عوارض کشیدن دندان کودکان

کشیدن و از دست رفتن دندان ها در صورتی که جایگزینی برای آن تعریف نشده باشد این عدم جایگزینی می تواند منجر به بروز عوارض شود . دندان ها به دلیل عدم تماس با دندان ها روبرو خود به آهستگی رشد اضافه خواهند داشت و این رویش اضافه سبب تماس های نامطلوب با دندان های دیگر می شود . این روند ممکن است عوارضی نظیر ذیل را به همراه داشته باشد که عبارتست از:

  • پوسیدگی دندان
  • شکستگی دندان ها
  • فرورفتگی دندان ها
  • لق شدن دندان ها
  • بروز مشکلات لثه
  • حرکت دندان ها به سمت فضای خالی به دلیل عدم تماس
  • تماس های دندانی نامناسب
  • مشکلات مفصلی
  • بروز عوارض و مشکلات بهداشت دهان و دندان
عوارض کشیدن دندان کودکان

عوارض کشیدن دندان کودکان

ساختار دندان

دندان ساختار سفید رنگ در درون فک و دهان است که برای خرد کردن و جویدن خوراک به کار می رود . دندان از استخوان ساخته نشده بلکه از بافت های با درجه سختی گوناگون تشکیل شده است . انسان دارای بیست دندان شیری و سی و دو دندان همیشگی است . دندان نقش بسیار برجسته ای در سخن گفتن و ادای صحیح کلمات دارد، بخش دیده شدنی دندان، تاج دندان می نامند که از مینای دندان پوشیده شده است که ماده ای سخت و درخشنده است، در زیر مینا، عاج دندان وجود دارد که ماده ای مانند استخوان است . عاج از مغز دندان نگهداری می کند و مغز دندان جایی است که عصب دندان وجود دارد . بین لثه بخش استخوانی به نام ساروز وجود دارد که همچون چسب دندان را به استخوان آرواره چسبانده است .

کشیدن دندان شیری و دائمی کودکان

زمانی که استخوان فک رشد خوبی نداشته باشد با رویش دندان های دائمی، بی نظمی و تراکم در دندان ها رخ می دهد . برای بررسی و پیشگیری از چنین وضعیتی به خوبی می توان آن را با رادیوگرافی تشخیص داد .

در این زمان یکی از راه ها جهت رفع بی نظمی در چنین وضعیتی کشیدن دندان ها دائمی و شیری پیش بینی شده است که با انجام به موقع این روش می توان فضای کافی برای رویش دندان ها فراهم آورد . البته لازم ذکر است، در چنین وضعیتی حتما به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام شود سپس با تشخیص و تجویز پزشک این روش انجام گردد .

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

در برخی از موارد کشیدن دندان های شیری و دائمی خودسرانه و بدون مشورت با دندانپزشک، خود عوارضی در پی دارد لذا حتما برای انجام این روش به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید .

در صورت لزوم کشیدن دندان ها بسیار مهم است که به صورت نوبتی و پیاپی این کار انجام شود در برخی از موارد ارتودنسی جهت رفع تراکم، فاصله بین دندان ها و بی نظمی های دندانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب کمک خواهد نمود .

اهمیت دندان های شیری

زمان رویش دندان های شیری حدود چهار تا شش ماهگی است که هر کدام از این دندان های شیری یک سن رویش خاص خود را دارند و در برخی از کودکان شروع رویش دندان ها از چهار ماهگی می باشد و در برخی دیگر ممکن است تا سن دو سال و نیم رویش دندان های شیری ادامه داشته باشد .

دندان شیری اهمیت ویژه ای دارد علاوه بر سه وظیفه اصلی دندان به عنوان فضا نگهدارنده و راهنما دندان های دائمی می باشند . لذا در حفظ و نگهداری دندان های شیری کودک خود کوشا باشید و با آموزش صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان به فرزند خود کمک نمایید تا از پوسیدگی و کشیدن دندان ها پیشگیری شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به دندانپزشکی اطفال خوب در تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا آذرنوش:

مراقبت از دندان کودکان

تکامل دندان کودکان

پوسیدگی دندان شیری کودکان

عصب کشی دندان کودکان

مراجعه کنندگان عزیز در مطب دندانپزشکی دکتر لیلا آذرنوش

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 17 − یک =

تماس سریع