ارتودنسی دندان کودکان به چه منظور انجام می شود؟ ارتودنسی دندان کودکان چه فواید و مزیت‌هایی دارد؟ ارتودنسی در سنین پایین چقدر موثر است؟ آیا انجام ارتودنسی برای دندان کودکان دردناک است؟ ارتودنسی یا به اصطلاح عامیانه سیم کشی دندان‌ها، اقدامی است که ضمن ردیف و مرتب کردن دندان‌های افراد، به تصحیح موقعیت دندان‌ها و فک‌ها در سنین کودکی و نوجوانی می‌پردازد. هدف اصلی ارتودنسی در این سن، بهبود سلامت دهان و دندان، افزایش زیبایی لبخند و جلوگیری از مشکلات جدی‌تر در آینده است. نکته مهمی که در رابطه با ارتودنسی دندان کودکان وجود دارد، مراجعه به موقع و از همان سنین کودکی بوده که لازم است مورد توجه مادران و پدران قرار گرفته تا در زمان مناسب به دندانپزشک کودکان مراجعه کنند.

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی بدون درد!

در واقع باید گفت لثه و دندان کودکان مانند بزرگسالان چندان سفت و سخت نیست، به همین دلیل ارتودنسی در کودکان درد شدیدی ایجاد نمی‌کند. البته بهتر است این چنین بیان کرد که در روزهای اولیه به دلیل وجود یک جسم خارجی در دهان ممکن است کودک احساس ناخوشایندی داشته و نسبت به آن معترض شوند، اما هیچ دردی نخواهند داشت. برای رفع هرگونه احساس ناخوشایند و ناراحتی کودک می‌توان از داروی استامینوفن استفاده کرد که در این باره باید حتما با پزشک نیز مشورت شود.

والدین معمولا بسیار برای فرزندان خود دلسوز هستند و به دلیل تصور درد در ارتودنسی، این روش درمانی را به موقع و در زمان مناسب برای کودک استفاده نمی‌کنند، به همین دلیل این مشکلات در دهان و دندان به مرور بیشتر شده و فرد در بزرگسالی نیازمند ارتودنسی با طول درمان بیشتر خواهد شد.

مزایای ارتودنسی در دوران کودکی

ارتودنسی برای کودک از روش های درمانی بسیار مهم بوده و والدین با انجام این روش در کودکی، از بسیاری از مشکلات دهان و دندان در آینده و در دوران بزرگسالی کودک جلوگیری خواهند کرد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره خواهیم داشت:

 • پیشگیری از مشکلات تنفسی در دوران بزرگسالی
 • جلوگیری از رشد غیر طبیعی فک و دندان‌ها
 • درمان ناهنجاری‌های فک بدون نیاز به جراحی
 • احساس درد و ناراحتی کمتر حین انجام ارتودنسی در سنین بالاتر
 • پیشگیری از مشکلات بعدی و جدی‌تر در ناحیه دهان و دندان در آینده
 • تاثیر و نتیجه بهتر ارتودنسی و کوتاه شدن طول دوره درمان برای کودک
 • اصلاح ناهنجاری‌های ناشی از وضعیت قرارگیری دندان‌ها و فک مانند اختلالات گیجگاهی فکی

3 نکته مهم در ارتودنسی کودک

 • از مسواک زدن برای کودک خود غافل نشوید! مسواک زدن، جرم ها و مواد غذایی مانده در اطراف بریس ارتودنسی را از بین می‌برد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان به خوبی کمک می‌کند.
 • استفاده از دهانشویه کودکان: برای فرزندان خود دهانشویه مناسب کودکان با طعم های جذاب تهیه کنید تا به طور مرتب استفاده کند. دهانشویه در این دوران، باکتری‌های دهان را از بین برده و احساس ناخوشایند ناشی از آن را برطرف می‌سازد.
 • استفاده از نخ دندان: از نخ دندان با مشورت و راهنمایی بهترین دندانپزشک کودک در تهران استفاده کنید. زیرا اگر از نخ دندان به شکل نامناسب برای کودک خود استفاده کنید، احساس ناخوشایندی را در دندان هایشان ایجاد می‌کنید که ممکن است منجر به دردی خفیف در دندان‌ها شود.
 • یکی از نکاتی که حتما باید والدین در نظر داشته باشند این است که در اوایل دوران کودکی حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند تا وضعیت دهان و دندان کودک به خوبی مورد بررسی قرار گیرد. در واقع، سنی که کودک باید اولین معاینات را نزد پزشک داشته باشد زیر یک سالگی است.
ارتودنسی کودک

آیا با دندان پوسیده هم ارتودنسی انجام می‌شود؟

خیر. دندانپزشک ابتدا باید قبل از انجام ارتودنسی، هر گونه پوسیدگی و اختلالات دندان‌ها را رفع کند. در مرحله ابتدایی این روش درمانی، پوسیدگی دندان‌ها را تشخیص داده و بعد از بررسی و انجام اقدامات لازم، اقدامات لازم برای ارتودنسی را انجام خواهد داد.

آیا ممکن است کودک به بریس حساسیت داشته باشد؟

در موارد نادری مشاهده شده که برخی از کودکان به بریس (فلز مورد استفاده در ارتودنسی) حساسیت دارند اما جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. برای کودکانی که نمی‌توانند از بریس استفاده کنند، از مواد دیگری برای ارتودنسی استفاده می‌شود. چرا که این نوع حساسیت موجب ورم لثه ها خواهد شد.

 روش ارتودنسی دندان برای کودکان

روش‌های مختلفی برای ارتودنسی دندان کودکان وجود دارد که بسته به نیاز و شرایطی که کودک در آن به سر می‌برد، روش متفاوتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت:

 • برخی از کودکان که صرفا در ناحیه فک خود مشکل دارند، لازم است برای حل و رفع مشکل آن‌ها از پلاک متحرک استفاده شود.
 • اگر کودکی در بخش دندانی با مشکلاتی روبرو باشد از جمله این‌که دندان‌هایش بسیار نامرتب و نامنظم باشد از ارتودنسی‌هایی استفاده می‌شود که به صورت سیم پیچی ثابت است.
 • در خصوص دردناکی ارتودنسی برای کودکان باید گفت بسته به این که مشکل کودک چیست و نوع روش مورد استفاده، میزان درد و ناراحتی کودک ممکن است متفاوت باشد.

موارد انجام ارتودنسی کودکان

موارد و شرایطی که لازم است ارتودنسی برای کودکان انجام شود، شامل موارد زیر است:

 • هرگاه دندان های جلویی آن‌ها بسیار جلو بوده و طرح لبخند آن‌ها را به هم زده باشد.
 • هرگاه تعداد دندان های دائمی از حالت طبیعی کمتر بوده باشد. ( حتما دیده‌اید که گاها در برخی کودکان یکی از دندان‌ها رشد نکرده و جای خالی در ردیف دندان‌ها مشاهده می‌شود.)
 • هرگاه یکی از دندان ها به طور اضافی و در محل نامناسب رشد کرده باشد.
 • هنگامی که نظمی در ریف دندان ها وجود نداشته باشد.
 • همچنین، عادت کودک به مک زدن انگشت‌هایش موجب می شود دندان‌هایش هنگام رویش تغییر مسیر دهند. در این زمان باید ارتودنسی انجام شود تا این تغییر مسیر شدیدتر نشود.

یک نکته به طور کلی وجود دارد مبنی بر اینکه به ارتودنسی دندان کودکان، ارتودنسی پیشگیری نیز می‌گویند. اگر دقت کرده باشید تمامی توجهات پزشکان به این است که با ارتودنسی برای دندان کودکان، از مشکلات احتمالی که کودک در آینده با آنها مواجه خواهد بود، پیشگیری کنند. به بیان دیگر تمام علل و دلایل انجام ارتودنسی دندان کودکان، حاکی از جلوگیری از بروز مشکل های دندانی و نیز مشکلات فکی است.

یکی از توصیه هایی که از سوی پزشکان به تمامی مادران و پدران انجام می شود این است که حتی اگر به لحاظ ظاهری کودکان شما مشکلی ندارند حداقل سالی یک بار تحت معایناتی قرار گیرند تا تمامی علل و عوامل بروز مشکل بررسی شود و بروز مشکل نزدیک به صفر درصد برسد. 

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 2 × 4 =

تماس سریع