فیشورسیلانت کودکان

دندان ها دارای شیار و خطوط ریز و درشتی است که وظیفه آن ها کمک کردن به خرد کردن هر چه بهتر مواد غذایی است. با این حال برخی از این شیار ها دارای عمق بیشتری است که سبب می شود تا مواد غذایی در این عمق ها نفوذ پیدا کرده و حتی با حفظ بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن با این حال، بینی این شیار ها به طور کامل تمیز نمی شود. این مواد غذایی بعد از فاسد شدن، به اسید تبدیل شده و باعث می شود تا به ساختمان دندان آسیب وارد شده و پوسیدگی و حفره در دندان ها ایجاد شود. این امر در کودکان به دلیل توجه و رسیدگی کمتر به دندان ها باعث می شود تا پوسیدگی در دندان ها بیشتر بروز نماید. به همین دلیل باید به دنبال یک راه درمان برای جلوگیری از این پوسیدگی بود.

فیشور-سیلانت-کودکان

فیشورسیلانت چیست

برای پوشاندن شیار ها و عمق های دندان ها در کودکان راه حل و درمان بسیار ساده وجود دارد. فیشور سیلانت راهی است که پیشنهاد می شود. از فیشور سیلانت برای حفظ ساختمان دندان، جلوگیری از خرابی ها و آسیب های بعدی دندان و تخریب های دندان های شیری و دندان های دائمی که به تازگی درآمده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

  نحوه عملکرد فیشور سیلانت

این روش به دلیل عدم نفوذ به اعصاب دندان و لثه، نیازی به بی حس کردن کودک ندارد. با این حال با توجه به شرایط کودک دندانپزشک اطفال این تصمیم را می گیرد که بی حسی انجام دهد یا خیر.

دندانپزشک اطفال، بعد از تمیز کردن و شستشوی کامل دندان ها که در چند مرحله انجام می شود، دندان ها و شیار ها را یا هم یک رنگ می شود. با انجام این کار عمق فرورفتگی هایی که باعث ایجاد سطح جونده دندان ها می شود، کمی کاهش پیدا می کند. با این کار تمیز نگه داشتن این عمق ها و سطوح به راحتی انجام می شود.

سن مناسب برای انجام فیشور سیلانت کودکان

در کودکان به دلیل آن که دندان های دائمی شان تازه رشد پیدا کرده است، به راحتی و زود تر از دندان های بزرگسالان به پوسیدگی مبتلا می شود. زیرا کودکان در حفظ بهداشت دندان های خود دقت کافی ندارند. به همین دلیل بالاترین آمار پوسیدگی دندان در کودکان وجود دارد. با مراجعه دوره ای به دندانپزشک اطفال می توانید از بروز و گسترش این پوسیدگی ها جلوگیری نمایید.

خانم دکتر آذرنوش توصیه می نمایند تا با توجه به بررسی هایی که از دندان های کودکان در معاینات دوره ای 6 ماهه که از دندان کودکان می شود، کودکانی که دارای بالاترین میزان پوسیدگی در دندان ها را دارند، باید تحت درمان با فیشور سیلانت قرار گیرند. با انجام این کار عمر دندان در کودکان نیز افزایش می یابد.

سن مناسب برای انجام فیشورسیلانت در کودکان متفاوت است ولی از 6 سالگی که به طور متوسط دندان های دائمی رشد پیدا می کند، می توان فیشور سیلانت را انجام داد.

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال ، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

شرایط انجام فیشورسیلانت در کودکان

برای انجام فیشورسیلانت نیاز است تا در وهله اول کودک در تمامی مراحل درمان، همکاری لازم را داشته باشد. زیرا این درمان بسیار ساده و بدون بی حسی انجام می شود. همچنین در مراحل درمان، کودک باید دهانش را تا آخرین مرحله باز نگه دارد. در صورتی که کودک از این امر خودداری کند، باید زمان انجام فیشورسیلانت را به تاخیر انداخت.

 فیشورسیلانت بر روی دندان شیری در کودکان

از فیشورسیلانت علاوه بر روی دندان های دائمی می توان بر روی دندان های شیری نیز استفاده نمود. زیرا همان فرورفتگی، خطوط و سطح جونده دندان بر روی دندان ها شیری وجود دارد. تنها محدودیت در استفاده از فیشورسیلانت در کودکان، کم بودن سن و عدم همکاری کودک است.

برخی از خدمات دندانپزشکی اطفال خانم دکتر آذرنوش

عصب کشی دندان کودکان 

روکش دندان در کودکان ن 

ایمپلنت دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان 

فیشور سیلانت در کودکان

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

2 دیدگاه در فیشورسیلانت کودکان 
  1. سلام ، آیا استفاده از فیشورسیلانت برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند ؟

    • سلام
      بله به دلیل این که شیار های باریک که با مسواک تمیز نمی شوند با این روش بسته می شوند و مانع دسترسی مواد غذایی و پوسیدگی آن ها می شود .


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button