لوگو دکتر لیلا اذرنوش
Search
Close this search box.
مزایای ارتودنسی پیشگیری دندان

ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری چیست؟ شاید برایتان سوال باشد که تفاوت ارتودنسی دندان کودکان در حالت معمولی با ارتودنسی پیشگیری چیست؟ نحوه رشد فک و دندان ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و بهتر است از همان سنین کودکی و ابتدای رشد دندان ها به آن رسیدگی شود. ارتودنسی پیشگیری در واقع یکی از راهکارهای موثری است که کودک در سنین بالاتر با مشکلات محیط دهان و دندان مواجه نشود. توصیه برای مراجعه به متخصص ارتودنسی از حدود 7 سالگی است. سن ایده آل برای شروع درمان ارتودنسی بستگی به این دارد که کودک شما با چه مشکلاتی مواجه است. ارتودنسی پیشگیری درمانی است که بسیاری از کودکان ممکن است به آن نیاز داشته باشند. درمان زودهنگام می تواند در ایجاد فضای کافی برای رویش صحیح دندان‌های دائمی کمک کند و احتمال کشیدن دندان‌های دائمی را در آینده به حداقل برساند.

ارتودنسی پیشگیری

مزایای ارتودنسی پیشگیری

مشکلات مربوط به ارتودنسی مانند فضای زیاد بین دندان‌ها، شلوغی بیش از حد و مشکلات رشد فک همگی می‌توانند ارثی یا ناشی از آسیب به دهان باشند. مکیدن انگشت شست و از دست دادن زود یا دیر هنگام دندان‌های شیری نیز مشکلات مربوط به ارتودنسی را افزایش می دهد.

کودکان اغلب تا سن 13 سالگی دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند. هنگامی که به پایان نوجوانی می‌رسند، استخوان‌های فک سفت می‌شوند و رشد آنها متوقف می‌شود. روش‌های ارتودنسی بزرگسالان زمان بیشتری را می‌طلبد و به احتمال زیاد شامل جراحی دهان و کشیدن دندان می‌شود.

یک متخصص ارتودنسی با تجربه می‌تواند دهان کودک را معاینه کند، مشکلات را پیش‌بینی کند و در زمانی که کودک هنوز در حال رشد است، روش‌های رفع آنها را ارائه دهد. بسیاری از انواع مشکلات ارتودنسی در بزرگسالی قابل درمان اند، اما روش‌های درمانی بزرگسالان معمولا طولانی‌تر هستند و ممکن است دردناک‌تر باشند. هزینه خدمات درمانی نیز برای بزرگسالان بیشتر است.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از کج شدن دندان کودکان

بنابراین ارتودنسی زود هنگام می‌تواند به پیشگیری از این قبیل مشکلات کمک کند. ارتودنسی پیشگیرانه می‌تواند برای موارد زیر مفید واقع شود:

 • نظارت و کنترل رشد و نمو فک
 • بهبود عادات بهداشت دهان و دندان
 • تضمین زیبایی دندان ها و لبخند کودک
 • جلوگیری از ایجاد فاصله اضافی بین دندان‌ها
 • محافظت از دندان‌های جلویی در مقابل ضربه
 • کاهش مشکلات مربوط به فک و دندان در بزرگسالی
 • هدایت دندان‌های دائمی به موقعیت صحیح خود و جلوگیری از بی نظمی دندان

چگونه می‌توان فهمید کودک به ارتودنسی پیشگیری نیاز دارد؟

برخی مشکلات فک و دندان می‌توانند باعث شوند که کودکان نتوانند به درستی حروف را تلفظ کرده یا حرف بزنند. بنابراین، اگر کودک شما مشکلاتی در تلفظ دارد، بهتر است با یک متخصص ارتودنسی مشورت کرده تا علت این مشکل را مشخص کنید.

همچنین، ناهنجاری‌های فک ممکن است سبب شوند که کودکان نتوانند به درستی غذا بخورند و منجر به سوء هاضمه و بدغذایی در آنان شود.

همچنین، اگر دندان‌های شیری کودک‌تان، زودتر یا دیرتر از زمان مورد انتظار بیفتند، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. نفس گرفتن از طریق دهان نیز ممکن است نشانه‌ای از مشکلات ساختاری فک و دندان باشد که نیازمند بررسی توسط بهترین دندانپزشک اطفال هستند.

دندان‌های نامنظم، فواصل غیر معمول و نامتقارن بین دندان‌ها و نامتناسب با فک و صورت، نیاز به ارتودنسی پیشگیری را نشان می‌دهند. بنابراین، اگر شما یا کودک‌تان این نشانه‌ها را مشاهده می‌کنید، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کرده تا با بهترین شیوه نسبت به درمان اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی پیشگیری در چه سنی بهتر است انجام شود؟

به والدین توصیه می‌شود که در سن 6 تا 7 سالگی، کودکان خود را برای بررسی وضعیت دهان و دندان‌هایشان به دندانپزشک و متخصص ارتودنسی پیشگیری ببرند. این سن مناسب برای انجام ارتودنسی پیشگیری است، زیرا در این دوره، ابتدای رشد دندان‌های دائمی کودکان است و از این رو به این نوع درمان، ارتودنسی زود هنگام نیز گفته می‌شود. اگر ناهنجاری در دهان یا دندان‌ها دیده شد، با هزینه و سختی کمتر می‌توان در این سن به درمان آن پرداخت.

نحوه انجام ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیرانه باید به عنوان اقدامی برای سلامت کلی دهان و دندان باشد. پیشگیری زودهنگام منجر به سلامت دندان‌ها در دراز مدت و کاهش هزینه‌های دندانی در آینده می‌شود. در جلسه اول مراجعه به دندانپزشکی، پزشک ابتدا دهان و فک کودک شما را به طور فیزیکی مورد بررسی قرار می‌دهد تا وضعیت کلی دهان و دندان را ارزیابی کند.

در صورت نیاز به معاینه دقیق‌تر، ممکن است از تصویر برداری با اشعه X کمک گرفته شود. پس از بررسی تمام مشکلات احتمالی، روش‌های درمان مورد نیاز (در صورت نیاز) برای شما شرح داده خواهد شد.

طول درمان ارتودنسی پیشگیری چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی پیشگیری بسته به شرایط خاص دندان‌ها و فک‌های هر فرد داشته و ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی، این نوع ارتودنسی در کودکان و نوجوانان انجام می‌شود تا از بروز مشکلات جدی‌تر در آینده جلوگیری کند. عوامل زیر می‌توانند بر مدت زمان درمان ارتودنسی پیشگیری تأثیر بگذارند:

 • سن بیمار: درمان ارتودنسی پیشگیری معمولاً در سنین 7 تا 14 سالگی آغاز می‌شود که رشد فک و دندان‌ها هنوز ادامه داشته و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.
 • شدت مشکلات دندانی: مشکلات مختلفی مانند فشردگی دندان‌ها، جلو یا عقب بودن فک و …، به درمان‌های گوناگون با مدت زمان متفاوت برای درمان نیاز خواهند داشت.
 • می‌توانند نیاز به زمان‌های مختلف درمان داشته باشند.
 • نوع دستگاه ارتودنسی: استفاده از انواع مختلف دستگاه‌های ارتودنسی مانند بریس‌ها، پلاک‌های شفاف، یا وسایل ثابت و متحرک می‌تواند مدت زمان درمان را تحت تأثیر قرار دهد.
 • انجام مراقبت‌های لازم: رعایت دقیق دستورات دندانپزشک، مراجعه منظم به مطب و مراقبت صحیح از دندان‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی نیز می‌تواند به کاهش مدت زمان درمان کمک کند.

به طور متوسط، درمان ارتودنسی پیشگیری ممکن است بین 6 ماه تا 2 سال طول بکشد، اما این مدت زمان می‌تواند بسته به شرایط خاص هر فرد متفاوت باشد. افزون بر این، شما می‌توانید با انجام مشاوره با یک بهترین دندانپزشک اطفال، اطلاعات دقیق‌تری در مورد مدت زمان و جزئیات این درمانی به دست آورید.

پرسش های متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *