کجی و نامرتب بودن دندان ها بر روی سلامت دهان و دندان کودکان تاثیر بسزایی دارد که علاوه بر بروز مشکلات دهان و دندان سبب کاهش اعتماد به نفس و گوشه گیر شدن کودکان می شود . کجی دندان ها جزو مشکلاتی نیست که صبر کنید و در بزرگسالی برای بهبود اقدام نمایید زیرا هر چه سن بالاتر برود و کودک بزرگتر بشود، روند درمانی سخت تر و طولانی تر خواهد شد. برای آشنایی با این پیامد های منفی و پیشگیری از آن ها با ما همراه باشید.

کجی دندان

دلایل کجی دندان

شایع ترین علت کج بودن دندان ها ژنتیک می باشد. همچنین استفاده از شیشه شیر و پستانک از دیگر علت کج بودن دندان ها می باشد . یکی از علت های که نقش بسزایی در کج بودن دندان ها دارد از دست دادن دندان های شیری قبل از رویش دندان دائمی می باشد . مکیدن انگشت و زبان زدن دندان ها، دندان قروچه، بیماری های لثه، تومورهای دهان و فک و فضای ناکافی یا کوچک بودن فک از علت های کجی دندان ها در کودکان می باشد .

مشکلات ناشی از کجی دندان ها در کودکان

کج بودن دندان ها علاوه بر تاثیرات منفی بر روی زیبایی دندان های فرد، سبب می شود تا فرد نتواند فرآیند جویدن را به خوبی انجام دهد، همچنین سبب پوسیدگی دندان ها، عدم رعایت بهداشت مناسب و احتمال شکستن دندان ها می شود .

  • بروز مشکلات در جویدن
  • مشکلات بهداشتی و مشکل تمیز کردن دندان ها
  • افزایش احتمال ابتلا به بیماری لثه و انواع عفونت های لثه
  • کاهش اعتماد به نفس شدید کودکان

جلوگیری از کج شدن دندان‌

والدینی که خود به این عارضه مبتلا بوده اند بدون شک دوست ندارند که فرزندان شان از این بیماری رنج ببرند . قبل از آنکه به فکر درمان باشید بهتر است راه های پیشگیری از ابتلا به آن را بدانید . برای آشنایی بیشتر با این روش ها با ما در ارتباط باشید .

تاثیر ژنتیک در کجی دندان

ژنتیک در بروز این عارضه نقش بسزایی دارد در صورت اینکه والدین خود به این عارضه مبتلا باشند احتمال اینکه فرزندان آنان هم به همچین مشکلی مبتلا شوند زیاد است لذا برای پیشگیری از چنین مشکلی بهتر است به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید .

مکیدن شست را متوقف کنید

مکیدن انگشت سبب فشار آوردن بر روی لثه در حال رشد می شود به منظور پیشگیری از کج شدن دندان ها بهترین روش اجتناب از مکیدن انگشت می باشد .

انجام دادن هر فعالیتی که سبب فشار آوردن به لثه در حال رشد شود می تواند منجر به بروز مشکلات دهان و دندان شود . سعی کنید کودک را از وارد کردن اشیاء مختلف داخل دهان و مکیدن آن ها باز دارید. زیرا مکیدن انگشت ها احتمال کج شدن دندان ها و تغییر شکل فک می شود.

مکیدن انگشت

افتادن زودهنگام دندان های شیری چه تاثیری در کجی دندان دارد؟

در واقع یکی از وظایف دندان های شیری این است که در جویدن غذا کمک می کنند و همچنین در ادای صحیح تلفظ کلمات موثر هستند . ولی واقعیت این است که دندان های شیری وظایف مهم تری دارند . آن وظیفه مهم تر این است که پیرامون قوس فکی را حفظ می کند، برای رویش دندان های در حال تکامل در داخل استخوان فک هستند بدین معنا که در سنی که ما دندان های شیری را در ظاهر دهان می بینیم ولی وظایفی را در آینده برای آن پیش بینی می کنیم . افتادن زود هنگام باعث بروز مشکلات متعددی در کودکان می شود لذا رعایت بهداشت دهان و دندان را از زمان رویش دندان های شیری به کودکان خود آموزش دهید و آنان را همراهی نمایید . همچنین برای پیشگیری از هر گونه مشکلات دهان و دندان، بروز پوسیدگی های دندانی و افتادن زودهنگام دندان های شیری به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید .

مهمترین عوارض کجی دندان کودکان

شاید والدین تصور کنند که وجود دندان کج فقط ظاهر دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این مورد از اهمیت زیادی برخوردار نیست چراکه با بالا رفتن سن به درمان این موضوع اقدام خواهد کرد. اما بهتر است توجه داشته باشید کجی دندان برای کودکان معضلاتی چون مشکل در تکلم و گفتار، اختلالات در جویدن غذا، کاهش اعتماد به نفس و دوری از اجتماع ، پریودنتال و همچنین سایر مشکلات را به وجود خواهد آورد که ممکن است کودک نتواند آن را به طور صحیح یا واضح برای مادر یا پدر خود بیان کند بنابراین با مشاهده دندان کج در دهان فرزند خود حتما اقدامات لازم را در نظر گرفته و به یک دندانپزشک اطفال خوب مراجعه فرمایید.

نهادینه کردن عادت‌های مراقبت از دندان

به منظور پیشگیری از کج شدن دندان ها سعی نمایید کودک خود را به رعایت بهداشت دهان و دندان عادت دهید. لذا سعی نمایید کودک خود را به مسواک زدن عادت دهید و حتی می توانید برای مسواک زدن صحیح از دندانپزشک اطفال کمک بگیرید .

افتادن زودهنگام دندان

افتادن زودهنگام دندان ها یکی از عواملی است که می تواند سبب کج شدن دندان ها شود. لذا در صورتی که دندان شیری کودک شما زود تر از موعد بیافتد بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از کج شدن دندان ها پیشگیری نمایید.

ارثی بودن کجی دندان‌

گاهی اوقات کج شدن دندان ارثی است در صورتی که فردی با چنین مشکلی روبرو باشد احتمال دارد فرزندش هم چنین مشکلی را داشته باشد . لذا سعی نمایید رعایت بهداشتی و سلامت دهان و دندان را در کودکان خود نهادینه کنید تا از بروز کج شدن دندان پیشگیری نمایید .

درمان زودهنگام

در صورت مشاهده هر گونه علائم سعی نمایید از اتلاف وقت پیشگیری نمایید و با درمان به موقع خود از پیشرفت بروز مشکلات متعدد بکاهید . در صورتی که زیر ده سال به درمان بپردازید درمان آسان تر خواهد بود و دیگر نیازی به استفاده از بریس نخواهد بود .

راه های پیشگیری از ارتودنسی کودکان

همانطور که می‌دانید، ارتودنسی از روش های گران قیمتی است که پایان کار به چندین سال استفاده از این براکت ها ختم می‌شود. اگر والدین بتوانند در زمان مناسب، از کج شدن دندان ها جلوگیری کنند، دیگر نیازی به استفاده ارتودنسی نمی‌باشد. بسیاری از والدین تصور دارند زمانی که دندان های کودکشان بسیار نامرتب و در هم ریخته بود، باید از ارتودنسی استفاده نمایند و حتی برخی از پدر و مادرها با وجود دندان خرگوشی فرزند خود ذوق می‌کنند و هیچچ اقدام درمانی در این راستا انجام نمی‌دهند اما از این مورد غافل هستند که کودک با وجود این نوع دندان ها احتمالا دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شود. یکی از مزیت های جلوگیری از کجی دندان ها، این استکه دیگر ناچار به پرداخت هزینه های سنگین ارتودنسی برای چندین سال نیستید.

اهمیت چکاپ های دوره ای دندانپزشکی در اطفال

چکاپ به موقع و دوره ای برای بررسی وضعیت حفره دهانی و دندانی در کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در این حالت با بروز هرگونه اختلال و مشکل، سریعا بدون پیشرفت نیز رفع می‌گردد.

دندان های فک جوش

گاهی ممکن است دندانی در دهان کودک شما رشد کند که متوجه شوید این دندان به استخوان فک متصل است و در زمان مناسب لق نشده است. در صورت این وضعیت دندان های شیری در جای خود باقی مانده و دندان های دائمی در رویش با مشکل مواجه می‌شوند و سپس موجب کجی دندان ها می‌شود.

عوامل ناهجاری را بیابید!

در ابتدا قبل از اقدام برای هر روش درمانی، دندانپزشک اطفال به این مورد رسیدگی می‌کند که کجی دندان ها به چه علت به وجود آمده اند؟ آیا این کجی دندان ها به علت ناهنجاری های فک است؟ امکان این مسئله وجود دارد که استخوان فک بالا و پایین، در جای مناسبی نسبت به یکدیگر قرار نداشته باشند. این موضوع سبب شده تا دندان های دو فک در جای نامناسبی قرار گیرند و رشد کنند. برخی از کودکان فقط در یک فک دچار اختلال هستند. تا زمانی که قدرت رشد استخوان ها وجود دارد، می‌توان تغییراتی در آن ها به وجود آورد و از همان ابتدا رویش دندان ها را اصلاح کرد.

درمان کجی دندان ها

درمان زودهنگام می تواند از بروز مشکلات پیچیده و متعدد پیشگیری نماید لذا با مشاهده هر گونه نشانه از کجی دندان ها به دندانپزشک اطفال مراجعه نماید . کشیدن دندان دائمی و وسعت قوس دندانی می تواند منجر به درمان کجی دندان ها شود . برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

پیشرفت علم در رسته دندانپزشکی سبب شده تا برای درمان این مشکلات در رده سنی کودکان از راه های ملایم تر نیز بهره ببرند. کجی دندان در سنین پایین ممکن است با تحت نظر بودن دندانپزشک خوب و انجام صحیح روش ها در جهت برقراری سلامت کودکان بهبود یابد و یا در مسیر درست هدایت شود. اما بسیاری از والدین از روش ارتودنسی دندان کودکان هراس دارند و به همین دلیل پیگیری های لازم را انجام نمی‌دهند و با توجه به گذشت زمان کودک ناچار است در سنین بالاتر و جوانی به این امر بپردازد و مسلما این سنین مستلزم زمان بیشتری برای تکمیل دوره درمان کجی دندان ها است.

برای انتخاب روش درست جهت درمان باید ابتدا نوع و دلیل پیدایش دندان کج را تشخیص داد. ابتدا بعد از مراجعه به دندانپزشکی کودکان تصاویری از کل دهان و دندان ها و فک تهیه می‌کنند تا موقعیت های دندان و ریشه ها را شناسایی و بررسی کنند.

جمع بندی

وجود دندان شیری بسیار حائز اهمیت می باشد . لذا بهتر است تنها به مدت زمان کوتاه آن دقت نکنیم بلکه به  اهمیت و نقش آن در سلامت دهان و دندان کودک بپردازیم . در صورتی که دندان شیری کودک لق شود بهتر است از کندن آن اجتناب ورزید و بدون اتلاف وقت به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید تا از بروز عوارض زیاد ناشی از کجی دندان ها بکاهید .

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

2 دیدگاه در جلوگیری از کج شدن دندان کودکان
  1. بهترین زمان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی برای پیشگیری از کجی دندان ها در کودکان کی هستش؟؟؟؟؟!!!

    • دکتر لیلا آذرنوش 13 مارس 2023 در 16:51 پاسخ

      سلام. بهترین زمان برای پیشگیری همون زمانی هست که دندان های شیری کودک رشد کردند


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button