عوارض دیر افتادن دندان شیری

دندان های شیری دندان های هستند که از شش ماهگی در دهان کودکان رویش پیدا می کنند و رویش آن ها تا دو سالگی کامل می شود و تا دندان ها در دهان کودکان باقی می ماند تا وارد سن ۶ تا ۱۲ سالگی شوند تا دندان های شیری به ترتیب بیافتند و دندان های دائمی جایگزین آن ها شوند .

زمان افتادن دندان های شیری بدین صورت است، زمانی که دندان دائمی از زیر در حال رویش و شکل گیری به صورت کامل است، سبب تحلیل ریشه دندان های شیری می شود تا زمانی که دندان دائمی بخواهد به طور کامل رویش پیدا کند که دندان شیری لق می شود و از دهان کودک خارج می شود .

از شایع ترین ناهنجاری های ناشی از دیر افتادن دندان کودکان، کجی و نامرتبی یا رویش دیر هنگام دندان های دائمی می باشد . لذا برای پیشگیری از بروز چنین ناهنجاری های بهتر است مراجعه منظم به دندانپزشک داشته باشید . شایان ذکر است، وجود دندان های شیری در دهان از اهمیت بالایی برخوردار است . توجه داشته باشید که کشیدن دندان شیری حتما باید با نظر دندانپزشک کودکان انجام گیرد .

عوارض دیر افتادن دندان شیری

عوارض دیر افتادن دندان شیری

علل دیر افتادن دندان شیری

اما گاهی اوقات دندان های شیری به مدت طولانی در دهان کودک باقی می ماند، علت مختلفی می تواند سبب ایجاد این حالت شود . زمانی که دندان دائمی در حال رویش در مسیر اصلی رویش خود قرار نگرفته باشد و یک مسیر انحرافی و کجی را در حال طی کردن باشد . این عامل سبب می شود که دندان دائمی زمانی که قرار است رویش پیدا کند در یک محل نامناسب رویش پیدا کند و همچنین سبب می شود تا دندان شیری به مدت طولانی تر در دهان فرد باقی بماند .

یکی دیگر از علل آن حالتی است که فرد دندان دائمی به طور کامل و مادرزادی نداشته باشد . در بعضی از افراد ممکن است، به صورت مادرزادی دندان های دائمی در دهان افراد وجود نداشته باشند . در این شرایط معمولا ریشه دندان های شیری تحلیل می رود اما کمی کند تر و در دهه های بالاتر لقی دندان اتفاق می افتد و حتی ممکن است یک فرد به سی یا چهل سالگی برسد اما دندان شیری در دهان آن باقی مانده باشد .

باقی ماندن ریشه دندان شیری

در بعضی از افراد که کمبود فضا وجود دارد ممکن است این دندان های شیری کمی افتاده شوند یا خیلی از اوقات که پوسیدگی دندانی در دهان افراد دیده می شود مشاهده می کنید که تاج دندانی فرد افتاده اما ریشه دندان شیری در لثه باقی مانده است .

باقی ماندن ریشه دندان های شیری می تواند سبب آن شود که دندان های دائمی در مسیر نامناسب رویش یابند و سبب نامرتبی دندان ها در آینده خواهد شد و نیاز های درمانی در پی آن اتفاق افتد .

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر لیلا آذرنوش دنبال کنید.

مراقبت های لازم در زمان دیر افتادن دندان کودکان

بنابراین یک سری نکات است که بهتر است شما عزیزان آن را در نظر داشته باشید .

زمانی که کودکان در سنین شش تا دوازده سالگی وجود دارند . حتما پیگیری های لازم را داشته باشید و چکاپ های دوره ای داشته باشید تا از رویش دندان ها دائمی و افتادن دندان های شیری مطلع شوید .

در صورتی که متوجه شده اید که دندان شیری به صورت طولانی مدت در دهان باقی مانده است سریع به فکر کشیدن دندان شیری نباشید زیرا ممکن است حالتی باشد که دندان دائمی در زیر آن دندان وجود نداشته باشد و پیگیری های لازم را انجام دهید تا مشکلات برای کودکان شما اتفاق نیفتد .

نتیجه گیری

اهمیت دندان شیری از دندان دائمی کمتر نمی باشددکتر لیلا آذرنوش، دندانپزشک اطفال توصیه می نمایند به محض اینکه دندان شیری کوچکترین خرابی پیدا کرد یا حتی قبل از خراب شدن یا پوسیدگی های دندان شیری حتما مراجعه منظم به دندانپزشک اطفال داشته باشید تا از بروز ناهنجاری های دندانی پیشگیری شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر لیلا آذرنوش:

کشیدن دندان کودکان

ترس کودکان از دندانپزشکی

عفونت ریشه دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان

گالری تصاویر دکتر لیلا آذرنوش

درباره دکتر لیلا آذرنوش

دکتر لیلا آذرنوش دندانپزشک اطفال در سال ٨٢ فارغ التحصيل شدم و دوران طرح را در بيمارستان مسيح دانشورى دار آباد تهران گذراندم دو سال در بيمارستان توحيد جم كار كردم سپس در سال ١٣٨٦ كلينيك شبانه روزى پگاه را به همراه همسرم دكتر على فرجى در خيابان خواجه عبدالله تاسيس كرديم و از آن سال در آنجا به عنوان دندانپزشك كودكان مشغول شدم.

2 دیدگاه در عوارض دیر افتادن دندان شیری
  1. سلام خانم دکتر خواهرزاده من دو تا از دندان هایش را میخواهد پر کنه هزینه پر کردن دندان چقدر میشه . بعد اینکه مشکلی نداره دندان شیری پر کنی ؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button