پر کننده ها معمولا از نقره، پودرهای شیشه ای ریز، اسیدهای اکریلیک یا رزین ساخته شده اند وغالباً به رنگ دندان ها هستند.

2-  ترمیم های غیر مستقیم. این روش ترمیمی به دو جلسه یا بیشتر نیاز دارد و شامل روکش، تاج و پل دندان است که از طلا، آلیاژهای فلزی پایه، سرامیک یا کامپوزیت ساخته شده اند. بسیاری از این مواد می توانند مانند مینای دندان، طبیعی به نظر برسند.

دندانپزشکی اطفال

حقایقی درباره پوسیدگی دندان کودکان

بسیاری از والدین تصور می کنند که، چون دندان های کودک می افتد، در صورت ایجاد کرم خوردگی خیلی مشکل ساز نیستند – اما این مساله صحت ندارد و بهتر است این حقایق را در نظر بگیرید:

 • طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، پوسیدگی دندان در میان 60 تا 90 درصد کودکان در سنین مدرسه رخ می دهد و باعث بروز مشکلاتی برای آنها می شود.
 • پوسیدگی دندان اگرچه قابل پیشگیری است اما پوسیدگی زودرس دندان کودکان یکی از شایع ترین بیماری های کودکان در سراسر جهان است.
 • مقاله ای که در رابطه با پوسیدگی منتشر شده است حاکی از آن است که پوسیدگی اولیه در دندان کودکان با بزرگتر شدن آنها، کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان آنها را پایین تر می آورد.
 • علاوه بر آن بهداشت دهان و دندان ضعیف در کودکان می بروز مشکلاتی در تحصیل کودکان شود.

این حقایق نگران کننده هستند، اما اگر سلامت دهان و دندان کودک خود را جدی بگیرید، پوسیدگی دندان ها قابل پیشگیری هستند. حتما به محض اینکه اولین دندان آنها درآمد به دندانپزشک مراجعه کرده و دستورالعمل های دندانپزشک خود را در مورد بهداشت دهان و دندان رعایت کنید. همچنین اگر فرزند شما دچار پوسیدگی دندان شد، مطمئن باشید که دندانپزشک اطفال می تواند به سرعت آن را درمان کند.

دلایل مراقبت از دندان ها در دوران کودکی

 • دندان ها برای جویدن غذا هستند، پوسیدگی دندان ها بر تغذیه کودک تاثیر می گذارد.
 • دندان ها بر تکلم کودک تاثیر می گذارند.
 • دندان های اولیه، زمینه را برای رشد مناسب دندان های بعدی فراهم می کنند.
 • دندان های آسیب دیده و پوسیده، باعث شکل گیری نامناسب استخوان فک و یا فک جلو آمده می شوند.

بهتر است برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها در دوران کودکی، رژیم غذایی از لحاظ مواد قندی محدود باشد. نشستن مواد قندی بر روی دندان، به رشد باکتری ها کمک می کند، باعث تشکیل پلاک ها و در نهایت پوسیدگی دندان ها می شود.

مراحل پر کردن دندان کودکان

اگر فرزند شما کرم خوردگی در دندان خود داشته باشد، به این معنی است که باکتری های دهان ساختار دندان را از بین می روند و باعث پوسیدگی می شوند. برای متوقف کردن روند پوسیدگی، یک دندانپزشک از یک مته کوچک برای جدا کردن محل آلوده و عفونی دندان استفاده می کند و سپس حفره دندان را با مواد پر کننده پر و ترمیم می کند. بسته به میزان پوسیدگی، چندین نوع پر کردن وجود دارد که یک دندانپزشک می تواند از آن استفاده کند. همچنین دندانپزشک در مورد اینکه کدام ماده برای وضعیت کودک شما بهتر است، به شما اطلاع خواهد داد. پس از آن ماده پرکننده به بازسازی ساختار دندان كودك شما كمك می كند تا بتواند به طور عادی عمل كند و از پوسیدگی بیشتر آن جلوگیری كند.

 عوارض عدم پر کردن دندان های کودک

در صورت عدم درمان، پوسیدگی دندان می تواند بدتر شود و به مشکلات جدی تری در سلامت دهان منجر شود. طبق گزارش آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا، برخی از مشکلات ناشی از پوسیدگی دندان کودکان عبارتند از:

1- درد دهان

2- بروز عفونت های پیشرفته در دندان

3- غیبت های طولانی مدت در مدرسه

4- کم شدن نمرات

5- اختلال در خواب

6- از دست دادن دندان ها

7- بیماری های لثه ای

8-  آسیب به دندانهای دائمی

9- اختلال در صحبت کردن

10- اعتماد به نفس پایین

هیچ کس دلش نمی خواهد درد کشیدن فرزندش را ببیند بنابراین با آموزش روشهای بهداشت دهان و دندان به فرزندتان کمک کنید که دندان های سالمی داشته باشند. همچنین می توانید برای جلوگیری از بروز پوسیدگی های زود هنگام در کودکان اقداماتی را انجام دهید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند مصرف نوشیدنی های شیرین را برای فرزندتان محدود کرده و از نخستین روز با استفاده از فنجان به آنها نوشیدنی یا آبمیوه بدهید تا از پوسیدگی دندان ناشی از استفاده از بطری در آنها جلوگیری شود.

توجه به سلامتی دندان کودک شما ضروری است بنابراین اگر پوسیدگی ایجاد شد، حتما آن را در اسرع وقت درمان کنید – و اگر در مورد پر شدن دندان های کودک سؤالی دارید یا دچار نگرانی شده اید در مورد آن با دندانپزشک اطفال خود صحبت کنید. دوران کودکی باید سرشار از شادی و سرگرمی باشد و مراقبت از دندان کودک شما باعث می شود فرزند شما دوران کودکی زیبایی داشته باشد.

کلام آخر

این مقاله با هدف ارتقاء درک و دانش در مورد موضوعات عمومی بهداشت دهان و دندان نگارش شده است و جایگزینی برای مشاوره حرفه ای، تشخیص و یا درمان های مرتبط با مشکلات دندانی نمی باشد. بنابراین همیشه در مورد هرگونه سؤالی که ممکن است در مورد وضعیت پزشکی یا درمان داشته باشید، از مشاوره دندانپزشک خود استفاده کنید.

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button