لوگو دکتر لیلا اذرنوش
Search
Close this search box.
فیشورسیلانت دندان کودکان

فیشورسیلانت کودکان 

فیشورسیلانت کودکان یا شیارپوش دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ فیشورسیلانت دندان کودکان یا شیاربندی دندان چه مزایایی دارد؟ فیشورسیلانت دندان شیری چه زمانی بهتر است انجام شود؟ فیشورسیلانت در چه سنی مناسب است؟ فیشورسیلانت تراپی دندان کودکان چه نقشی در جلوگیری از پوسیدگی دندتان کودکان دارد؟ آیا فیشور سیلانت دندان کودک درد دارد؟

دندان ها دارای شیار و خطوط ریز و درشتی است که وظیفه آن ها کمک کردن به خرد کردن هر چه بهتر مواد غذایی است. با این حال برخی از این شیار ها دارای عمق بیشتری است که سبب می شود تا مواد غذایی در این عمق ها نفوذ پیدا کرده و حتی با حفظ بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن با این حال، بینی این شیار ها به طور کامل تمیز نمی شود. این مواد غذایی بعد از فاسد شدن، به اسید تبدیل شده و باعث می شود تا به ساختمان دندان آسیب وارد شده و پوسیدگی و حفره در دندان ها ایجاد شود. این امر در کودکان به دلیل توجه و رسیدگی کمتر به دندان ها باعث می شود تا پوسیدگی در دندان ها بیشتر بروز نماید. به همین دلیل باید به دنبال یک راه درمان برای جلوگیری از این پوسیدگی بود.

 یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی و مراقبت از دندان کودکان، فیشور سیلانت است که در واقع با کمک یک پوشش محافظتی، شیار دندان‌ها را به خوبی پوشانده و سبب محافظت از آن‌ها می‌شود. این پوشش محافظتی همچنین با پر کردن شیارهای دندان کودکان، یک سطح صاف بر روی ان‌ها ایجاد می‌کند که به راحتی تمیز خواهد شد.

فیشورسیلانت برای کودکان

فیشورسیلانت دندان کودکان چیست؟

برای پوشاندن شیار ها و عمق های دندان ها در کودکان راه حل و درمان بسیار ساده وجود دارد. فیشور سیلانت راهی است که پیشنهاد می شود. از فیشور سیلانت برای حفظ ساختمان دندان، جلوگیری از خرابی ها و آسیب های بعدی دندان و تخریب های دندان های شیری و دندان های دائمی که به تازگی درآمده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

  نحوه عملکرد فیشور سیلانت

این روش به دلیل عدم نفوذ به اعصاب دندان و لثه، نیازی به بی حس کردن کودک ندارد. با این حال با توجه به شرایط کودک، بهترین دندانپزشک اطفال این تصمیم را می گیرد که بی حسی انجام دهد یا خیر.

دندانپزشک اطفال، بعد از تمیز کردن و شستشوی کامل دندان ها که در چند مرحله انجام می شود، دندان ها و شیار ها را یا هم یک رنگ می شود. با انجام این کار عمق فرورفتگی هایی که باعث ایجاد سطح جونده دندان ها می شود، کمی کاهش پیدا می کند. با این کار تمیز نگه داشتن این عمق ها و سطوح به راحتی انجام می شود.

سن مناسب برای انجام فیشور سیلانت کودکان

در کودکان به دلیل آن که دندان های دائمی شان تازه رشد پیدا کرده است، به راحتی و زود تر از دندان های بزرگسالان به پوسیدگی مبتلا می شود. زیرا کودکان در حفظ بهداشت دندان های خود دقت کافی ندارند. به همین دلیل بالاترین آمار پوسیدگی دندان در کودکان وجود دارد. با مراجعه دوره ای به دندانپزشک اطفال می توانید از بروز و گسترش این پوسیدگی ها جلوگیری نمایید.

توصیه شده است تا با توجه به بررسی هایی که از دندان های کودکان در معاینات دوره ای 6 ماهه که از دندان کودکان می شود، کودکانی که دارای بالاترین میزان پوسیدگی در دندان ها را دارند، باید تحت درمان با فیشور سیلانت قرار گیرند. با انجام این کار عمر دندان در کودکان نیز افزایش می یابد.

سن مناسب برای انجام فیشورسیلانت در کودکان متفاوت است ولی از 6 سالگی که به طور متوسط دندان های دائمی رشد پیدا می کند، می توان فیشور سیلانت را انجام داد.

شرایط انجام فیشورسیلانت در کودکان

برای انجام کار درمانی نیاز است تا در وهله اول کودک در تمامی مراحل درمان، همکاری لازم را داشته باشد. زیرا نحوه انجام فیشورسیلانت بسیار ساده و بدون بی حسی انجام می شود. همچنین در مراحل درمان، کودک باید دهانش را تا آخرین مرحله باز نگه دارد. در صورتی که کودک از این امر خودداری کند، باید زمان انجام فیشورسیلانت را به تاخیر انداخت.

فیشورسیلانت دندان کودکان یک روش غیر تهاجمی است که بدون درد و هیچ‌گونه آسیبی برای کودکان انجام خواهد شد. در این روش، ابتدا سطح دندان کودکان به خوبی تمیز شده و سپس ماده مخصوص فیشورسیلانت بر روی آن قرار می‌گیرد. بعد از گذشت مدت زمانی در حدود بیست دقیقه، دندان‌ها مجدد شسته و تمیز خواهند شد. بعد از خشک شدن دندان‌ها نیز، یک مایع بر روی آن‌ها قرار خواهد گرفت که با کمک یک اشعه مخصوص، بر روی دندان به خوبی سفت خواهد شد. در قدم آخر نیز، ماده فیشورسیلانت بر روی دندان قرار خواهد گرفت. انجام این روش درمانی بهتر است در بازه‌های زمانی شش ماه تا یک سال برای کودکان و زیر نظر بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان انجام شود.

 فیشورسیلانت بر روی دندان شیری در کودکان

از فیشورسیلانت دندان شیری علاوه بر روی دندان های دائمی می توان بر روی دندان های شیری نیز استفاده نمود. زیرا همان فرورفتگی، خطوط و سطح جونده دندان بر روی دندان ها شیری وجود دارد. تنها محدودیت در استفاده از فیشورسیلانت در کودکان، کم بودن سن و عدم همکاری کودک است.

مطالب مرتبط
2 پاسخ
    1. سلام
      بله به دلیل این که شیار های باریک که با مسواک تمیز نمی شوند با این روش بسته می شوند و مانع دسترسی مواد غذایی و پوسیدگی آن ها می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *